Hlavní obsah
Online

Blatný: Vidíme světlo na konci tunelu, nárůst klesá. Míň je ale i testů

Foto: Seznam Zprávy

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Reklama

31. 10. 6:41
aktualizováno • 31. 10. 21:32

Dění kolem koronavirové epidemie v České republice sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět

- Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku je stejně jako v pátek i zatím nižší než před týdnem. K sobotním 18:00 přibylo 6771 nakažených, skoro o tisícovku méně než minulou sobotu k večeru.

- Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný má za to, že nárůsty zpomalují. „Je jasné, že opatření, která byla uvedena, pravděpodobně začínají působit. Vidíme, že šíření nákazy začíná zpomalovat. Čísla sice ještě nějakou dobu porostou, ale ten nárůst se snižuje a pro nás by to mohlo být to pomyslné světlo v tunelu,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes.

- Vláda na svém pátečním zasedání prodloužila nouzový stav. A to do 20. listopadu, jak předtím schválila Sněmovna. Po tu dobu platí všechna dosud zavedená protiepidemická opatření. Co platí, si projděte ZDE.

 • Do škol nově smějí děti pošťáků nebo berních úředníků

  Pro děti učitelů nebo zdravotníků v Česku zůstávají otevřené čtyři stovky škol. Je to součást krizových opatření, aby zaměstnanci v klíčových profesích nemuseli zůstat doma kvůli hlídání. Vláda na pátečním mimořádném zasedání schválila novinku. Do krizových škol mohou nově poslat děti učitelé, zaměstnanci Finanční správy, sociální správy a pošťáci. Týká se to jejich potomků ve věku od tří do jedenácti let.

 • Nový ministr: Vidíme světlo na konci tunelu. Rozvolňovat ale nebudu

  V reakci na poslední čísla je nový ministr zdravotnictví Jan Blatný mírně optimistický. „Je jasné, že opatření, která byla uvedena, pravděpodobně začínají působit. Když říkám pravděpodobně, tak tím myslím, že vidíme, že šíření nákazy začíná zpomalovat. Čísla sice ještě nějakou dobu porostou, ale ten nárůst se snižuje a pro nás by to mohlo být to pomyslné světlo v tunelu. Jestliže bychom ale nyní jakkoli opatření, která jsou teď, uvolňovali, tak bychom to světlo nakonec vůbec nemuseli vidět,“ uvedl v dnešním rozhovoru pro MF Dnes.

  „Nemyslím si, že je nezbytné nyní nařízení dále zpřísňovat nebo zavádět nová. Nesmírně ale apeluji úplně na všechny, aby pro svoji vlastní ochranu ta opatření dodržovali. Navrhovat nějaké rozvolnění teď ale určitě nebudu,“ dodal.

 • V nemocnicích je přes 7 tisíc lidí

  Od 1. března, kdy se objevili v Česku první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno celkem 323 673 případů covidu-19. Naprostá většina z celkového počtu případů byla zaznamenána za posledních několik týdnů. Jenom v říjnu testy zatím potvrdily nákazu u více než čtvrt milionu lidí. V posledních dvou týdnech přibývá většinou zhruba 12 000 až 15 000 případů denně.

  Podobně výrazně rostou počty hospitalizovaných a zemřelých. V nemocnicích bylo podle posledních údajů ke čtvrtku 7281 lidí s covidem-19, skoro o polovinu více než před týdnem. Z toho více než tisícovka pacientů byla ve vážném stavu. Množství úmrtí za den už deset dní v řadě nekleslo pod stovku. Ve čtvrtek byl zaznamenán dosud nejvyšší denní nárůst úmrtí od začátku epidemie, když zemřelo 171 lidí.

 • Přibylo 13 tisíc nakažených a 120 úmrtí na covid

  V pátek přibylo v Česku 13 605 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je o zhruba 1650 méně než před týdnem. Počet mrtvých za tento pátek byl mírně vyšší než předchozí pátek, ale i přesto se jedná o zatím nejnižší množství zemřelých od začátku tohoto týdne. Přibylo 121 úmrtí lidí nakažených koronavirem na celkových 3078 od březnového začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.

Sdílejte článek

Další články