Hlavní obsah
Online

Tři oběti a přes 150 nakažených v Itálii, Jižní Korea hlásí šestou oběť

Foto: Profimedia.cz

Italští carabinieri v severoitalském městě Vo' Euganeo, kde je kvůli šíření koronaviru zavedena karanténa.

23. 2. 7:16
aktualizováno • 23. 2. 22:56

Počet lidí nakažených koronavirem v Itálii už překročil 150, nemocní jsou v pěti regionech na severu země, nejvíce, celkem 110 jich eviduje Lombardie. Úřady ruší veřejné nebo sportovní akce, pro více než 50.000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa. Nemoci způsobené novým koronavirem podlehlo v pevninské Číně již celkem 2442 lidí. Celkově se novým koronavirem nakazilo už 76 936 osob.

Článek

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, nahlásila za sobotu nárůst počtu nových případů, avšak mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných stoupl na 630 z pátečních 366. Počet mrtvých zde činil v sobotu 96, zatímco v pátek to bylo 106. Celkem v provincii Chu-pej zemřelo již 2346 lidí a celkový počet nakažených tam byl k sobotě 64 084.

Údaje svědčí podle čínských úřadů o tom, že se nákazu daří udržet v hranicích provincie Chu-pej. Ze sobotních 648 nových případů jich pouze 18 bylo zjištěno mimo tuto správní oblast, což je nejméně od chvíle, kdy začala být data před měsícem zveřejňována.

Obavy zdravotníků po celém světě nicméně vzbuzuje nárůst počtu nakažených za hranicemi Číny. Dalších 123 infikovaných dnes zaznamenala Jižní Korea. Celkově se tu nakazilo nemocí COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, už 556 lidí. Země současně hlásí už čtvrtého zemřelého, uvedly jihokorejské zdravotnické úřady. Přes 6000 lidí je nyní v karanténě.

Více než polovina nových případů v Jižní Koreji má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v nejhůře zasaženém dvouapůlmilionovém městě Tegu. Zatím čtvrtou obětí je 61letá členka této farnosti, která se účastnila bohoslužeb a minulý týden byla na nový koronavirus pozitivně testována.

Znepokojivý je vývoj situace také v Itálii, kde na nemoc způsobenou novým koronavirem zemřeli již tři lidé a přes 150 se jich nakazilo. Pro více než 50.000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa. Vláda zrušila všechny dnešní sportovní zápasy v regionech Lombardie a Benátsko, včetně tří utkání nejvyšší fotbalové soutěže. Na týden budou uzavřené všechny školy, ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční, turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách.

 • Počet nakažených v Itálii přesáhl 150

  Tři mrtvé a 152 infikovaných hlásí Itálie, čísla na tiskové konferenci uvedl šéf Civilní ochrany Angelo Borrelli. Nejvíce případů, celkem 110, eviduje severoitalská Lombardie, píše CNN.

 • Jižní Korea hlásí šestou oběť koronaviru

  Pacienta narozeného v roce 1961 léčila nemocnice ve městě Kjongdžu, uvedlo korejské ministerstvo zdravotnictví. Příčina smrti se prověřuje, ministertvo ji oznámí po zjištění zveřejní. Korea aktuálně eviduje 556 případů nákazy novým koronavirem.

 • V Británii přibyli další čtyři nakažení

  U čtyř pasažérů  lodi Diamond Princess původem z Británie byla zjištěna nákaza novým koronavirem, píše CNN. Pacienti byli přepraveni na speciální britskou kliniku, celkově Spojené království eviduje třináct potvrzených případů nákazy.

 • Eurokomisařka: Viry neznají hranic

  „Viry neznají hranic, pouze prostřednictvím globální spolupráce a koordinace budeme schopni omezit šíření viru COVID19. Chtěla bych poděkovat Evropskému středisku pro prevenci a kontrolu nemocí a Světové zdravotnické organizaci za úzkou spolupráci a jejich úsilí o podporu koordinované reakce EU,“ napsala na twitter eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová.

 • Itálie hlásí třetí oběť

  Starší pacient, který byl pozitivně testován na nový koronavirus, v neděli v Itálii zemřel. Pacientovi byla už dříve diagnostikována rakovina.

 • Do karantény míří loď s migranty u Sicílie

  Italské úřady umístily do karantény loď s migranty u břehů Sicílie, oznámilo v neděli italské ministerstvo vnitra. Na palubě plavidla The Ocean Viking je podle organizace Lékaři bez hranic 274 migrantů. Ti společně s posádkou lodi zamířili do karantény ve městě Pozzallo na Sicílii, informuje CNN. Počet osob nakažených novým koronavirem dnes v Itálii přesáhl hranici 130.

