Hlavní obsah
Online

Další země zavedla pro Čechy povinnou karanténu

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

6. 8. 6:41
aktualizováno • 6. 8. 21:13

Vývoj dění ve světě v souvislosti s šířením onemocnění covid-19 sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit deset dní v karanténě.

- Francie ve středu zaznamenala 1695 nových případů nákazy, což je její nejvyšší denní nárůst od konce května.

- Rekordní počet nově nakažených za předchozí den hlásí Polsko, kde se virus SARS-CoV-2 nově prokázal u 726 lidí. Na Slovensku za středu přibylo 63 případů nákazy koronavirem, což je největší denní nárůst od 22. dubna. Nejhůře zasaženou zemí jsou i nadále Spojené státy.

- V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo už ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) na 706 000 lidí. To je více, než si podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně vyžádá chřipka, na kterou každý rok zemře 290 000 až 650 000 lidí. SARS-CoV-2 se ve světě potvrdil už u téměř 18,6 milionu lidí. Chřipkou podle WHO ročně onemocní kolem miliardy lidí.

 • V Polsku počet nakažených rekordně roste

  V Polsku dnes ohlásili rekordní nárůst nových případů koronaviru: testy za den odhalily 726 případů. Jde o vůbec nejvyšší číslo denního nárůstu od začátku epidemie. Stoupající přírůstky země eviduje poslední dva týdny.

  Ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu ve čtvrtek zavedlo epidemický okresní semafor. Mapa situace v jednotlivých okresech se bude aktualizovat dvakrát týdně. Červené jsou teď okresy ve Slezsku a v Malopolsku, kde je situace nejhorší. Nově tam platí zákaz trhů, kulturních akcí, zavřené jsou posilovny, kina, sport je bez fanoušků a počet lidí na svatbách je omezen maximálně na 50 lidí.

 • Ve Francii přibývá nakažených, země má nedostatečnou kapacitu testování

  Ve Francii v posledních dnech rekordně přibylo případů nákazy koronavirem, země ale zároveň řeší i další velký problém: nemá dostatek zdravotníků, kteří by prováděli testy. Mnoho laboratoří je totiž uzavřeno, protože si tamní zaměstnanci vybírají letní dovolenou, napsala agentura AP.

  Lékaři a další odborníci uvádějí, že nedostatek pracovníků, kteří by mohli provádět testy, je jen jedním z řady selhání, ke kterým nyní ve Francii dochází. I poradní sbor vlády tento týden označil testovací strategii v zemi za „dezorganizovanou a nedostatečnou“.

 • V Rusku přibylo přes 5 000 případů nákazy

  V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 5 267 případů nákazy koronavirem. Je to nepatrně více než ve středu, kdy úřady ohlásily 5 204 nově infikovaných. Po komplikacích spojených s nemocí covid-19 zemřelo dalších 116 lidí, oproti středečním 144. S odvoláním na operativní štáb o tom ve čtvrtek informovala agentura Interfax.

  Celková bilance v Rusku narostla k dnešku na 871 894 infikovaných a 14 606 zemřelých. Na 676 357 osob se uzdravilo, z toho 7 331 za poslední den.

  Největším ohniskem nákazy je v současnosti hlavní město Moskva, kde úřady registrovaly 684 nových případů a 13 úmrtí. Rekordní přírůstek nakažených hlásí Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym, kde bylo za poslední den zjištěno 39 infikovaných.

 • Článek: Vedra si ročně vyžádají více obětí než infekce

  Pokud se bude planeta dál oteplovat, zabijí vysoké teploty víc lidí než všechny infekční nemoci (včetně tuberkulózy, AIDS či malárie) dohromady. Globální úmrtnost v důsledku veder se podle vědců koncem století vyšplhá na 73 mrtvých na 100 000 lidí.

  Přečtěte si více zde:

 • Koronavirus se možná mezi dětmi šíří snadněji, než se předpokládalo

  Koronavirus se možná šíří snadněji v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zprávy amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která prozkoumala údaje z nových ohnisek v americkém státě Georgia, napsal zpravodajský server The Guardian.

  Po propuknutí nákazy na letním táboře v Georgii CDC uvedlo, že děti – včetně asymptomatických případů – mohou hrát významnou roli v komunitním přenosu covidu-19. Toto tvrzení odporuje řadě předchozích studií, které uváděly, že děti jen zřídka šíří koronavirus mezi sebou nebo na jiné osoby.

  Na letním táboře YMCA, kterého se účastnilo asi 600 mladých lidí, se nákaza prokázala zhruba u 260 osob. Zatímco zaměstnanci tábora dodržovali bezpečnostní opatření včetně nošení roušek, táborníci je mít nemuseli a podle místních zdravotních činitelů „relativně velké“ skupiny dětí ve věku od šesti do 19 let spaly ve společných chatkách. Neméně znepokojivé bylo zjištění, že se s větší pravděpodobností nakazily mladší děti a také ty, které v táboře strávily delší dobu.

 • Německo hlásí více než 1 000 nově nakažených

  Německo za uplynulý den zaznamenalo 1 045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to nárůst o více než 300. Celková bilance infikovaných virem SARS-CoV-2 vzrostla na 213 067, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI).

  Komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo v Německu za posledních 24 hodin dalších sedm osob, čímž jejich celkový počet dosáhl 9 175. Podle odhadů RKI se z nemoci vyléčilo přibližně 195 200 lidí.

 • Mexiko hlásí tisíce nakažených, je třetí nejzasaženějsí zemí na světě

  Přes 6 000 nových infekcí a 829 zemřelých ve čtvrtek oznámilo Mexiko, kde celkový počet nakažených dosáhl 456 100. Zemřelých s covidem-19 latinskoamerická země se 126 miliony obyvatel eviduje 49 698, což z ní v tomto ohledu činí třetí nejhůře zasaženou zemi na světě po Brazílii a Spojených státech.

  Mexická vláda však připouští, že skutečný počet případů nákazy je pravděpodobně ještě mnohem vyšší, než uvádí oficiální statistiky.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.