Hlavní obsah

Na Albertově srovnávali pražskou kavárnu s venkovskou hospodou

 

Reklama

17. 11. 2016 15:28

Na pódiu pražského Albertova se nejen vzpomínalo, řečníci kritizovali současného prezidenta i ministra financí

Článek

S poděkováním studentům za jejich angažmá v roce 1989 i kritikou dnešní politiky vystoupili řečníci na pražském Albertově.

Nepřímou kritiku sklidil prezident Miloš Zeman i ministr financí Andrej Babiš. Bývalý politik a pedagog Petr Pithart vyzdvihl moc studentů a vyzval, aby se lidé nenechali rozdělovat kategorizováním a údajnou příslušností k některým uměle vytvořeným skupinám.

O takzvané pražské kavárně hovoří často Zeman jako o intelektuálech, jejichž hlas nevypovídá o tom, co lidi skutečně trápí. Podle dnešních řečníků ale není rozdíl mezi „pražskou kavárnou" a venkovskou hospodou. Češi spolu vždy mluví napříč těmito skupinami a budou i nadále, míní Pithart.

„Říká se to o každých volbách, takže neřeknu, že ty následující budou nejdůležitější, ale myslím si to. Budeme si v nich příští rok na podzim moci vybrat vedle normálních stran také firmu, dokonce rodinnou firmu, stále více prosperující. Věřím, že nám včas dojde, že každá firma má své personální oddělení, kde jsou připravené formuláře s výpověďmi. To je přece firma. Firma se liší od politické strany také tím, že se v ní doopravdy nehlasuje," prohlásil bývalý český premiér.

Neuspokojují ho prý ubezpečování českých politiků, že Česko je součástí západních struktur. „Ani se nenadějeme a mohli bychom se octnout v objetí partnerů z Východu, třeba toho, o kterém jsme se dozvěděli, že je strategický a že umí dobře stabilizovat umrtvenou společnost," uvedl v narážce na pročínské prohlášení českých ústavních činitelů. Za svá slova sklidil Pithart několikrát veliký aplaus zaplněného Albertova.

Zima: Udělali jsme maximum pro to, aby Albertov znovu patřil studentům

V hlavním úvodním bloku oslav na Albertově vystoupili také někteří rektoři veřejných vysokých škol, kteří předtím položili věnce k pamětní desce upomínající na události roku 1989.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ve svém proslovu zmínil minulý rok, kdy po mnoha letech nepatřil Albertov oslavám studentů, ale demonstracím protiislamistů a prezidentovi. Řekl ale, že nebude jmenovat, protože nechce nikomu dělat reklamu. Letošní oslavy na Albertově si však Univerzita Karlova zamluvila hned, jak to bylo možné.

Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka se v českých dějinách vedle střídání levicových a pravicových vlád střídají období, ve kterých dominují liberální nebo autoritářské představy o vedení společnosti. Liberální bylo podle něj jen dvacetiletí první republiky a prvních 20 let po roce 1989.

„Poslední roky očividně erodují pod tlakem autoritářských tendencí a je lhostejné, zda se maskují jednou jako manažerská představa o řízení státu nebo strach z cizinců a imigrantů, nebo se maskují jako poslanecký návrh na to, aby byl znovu zaveden trest za urážku císařského majestátu," řekl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované