Hlavní obsah

Přijdeme zas, vzkázal dav Hradu na demonstraci za svobodná média

Demonstrace pokračovala na Pražském hradě. (Video: Jaroslav Gavenda)

 

Reklama

14. 3. 2018 19:01

Dav demonstrantů z Václavského náměstí dorazil na Pražský hrad. Zde se konal koncert pro přátele Miloše Zemana.

Článek

Aktivistická skupina AUVA na středeční večer zorganizovala protestní akci s názvem „Zemane - ČT nedáme! Demonstrace za zachování svobody slova a médií”. Na demonstraci se na Václavském náměstí v Praze sešlo podle organizátorů asi 4000 lidí, kterým se nelíbí kritika médií z úst prezidenta republiky. Dav se poté přesunul na Pražský hrad. Zde probíhal koncert pro přátele Miloše Zemana. Policisté na místě s předstihem postavili zátarasy a Hrad uzavřeli.

Událost jsme sledovali online:

21:56 - Organizátoři demonstraci ukončili

21:45 - „My přijdeme zase,“ skanduje dav

21:40 - Kromě pískotu a různých hesel zazněla i státní hymna

21:34 - Takhle to vypadá přímo v davu

21:20 - Na místě je slyšet cinkání klíčů

21:20 - Otevřete brány, skandují demonstranti

21:15 - Demonstranti dorazili na Hrad

21:12 - Účastník protestu přišel bránit svobodná média

21:09 - Dav se blíží k Hradčanskému náměstí

21:00 - Hrad očekává demonstranty

20:20 - Uzavřela se hlavní brána Pražského Hradu

Demonstrace začala krátce před 19:00, kdy z reproduktorů zazněly výroky Miloše Zemana, premiéra v demisi Andreje Babiše a předsedy hnutí SPD Tomio Okamury proti novinářům. Demonstrujícím lidem vadí to, že politici podle nich útočí na nezávislá média a zejména Českou televizi (ČT). „Pokud by si mocní dovolili nám nezávislá média vzít, neměl by je za nás kdo kontrolovat,“ řekl jeden z řečníků. Zeman, Babiš i Okamura podle dalších vedou proti médiím trvalou a nenávistnou kampaň.

Lidé během projevů skandovali „hanba“ a „Babiše do koše“. Mají s sebou české vlajky a vlajky EU, někteří přišli i s transparenty. Zhruba po hodinovém protestu v horní třetině Václavského náměstí se lidé vydali na pochod k Pražskému hradu, kde prezident Zeman pořádá koncert pro své podporovatele.

Záznam demonstrace z Václavského náměstí. (Video: Seznam, Seznam Zprávy)

Zhruba stovka lidí se na demonstraci za svobodu slova sešla i na náměstí Českého ráje v Turnově na Semilsku. „Jsem rád, že je ještě hodně lidí, kteří chtějí bránit svobodná média. Já pamatuji doby, kdy jediné svobodné médium byl samizdat. Za jednu básničku dostal můj kamarád 18 měsíců. Měli jsme kapelu, vždycky jsme rok připravovali program, a když jsme měli vystoupit, tak ho, jakoby náhodou, tu na 18 měsíců, tu na čtyři roky, zavřeli. Nerad bych, aby se ta doba vrátila, a moc děkuji lidem, kteří si to také nepřejí,“ řekl turnovský disident Karel Šírek. Lidé podepisovali petiční archy na obranu veřejnoprávních médií.

Zeman ve svém inauguračním projevu 8. března ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do Bakalova vydavatelství Economia i na Českou televizi. Economia i ČT se proti výrokům ohradily.

Aktivisté tvrdí, že Zemanova slova jsou pokračováním „dlouhodobého nenávistného útoku na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na politiku a společnost“. Prezidentovi chtějí dokázat, že jsou novinářskou obec připraveni bránit.

Účast na oficiální facebookové události potvrdilo více než pět a půl tisíce lidí, zájem o ni projevilo dalších 27 tisíc.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované