Hlavní obsah

Na psychiku příznivců ANO měl koronavirus menší dopad, než na voliče opozice

Foto: vlada.cz

Premiér Andrej Babiš.

Reklama

12. 6. 2020 14:56

Voliči ANO, ČSSD a KSČM zvládali pandemii po psychické stránce lépe než voliči opozičních stran. Vyplývá to ze studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví.

Článek

Vědci zjistili, že voliči různých politických stran reagovali na epidemii odlišně. „Lidé, kteří by volili vládní strany (ANO, ČSSD) nebo KSČM, která podporuje současnou vládu, vykazovali mírně menší dopad na duševní zdraví než voliči hlavního sněmovního opozičního proudu,“ uvedla Veronika Fajmonová z výzkumného týmu, která se specializuje na politickou psychologii.

Podle náměstka pro vědu a výzkum z národního ústavu Jiřího Horáčka to může být způsobeno tím, že voliči vládních stran více věřili opatřením vlády.

Výzkum, kterého se zúčastnilo přes 1500 lidí, zkoumal také to, jaký vliv na vnímání pandemie mají média. „Zjistili jsme, že pravidelnější sledování veřejnoprávních médií zlepšovalo celkový duševní stav, zatímco zvýšená důvěra ve zpravodajství více orientovaná na dramatičtější podání úzkostnost naopak zvyšovala,“ uvedl Horáček.

Podle analytika výzkumného týmu Petra Adámka byl negativní dopad na duševní zdraví výraznější u lidí, kteří čtou jen titulky, než u lidí, kteří čtou celé články a k nim si ještě dohledávají další informace.

„Tento pozoruhodný nález by nabízel poměrně snadnou možnost, jak dopadům podobných událostí na duševní pohodu předcházet. Jednoduše stačí číst zpravodajské články celé, přemýšlet o nich a neomezovat se jen na rychlé těkání po titulcích. Titulky mají spíše upoutat naši pozornost, proto jsou často nadnesené, zjednodušující a vyvolávají strach a obavy,“ doplnil Horáček.

Dopad na duševní zdraví ovlivňuje podle vědců i schopnost lidí zvládat nejistotu. „Poslední desetiletí přinesla řadu problémů, které jsou spojeny s nejistotou: klimatickou změnou s globálním oteplováním počínaje, přes uprchlickou krizi až k pandemii covid-19. Naše výsledky potvrzují, že zvyšování schopnosti tolerovat nejistotu, kterým se zabývá řada psychoterapeutických metod, může být důležitým faktorem, jak lze předcházet dopadům těchto problémů na duševní zdraví,“ dodal vedoucí výzkumného týmu Ladislav Kesner.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované