Hlavní obsah

Na ukrajinského prezidenta kandiduje komik, pilotka či oblíbená expremiérka

Rozhovor s Janem Šírem z Institutu mezinárodních studií Katedry ruských a východoevropských studií Univerzity Karlovy. (Video: Redakce Seznam, Seznam.cz)

5. 2. 2019 15:29

Do prvního kola ukrajinských prezidentských voleb zbývají necelé dva měsíce, přihlášku do nich podalo přes 80 lidí. Tamní komise jich zatím schválila 28, přes 20 jich zamítla a 33 zatím zvažuje. V průzkumech jasně vedou tři kandidáti – komik Volodymyr Zelenskyj, stávající šéf státu Petro Porošenko a bývalá premiérka Julija Tymošenková.

Článek

Ukrajinu čeká první kolo prezidentských voleb 31. března. Podle Jana Šíra z Katedry ruských a východoevropských studií Univerzity Karlovy nyní volby nemají jednoho silného favorita. Rozhodovat se podle něj bude s největší pravděpodobností mezi trojicí Volodymyr Zelenskyj, Petro Porošenko a Julija Tymošenková.

Zelenskyj se podle se podle ankety z konce ledna těšil podpoře 23 procent těch dotázaných, kteří jsou odhodláni jít hlasovat a již si také vybrali svého favorita. Pro Porošenka bylo připraveno hlasovat 16,4 procenta těchto účastníků a pro Tymošenkovou 15,7 procenta respondentů.

Na otázku, kdo volby vyhraje, více než pětina dotázaných, 20,5 procenta, tipovala Porošenka, za kterým s těsným odstupem následovala Tymošenková (19,9), zatímco Zelenskyj vyhraje jen podle každého desátého Ukrajince (10,8 procenta).

Za průzkumem stojí tři sociologické společnosti, které ho zpracovaly v období od 16. do 29. ledna a zúčastnilo se ho 11 tisíc dotázaných ze všech oblastí Ukrajiny, s výjimkou anektovaného Krymu a části východoukrajinského Donbasu, ovládnuté proruskými separatisty.

Zelenskyj vedl žebříček kandidátů i podle průzkumu agentury Rejting, jehož výsledky koncem ledna zveřejnil list Ukrajinska pravda. Pro herce a baviče je podle této ankety připraveno hlasovat 19 procent Ukrajinců, kteří si už vybrali a jsou odhodláni hlasovat. Následuje Tymošenková s přízní 18,2 procenta dotázaných a Porošenko s podporou 15,1 procenta účastníků.

Předpokládá se, že žádný kandidát nezíská v prvním kole prezidentských voleb 31. března nadpoloviční většinu, a tak o prezidentovi rozhodne kolo druhé, do kterého postoupí dva nejsilnější uchazeči. Experti vesměs tipují, že to bude Porošenko a Tymošenková.

Podle Šíra by Ukrajina měla po volbách pravděpodobně následovat proevropský směr, ať už vyhraje kterýkoliv ze tří favoritů. „Všichni tři kandidáti, v té či oné míře, se vyslovují pro pokračování v základních konturách kurzu, který byl v nastolen v roce 2014. To znamená, že lze předpokládat snahu Ukrajiny o přibližování k evropským a euroatlantickým strukturám," řekl Jan Šír ve studiu Televize Seznam. Celý rozhovor s ním je k dispozici ve videu nad článkem.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené