Hlavní obsah
Online

Rusko zakáže vstup Číňanům do země

Foto: Profimedia.cz

Opatření na hlavním nádraží v čínském Nankingu.

18. 2. 6:29
aktualizováno • 18. 2. 22:18

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 1 868 lidí. Nakažených je přes 72 000, informovala dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Během pondělí zaznamenala Čína 98 nových úmrtí, 93 z nich hlásí provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy. Čína posiluje bezpečnostní opatření, v některých městech nainstalovala i dezinfekční tunely.

Článek

Ty zavádí například město Čchung-čchin. Prozatím dvěma nainstalovanými dezinfekčními systémy mohou projít například zaměstnanci po cestě do práce. Podobné dezinfekční průchody zavedl i Peking.

Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, do pondělní půlnoci nákaza novým typem koronaviru potvrdila u 72 436 lidí.

Zatímco za neděli čínské úřady evidovaly 2 048 nových případů, za pondělí je to 1 886. Ve srovnání těchto dvou dní se snížil také počet úmrtí. V neděli podle čínských statistik podlehlo nemoci Covid-19 105 lidí, v pondělí 98.

Nejhůře postižená zůstává provincie Chu-pej, z níž se začal virus v loňském roce šířit. Bilance obětí tu podle dnešních údajů vzrostla na 1 789. V pondělí podlehlo nemoci Covid-19 v této provincii 93 nakažených a přítomnost nového typu koronaviru se prokázala u dalších 1 807 lidí. Celkem tak v provincii počet nakažených dosáhl již 59 989.

Z 93 úmrtí zaznamenaných v pondělí v provincii Chu-pej jich 72 připadá na jeho hlavní město Wu-chan. Metropole hlásí také zdaleka nejvíce nových případů nákazy (1 600).

Celkový počet lidí, kteří se z nemoci způsobené koronavirem zotavili, dosáhl podle čínské statistiky 12 552.

Na celém světě se novým typem koronaviru nakazilo přes 73 000 lidí. Mimo pevninskou Čínu zabila nemoc, podobná svými příznaky chřipce, pět lidí. Po jedné oběti mají Hongkong, Tchaj-wan, Filipíny, Japonsko a Francie. Kromě pevninské Číny je nejvíce nakažených v Singapuru a Japonsku. Zvláštní případ tvoří výletní loď Diamond Princess kotvící v karanténě u japonské Jokohamy. Zde zatím zaznamenali 454 nakažených.

 • Foto: Ze života pacientů v provizorní nemocnici

  Čínská média poslední dobou pravidelně zásobují svět záběry z provizorních nemocnic ve Wu-chanu, kde koronavirová nákaza započala. Podívejte se na záběry pacientů s mírnými projevy onemocnění, kteří se v rámci zotavování věnují cvičení, tanci i četbě. Vše za pečlivého dozoru zdravotníků.

 • Čína kvůli koronaviru odkládá největší automobilový veletrh

  Čína z obav před novým koronavirem posune na neurčito největší automobilový veletrh v zemi. Mezinárodní autosalon v Pekingu byl původně plánován na 21. až 30 dubna, nové datum organizátoři na jeho webových stránkách neuvedli.

 • Koronavirus vedl k ozbrojené loupeži toaletního papíru v Hongkongu

  Policie v Hongkongu v pondělí zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení řidiče dodávky se stovkami rolí toaletního papíru. Toto zboží se stalo vzácným kvůli obavám, které provázejí epidemii nového koronaviru. Třetí podezřelý je na útěku, ale kořist se policii podařilo nalézt.

  V Hongkongu je už několik dnů obtížné zakoupit si toaletní papír, i když místní vláda stále tvrdí, že zásobování epidemie neovlivnila.

  V pondělí ráno byl řidič kamionu okraden třemi muži před supermarketem v jedné ze čtvrtí města, kde historicky operuje místní mafie zvaná triády.

  „Dodavateli hrozili tři muži vyzbrojení noži, kteří ukradli balíčky toaletního papíru za více než 1 000 hongkongských dolarů (asi 3 000 korun),“ řekl policejní mluvčí. Televizní stanice Now TV ukázala i záběry policejního vyšetřovatele u několika palet s toaletním papírem před supermarketem. Jedna z nich byla z poloviny prázdná.

  Vzhledem k tomu, že supermarkety nejsou s to dost rychle doplňovat zásoby nedostatkového zboží, ještě před otevřením před obchody vznikají dlouhé fronty zákazníků. A sotva doplněné police se po otevření vmžiku vyprázdní.

  Spotřebitelé se stejným způsobem vrhají i na rýži, těstoviny, čisticí prostředky či alkohol. Místní úřady nicméně tvrdí, že dodávky potravin a výrobků pro domácnost zůstávají konstantní.

