Hlavní obsah

Ministerstvo financí varuje před výběry z bankomatu v zahraničí v českých korunách

24. 6. 2019

Jak na peníze v zahraničí? Ministerstvo financí varuje před výběry ze zahraničních bankomatů v českých korunách, Janek Rubeš má pro vás další rady. (Video: Seznam.cz)

Ministerstvo financí dnes varovalo před využíváním tzv. dynamické konverze při výběru z bankomatu nebo platbě kartou v zahraničí. MF o tom informovalo na internetu.

Článek

Dynamická konverze (DCC) spočívá v okamžitém převodu účtované částky na měnu, ve které je veden bankovní účet klienta. Nabízí tak úhradu transakce přímo v českých korunách, nikoliv v měně dané země. Podle MF je ale výhodnější si nechat transakci vyúčtovat v místní měně.

„Pokud se na platebním terminálu či v bankomatu zobrazí nabídka služby DCC, je zpravidla výhodnější odmítnout a pokračovat bez směny, tj. platit v místní měně,“ uvedlo MF.

Služba DDC se podle MF jeví na první pohled výhodně, neboť zákazník ihned ví, kolik po přepočtu zaplatí. Směnný kurz je ale ve většině případů méně výhodný než následná konverze provedená bankou klienta. Kurz převodu měny totiž určuje společnost, která daný platební terminál nebo bankomat provozuje.

Problematiku DDC řešila i Evropská komise, která v březnu přijala nové evropské nařízení. Od dubna 2020 tak budou bankomaty muset zákazníkovi ukázat nejen kurz, kterým je prováděn přepočet, ale i odchylku od středového kurzu Evropské centrální banky a některé další informace.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Policie vyšetřuje další výhrůžku střelbou na škole, která se objevila na sociálních sítích

  • Při nehodě trolejbusu v Českých Budějovicích se zranilo osm lidí

    Jednoho těžce zraněného záchranáři odvezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení českobudějovické nemocnice. Zbylých sedm utrpělo lehká až středně těžká zranění. Havárie se stala v ulici Antonína Barcala. Místo je neprůjezdné.

  • Ministr průmyslu Havlíček chce zrušit ruské sankce, postoj vlády je jiný

    Sankce Evropské unie vůči Rusku poškozují Česko a nedávno jmenovaný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by si přál jejich zrušení. Uvedly to pondělní Hospodářské noviny s odkazem na Havlíčkova slova, která pronesl během schůzky s ruským velvyslancem v Praze Alexandrem Zmejevským. Sankce zavedla EU po ruské agresi vůči Ukrajině v roce 2014. „Čím dříve nebudou, tím lépe pro tuzemské podnikatele,“ citovaly HN Havlíčka. Oficiální stanovisko vlády k sankcím je opačné. „Vláda svoji pozici nezměnila a na Evropské radě byly prodlouženy,“ řekl listu šéf české diplomacie Tomáš Petříček.