 • Zemřel japonský pasažér z lodi Diamond Princess

  Osmdesátiletý Japonec, který byl dříve na palubě výletní lodi Diamond Princess, zemřel na zápal plic, uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet úmrtí pasažerů lodi se tak zvýšil na tři. Ministerstvo nezveřejnilo, zda byl muž pozitivně testován na nový koronavirus, píše CNN.

  Japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató se omluvil za postup úřadů při propouštění cestujících považovaných za zdravé. Ve středu se z lodi společně s ostatními zdravými lidmi dostala šedesátiletá cestující, která tam strávila 14 dní v karanténě. Po návratu však měla pozitivní testy v prefektuře Točigi.

 • Pákistán uzavřel hranici s Íránem

  Pákistán dočasné uzavřel hranici s Íránem, aby tak zamezil dalšímu šíření nového typu koronaviru, informuje CNN. Vláda nechala na hranici s Íránem postavit polní nemocnici, která má kapacitu přes sto lůžek. Hranice mezi oběma státy měří přes 900 kilometrů.

 • Afghánistán testuje tři osoby na nákazu koronavirem

  Všechny tři osoby pochází z provincie Herat a nedávno se vrátily z Íránu, který už eviduje první nakažené koronavirem. Krevní testy pacientů zamíří do laboratoře v Kábulu, informuje CNN. V případě potvrzení nákazy by se jednalo o první případy nového koronaviru v Afghánistánu.

 • Benátky ruší slavný karneval

  Úřady zrušily letošní benátský karneval z důvodu epidemie nového typu koronaviru v severní Itálii. Informaci v neděli oznámil benátský guvernér. Do 1. března jsou zakázána veřejná shromáždění, prohlásil guvernér Luca Zaia, což znamená, že se karneval neuskuteční. Uzavřeny jsou také školy, univerzity a muzea. „Žádáme o spolupráci všech občanů. Není to snadná situace. Ale s údaji, které máme, můžeme stále doufat, že dalšímu šíření zamezíme,“ cituje Zaiu americká CNN. V regionu je hlášeno 25 případů nákazy, z toho dva v Benátkách.

 • Nejvíce nakažených mimo Evropu. Itálie uzavírá postižená města

  Podle nejnovějších údajů je nyní na celém světě 78 854 potvrzených případů nových koronavirů a 2 465 úmrtí. Nejvíce případů mimo Čínu je v Japonsku, 738 případů a 3 úmrtí (639 případů na výletní lodi Diamond Princess a 99 na souši). Jižní Korea momentálně podle CNN hlásí 602 případů a 5 úmrtí. V Itálii je nakažených lidí 132 a 2 úmrtí.

  V Itálii na nemoc způsobenou novým koronavirem zemřeli již dva lidé a více než 100 lidí se jich nakazilo. Vláda přistoupila k uzávěře nejvíce postižených měst a zrušila všechny dnešní sportovní zápasy v regionech Lombardie a Benátsko, včetně tří utkání nejvyšší fotbalové soutěže. Benátky kvůli koronaviru zrušily tradiční karneval.

 • Kuvajt zakáže vstup do země lodím z Íránu

  Kuvajt zakazuje vstup do země lodím z Íránu, které přijíždějí do přístavů Shuaiba, Doha a Shuwaikh, a to kvůli obavám z nového koronaviru, informovala kuvajtská tisková agentura KUNA.

  „Jedná se o preventivní opatření přijatá k zabránění proniknutí viru do Kuvajtu,“ uvedl generální ředitel kuvajtského přístavního úřadu Youssef Abdullah Sabah Al-Nasser Al-Sabah.

 • 200 lidem v Izraeli doporučují samokaranténu

  Počet lidí v Izraeli, kteří byli kvůli obavám z koronaviru instruováni k samokaranténě, se zvýšil na 200. Došlo k tomu poté, co se u členů jihokorejské turistické skupiny po návratu do Jižní Koreji nemoc projevila.

  V neděli ráno bylo 180 studentů a 19 učitelů ze tří různých škol pod dohledem, uvedlo ministerstvo školství. Studenti a učitelé přišli do úzkého kontaktu s jihokorejskou turistickou skupinou na různých místech a národních parcích po celé Izraeli.

 • V Itálii se koronavirem nakazilo 132 lidí

  V Itálii je koronavirem nakažených už 132 lidí. Z těchto případů je 26 lidí v intenzivní péči, dva zemřeli a jeden se uzdravil.

  „Italské úřady dosud nevysledovaly prvního nositele koronaviru v zemi. Stále nemůžeme identifikovat pacienta nula, takže je těžké předvídat možné nové případy,“ řekl vedoucí agentury pro civilní ochranu Angelo Borrelli.