 • Z Diamond Princess mají být evakuováni i Britové

  Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by evakuovalo britské občany z výletní lodi Diamond Princess zasažené nákazou novým koronavirem.

  „Naši zaměstnanci jsou v kontaktu s britskými občany na palubě, aby přijali nezbytná opatření,“ citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva. Londýn doufá, že evakuaci bude možné zorganizovat co nejdříve.

  Diamond Princess kotví v přístavu japonského města Jokohama a nachází se v karanténě. Výletní loď je označovaná za místo s největší koncentrací infekce koronavirem, který se šíří z Číny. Z přibližně 3 700 lidí na palubě se jich nakazilo více než 450. Své občany už evakuovaly Spojené státy, další země se tak chystají učinit.

 • Do boje s koronavirem se zapojily drony

  Drony nesoucí oznámení s QR kódem jsou jedním z nových výjevů v čínských městech. Konkrétně tento snímek pochází ze Šen-čenu na jihu provincie Kuang-tung. QR kód si mohou řidiči naskenovat a přidat se online do registru vozidel opouštějících oblast.

  Vláda začala spolupracovat také se zemědělci, kteří poskytli speciální dezinfekční stroje.

  Na rušivý zvuk dronů šířících dezinfekci do okolí si podle státních médií zvykli například i obyvatelé Tchien-ťinu.

 • Izrael zakázal vstup cizincům cestujícím ze zemí východní Asie

  Nová směrnice se vztahuje na cestující z Thajska, Hongkongu, Macaa a Singapuru.

  Izraelský ministr vnitra Aryeh Deri v pondělí uvedl, že zakáže vstup všem cizincům, kteří navštívili jednu ze zmíněných zemí v posledních 14 dnech. Doposud museli cestující z těchto zemí podstoupit domácí dvoutýdenní karanténu podle pravidel ministerstva zdravotnictví.

  Očekává se, že hongkongská národní aerolinka Cathay Pacific oznámí pozastavení všech letů do Izraele, protože její zaměstnanci nebudou moci podle nových pravidel vstoupit do země. Izraelské ministerstvo zahraničních věcí se obává diplomatických dopadů přísných opatření, která mají zabránit rozšíření nákazy.

  Podle zpravodajského portálu The Times of Israel by země zasažené novým omezením mohly na oplátku Izraeli například vydávat častější varování turistům před teroristickými útoky nebo s ním omezit hospodářskou spolupráci.

 • Poškození plic po napadení Covid-19 se podobá SARS a MERS

  Pekingští lékaři provedli biopsii plic pacientovi, který ve svých padesáti letech v Číně podlehl koronavirové nákaze Covid-19. Z výsledku zákroku vyšlo najevo, že způsob poškození plic je velice podobný dalším koronavirovým onemocněním SARS a MERS.

  Pacient zemřel 27. ledna dva týdny po onemocnění, kdy měl stále větší obtíže s dýcháním. Jeho srdce se zastavilo kvůli poškození plicních sklípků, které mají pomáhat přivádět kyslík do krve a vytlačovat oxid uhličitý. Krevní testy ukázaly nadměrnou aktivaci typu buněk bojujících proti infekcím.

 • Tokijský maraton proběhne v omezeném režimu

  Koronavirus ovlivňuje i velké sportovní události. Organizátoři tokijského maratonu, který se má konat příští měsíc, přijímají bezpečnostní opatření.

  Jedna z největších maratonských událostí na světě s plánovaným startem 1. března se podle organizátorů „nebude konat v takovém rozsahu, v jakém se původně očekávalo“. Jak budou zavedená opatření vypadat, zatím není jasné.

  Loni se akce zúčastnilo přes 37 000 lidí.

 • Čínská města zavádějí „dezinfekční tunely“

  Čínská největší města jako Čchung-čching zavádějí „dezinfekční tunely“ jako jednu z dalších fází prevence šíření koronaviru. Prozatím dvěma nainstalovanými dezinfekčními systémy mohou projít například zaměstnanci po cestě do práce. Tunely obsahují čidla, která při průchodu člověka aktivují dezinfekční sprchu. Proces trvá 20 sekund. Podobné dezinfekční průchody zavedl například i Peking.

 • Koronaviru dnes podlehl i ředitel wuchanské nemocnice

  Liou Č'-ming, ředitel přední wuchanské nemocnice a uznávaný neurochirurg, zemřel dnes dopoledne místního času. Stal se tak druhým významným doktorem v Číně, který nákaze podlehl.

  Na začátku měsíce oplakávali Číňané smrt Li Wen-lianga. Ten byl jedním z prvních lidí varujících před možným nebezpečím nového typu koronaviru. Za to byl vyšetřován policií a obviněn ze šíření falešných zpráv. Jeho smrt vyvolala vlnu protestů proti čínským úřadům.

Další články