Hlavní obsah
Online

Záchranáři přistáli u sopky na Zélandu. Nenašli nikoho živého

Webkamera těsně před výbuchem zachytila několik lidí kráčejících přímo v kráteru. (Video: Twitter/Michael Schade)

9. 12. 2019 6:32
aktualizováno • 10. 12. 2019 11:25

Po pondělní erupci sopky na novozélandském ostrůvku White Island zůstává nejméně osm lidí nezvěstných. Záchranná služba ošetřila přibližně 31 lidí. Podle policie zemřelo nejméně šest lidí. Záchranáři v úterý ostrov prohledávali, nikoho živého nenašli.

Článek

Novozélandským ostrovem White Island otřásla brzy ráno středoevropského času exploze sopky. Odhady, kolik lidí bylo v době erupce na ostrově, se zprvu lišily. Policie poté uvedla, že méně než 50.

Místní záchranná služba podle rozhlasové stanice Radio New Zealand (RNZ) uvedla, že někteří turisté z White Island byli kriticky zranění a mnozí z nich mají popáleniny. Policie v pondělí v půl sedmé českého času sdělila, že jeden turista zraněním podlehl. O několik hodin později média referovala o dalších obětech.

Sopečný ostrov je neobydlený, ale podle AP ho pravidelně navštěvují skupiny turistů.

„Někteří z nich jsou v tuto chvíli nezvěstní,“ řekla k průběhu tragédie premiérka. „Množství lidí je údajně zraněno a převáženo na břeh,“ uvedla politička, která hovořila o velmi významné mimořádné události.

„K vulkánu přijely dva zájezdy. Ten náš byl první, druzí přijeli hned po nás,“ popsal situaci na místě brazilský turista Allessandro Kauffmann ve svém příspěvku na Instagramu. „Opustili jsme ostrov ani ne pět minut před tím, než sopka vybuchla. Ten druhý zájezd nemohl uniknout včas,“ dodal.

 • Na Novém Zélandu se stmívá, noc zkomplikuje evakuaci

  Ostrov White Island se pomalu halí do tmy. Záchranné týmy kvůli nebezpečí stále vyčkávají a dosud se nevypravily na místo neštěstí. Podle posledních zpráv jsou na ostrově nadále uvězněny desítky lidí.

 • Na ostrově bylo v době erupce 20 Australanů

  Zájezdu, který se vyskytoval na ostrově v době erupce, se mezi jinými účastnilo nejméně dvacet návštěvníků z Austrálie.

  „Strašlivá tragédie se udála na Novém Zélandu po výbuchu sopky na White Island. Australané jsou součástí této hrozné události, pracujeme na tom, abychom zajistili jejich bezpečí,“ uvedl premiér Austrálie Scott Morrison na Twitteru.

 • Poškozený vrtulník na ostrově nouzově přistál

  Vrtulník s poničenou vrtulí, který se nachází na pobřeží White Island, patří podle deníku The Guardian společnosti Volcanic Air, která zprostředkovává vyhlídkové lety nad vulkánem. Stroj byl podle všeho ve vzduchu zrovna v okamžiku erupce. Pilot se rozhodl se čtyřmi pasažéry na palubě nouzově přistát. Všech pět lidí se posléze dostalo na člunu bez zranění do bezpečí.

 • Dala se erupce předpovídat?

  Třetího prosince se na webu GeoNet, který se zabývá vulkanismem v okolí Nového Zélandu, objevila zpráva, že sopka na White Island vstupuje do období, ve kterém může být více aktivní než jindy. Ve zprávě nicméně stálo, že „současný stupeň sopečné činnosti nepředstavuje přímé riziko pro návštěvníky“. Informovala o tom BBC.

  Sopka na ostrově vybuchla již několikrát, naposledy v roce 2016. Tehdy nebyl nikdo zraněn.

 • Na ostrově je poškozená helikoptéra

  Na jednom z videí od turisty, který navštívil ostrov krátce před erupcí, je zachycena poškozená helikoptéra obalená popelavým prachem. Stroj má zlomený list vrtule.

  Dosud není zřejmé, jak dlouho je vrtulník na ostrově a komu patřil. Buď se jednalo o helikoptéru, která vzala turisty nad vulkán v rámci vyhlídkového letu, nebo na ostrově uvázla helikoptéra záchranářů.

 • Turista fotografoval pobřeží ostrova krátce po výbuchu

  Twitterový uživatel Michael Schade na svém profilu uveřejnil fotografie z ostrova White Island, které zachycují situaci několik minut po výbuchu sopky. Organizátoři zájezdu, který právě z ostrova odplouval, začali okamžitě pomáhat s evakuací.

 • Záchranné týmy se kvůli nebezpečí zatím nevypravily na ostrov

  „V současnosti je situace příliš nebezpečná na to, aby se policejní a záchranné týmy vydaly na ostrov,“ sdělil na bleskové tiskové konferenci policista John Tims. Podle něj také neprobíhá žádná komunikace mezi ostrovem a policií.

  Záchranáři tak doposud pomáhají lidem pomocí helikoptér. Několika lidem se podařilo z ostrova odplout.

 • Obětí bude pravděpodobně více, predikuje policie

  Erupce sopky si doposud vyžádala jeden lidský život. Obětí bude ale „velmi pravděpodobně více“, tvrdí policie, která operuje v okolí místa neštěstí. Informoval o tom zpravodajský web Nzherald.

 • Kde se sopka nachází?

  Sopku na ostrově White Island nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle agentury DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, který mu dal také jméno.

 • Na ostrově čeká na evakuaci téměř třicet lidí

  Rozhlasová stanice Radio New Zealand informovala, že záchranáři zatím z ostrova evakuovali dvacet tři lidí. Dalších dvacet sedm u vulkánu zůstává.

  Policie v nejbližší době vypraví na ostrov speciální tým, který bude pátrat po pohřešovaných.

 • „Odjeli jsme pět minut před výbuchem,“ řekl turista

  „K vulkánu přijely dva zájezdy. Ten náš byl první, druhý přijel hned po nás,“ popsal situaci na místě brazilský turista Allessandro Kauffmann ve svém příspěvku na Instagramu. „Opustili jsme ostrov ani ne pět minut před tím, než sopka vybuchla. Ten druhý zájezd nemohl uniknout včas,“ dodal.