 • Zemřel třetí člověk z výletní lodi Diamond Princess

  V Japonsku zemřel třetí pacient nakažený novým koronavirem z výletní lodi Diamond Princess. Japonsko registruje 770 nakažených, z nichž většina je z této lodě, jež je od 3. února v karanténě v přístavu Jokohama. O novém údaji nakažených informovala japonská stanice NHK.

  Ministr zdravotnictví Kacunobu Kató se omluvil za postup úřadů při propouštění cestujících považovaných za zdravé. Ve středu se z lodi společně s ostatními zdravými lidmi dostala šedesátiletá cestující, která tam strávila 14 dní v karanténě. Po návratu však měla pozitivní testy v prefektuře Točigi.

  Kató přiznal, že 23 lidí, kterým bylo ve středu povoleno opustit loď, nebylo od 5. února znovu testováno. „Ministerstvo se je snaží nyní kontaktovat pro ověření jejich stavu. Hluboce se za situaci omlouváme. Přijmeme nezbytná opatření jako dvojí kontroly, abychom předešli zopakování situace,“ řekl.

  Třetím mrtvým z lodi je podle NHK osmdesátiletý muž, který byl po pozitivním testu hospitalizován.

 • V Íránu je 43 nakažených novým koronavirem a osm lidí zemřelo

  Írán oznámil osmou oběť nového koronaviru. Jde o nejvyšší počet mrtvých mimo území Číny, uvedla agentura Reuters. Nakažených je v Íránu podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví nově 15, takže celkově Írán registruje 43 nakažených lidí.

  Původně ohlásil sedmou oběť Abbás Músáví, který stojí v čele univerzity lékařských věd v provincii Mázandarán. Ministerstvo zdravotnictví vzápětí vydalo zprávu o osmém mrtvém. V Mázandaránu zemřel pacient, který cestoval z Teheránu do města Tonekábon v této provincii, jež leží na severu Íránu.

  Teherán poprvé o nemoci informoval ve středu, krátce před parlamentními volbami. Některé zprávy hovořily o tom, že se úřady snažily informaci tajit, aby neodradily voliče přijít k pátečním volbám. Mnozí Íránci poukázali na to, že mezi zprávou o prvních nakažených a informací o prvních dvou mrtvých v Komu uběhly jenom čtyři hodiny. Úřady přitom o nakažených musely vědět mnohem dříve.

  Ministr zdravotnictví Saíd Namakí řekl, že jeden z mrtvých v Komu byl obchodník, který pravidelně cestoval mezi Čínou a Íránem a v minulých týdnech létal s přestupy. Ministr hájil postup vlády a řekl, že nic neutajuje.

  V Komu jsou několik dní zavřené školy a náboženské semináře a ode dneška dva dny mají zůstat zavřené školy v Teheránu a dalších čtyřech městech. Na 36 vstupních místech do země se začaly provádět kontroly zdravotního stavu cestujících. Lidé nakažení virem, kteří přicestovali z Íránu, jsou hlášeni z Kanady a Libanonu. Irák a Pákistán, které s Íránem sdílí hranici, vyhlásily preventivní opatření, Saúdská Arábie nařídila každému, kdo na její území míří a pobýval v Íránu, aby cestu odložil o 14 dní.

 • Itálie ruší tři nedělní zápasy Serie A. V zemi je 79 nakažených

  V Itálii na nemoc způsobenou novým koronavirem zemřeli již dva lidé a 79 se jich nakazilo. Vláda přistoupila k uzávěře nejvíce postižených měst a zrušila sportovní zápasy v regionech Lombardie a Benátsko, včetně čtyř nedělních utkání nejvyšší fotbalové soutěže.

  Na týden jsou uzavřeny školy, kostely, obchody, bary i další veřejná místa. V provincii Lodi jihovýchodně od Milána se tento režim týká zhruba 50 000 obyvatel.

 • Z Vídně odstartovalo letadlo s českou humanitární pomocí Číně

  Z Vídně v neděli ráno odstartovalo letadlo s nákladem české humanitární pomoci, které přepraví do Číny 4,5 tuny zdravotnického materiálu určeného pro boj s epidemií způsobenou novým typem koronaviru. Na Twitteru o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. Vyslání humanitární zásilky s rouškami, dezinfekčními a hygienickými prostředky schválila v pondělí vláda.

  Materiál do speciálu, jehož vyslání spolufinancuje Evropská unie, poskytly města, kraje, firmy, Ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky. Letadlo mířící přímo do epicentra epidemie v čínském Wu-chanu veze i humanitární pomoc poskytnutou Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem.