Hlavní obsah
Online

Nákaza v Německu je první případ přenosu z člověka na člověka v Evropě

Foto: Profimedia.cz

Na nový typ koronaviru v Číně zemřelo už 106 lidí a na 4500 osob se jím nakazilo.

28. 1. 6:51
aktualizováno • 28. 1. 21:55

Koronavirus pocházející z Číny se nadále šíří. V noci z pondělí na úterý prvního nakaženého ohlásilo Německo. Aktuálně je mimo Čínu známa šedesátka nakažených, celosvětová bilance je pak 106 obětí a na 4 500 infikovaných osob. Několik podezřelých pacientů už vyšetřili lékaři také v Česku. V žádném z případů se zatím nový virus nepotvrdil.

Článek

První případ nákazy novým typem koronaviru potvrdilo Německo. Pacient v okrese Starnberg u Mnichova je podle bavorského ministerstva v dobrém stavu a izolován. Místní úřady se nyní snaží informovat lidi, kteří přišli s nakaženým do kontaktu. Podle úřadů je ale riziko šíření nákazy v oblasti velmi malé, uvedla agentura DPA.

Podezření na nákazu koronavirem se objevilo i v Rakousku a na Slovensku, ani v jednom případě se ale nepotvrdilo. Lékaři v Česku evidují několik podezření na infekci novým koronavirem, ani zde ale zatím nedošlo k potvrzení.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka Francie souhlasila s návrhem, že spolu s jejími občany bude evakuovat i dvojici českých studentů z uzavřeného Wu-chanu. Uvedl to na odpoledním brífinku.

Pacienta z nemocnice v Kroměříži, který se nedávno vrátil z Číny, převezli na vyšetření na infekční oddělení v Uherském Hradišti. U něj trvalo vyvrácení podezření zatím nejdéle. Ale po více než 24 hodinách je jasné, že také není nakažen koronavirem. O dalších dvou lidech s podezřením v pondělí informovali lékaři na Opavsku, v úterý ráno jedno vyloučili. Stejně tak se už v pondělí podezření nepotvrdilo u pacientky na Bulovce a u čínského turisty v českobudějovické nemocnici.

Na nový koronavirus v Číně zemřelo už 106 lidí a země hlásí na 4 500 nakažených. Novou bilanci dnes zveřejnily místní úřady. Několik desítek případů je potvrzeno i mimo Čínu, oběti jinde ale hlášeny nejsou. Stále více zemí přijímá opatření proti šíření koronaviru, například Filipíny zastavily vydávání turistických víz pro Číňany. Tibet pak uzavřel turistické destinace a turisté, kteří do oblasti přesto přijedou, budou na vlastní náklady ve 14denní karanténě, uvedl server China Daily.

Záznam: Vystoupení ministra Petříčka na brífinku ke koronaviru. (Video: Tomáš Trněný, ČTK)

 • Wu-chan před uzavřením opustilo 5 milionů lidí

  Téměř polovina populace Wu-chanu podle NY Post opustila město předtím, než bylo uvedeno do karantény. Nelze ale s jistotou říct, zdali obyvatelé prchali před koronavirem, nebo v rámci oslav čínského nového roku cestovali za rodinami.

  Číňané vítají příchod nového roku tradičně modlitbami v chrámech, ohňostroji a především rodinnými sešlostmi a hostinami. Domů se vydávají zástupy lidí pracujících či studujících ve velkých městech. Úřady odhadují, že lidé v Číně uskuteční během čtyřicetidenního období kolem nového roku asi tři miliardy cest.

 • Petříček: Francie souhlasila, že bude evakuovat české studenty z Wu-chanu

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček na odpoledním brífinku řekl, že Francie souhlasila s návrhem, že spolu s jejími občany bude evakuovat i dvojici českých studentů z uzavřeného Wu-chanu. Mohlo by se tak stát už v polovině týdne.

 • Čínské partnerské město žádá Třebíč o pomoc s koronavirem

  Čínské čtyřmilionové město I-čchang z provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy, v úterý požádalo své partnerské město Třebíč o zdravotnický materiál, který by pomohl v boji s koronavirem. Žádostí se bude ve středu zabývat třebíčská městská rada a o den později i zastupitelstvo.

  Čínské město podle starosty Třebíče Pavla Pacala v e-mailu žádá především o roušky, zdravotnické rukavice, obuv a oblečení.

 • Odložte cesty do zahraničí, žádá Čína své občany

  Čína naléhá na své občany, aby odložili cesty do zahraničí, a omezili tak riziko dalšího šíření viru. Ten má na svědomí už 106 lidí,  v Německu a Japonsku navíc byly zjištěny první případy přenosu z člověka na člověka, píše agentura AFP. Podle agentury se mezi místními zvyšují obavy z dalšího šíření viru, většina obyvatel ve Wu-chanu nosí roušky.

 • Francie letadlo pro své občany pošle ve čtvrtek

  Francie letadlo pro své občany ve Wu-chanu vyšle ve čtvrtek, vrátit zpět do vlasti by se pak mělo v pátek nebo sobotu ráno, oznámila francouzská ministryně zdravotnictví Agnés Buzynová. První letoun ponese osoby bez známek nákazy, pro francouzské občany s příznaky koronaviru vláda vyšle jiné letadlo.

 • Pacient z Kroměříže nakažen koronavirem není

  39letý muž, jehož hospitalizovali včera v Kroměřížské nemocnici a později převezli do Uherského Hradiště, není nakažen koronavirem. Seznam Zprávám to potvrdila mluvčí Ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

  Na výsledky se u muže, který se před dvěma týdny vrátil z turistické cesty po Číně, čekalo nejdéle ze všech dosud „podezřelých“ pacientů, kteří se v Česku objevili.

 • Američané monitorují dvacet letišť v zemi

  Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí monitoruje lety z Číny na dvaceti amerických letištích, informuje CNN. Spojené státy zatím hlásí pět nakažených.

 • Petříček odpoledne vystoupí na brífinku ke koronaviru

  Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v 15:00 vystoupí před novináře s brífinkem o koronaviru, informovala o tom ČTK.

 • Bulovka prověřuje podezření na koronavirus u čínského turisty

  Nemocnice Na Bulovce v Praze prověřuje podezření na koronavirus u čínského turisty. Výsledky budou dnes odpoledne. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Simona Krautová. Pražská záchranná služba ho přivezla dnes dopoledne z hotelu v Nuslích spolu s dalšími pěti Číňany. Pouze jeden byl nachlazený a měl příznaky, ostatní nemocnice propustila.

 • Rusko uzavřelo část hranice s Čínou

  Tři regiony na ruském Dálném východě uzavřely do 7. února své hranice s Čínou v obavách z šíření nového typu koronaviru. Zmíněné opatření přijaly úřady Chabarovského kraje, Amurské oblasti a Židovské autonomní oblasti. Rusko také od úterý nevpouští do země skupinové zájezdy čínských turistů, informuje ČTK.

 • Stovky tun zdravotnického materiálu, tři tisíce tun potravin

  Čínské železnice v pondělí přepravily celkem 665 tun zdravotnického materiálu, který obsahoval například 1,51 milionu roušek. Vlaky přepravily také přes tři tisíce tun zeleniny, obilovin a oleje, vše směřovalo do Wu-chanu. Finská společnost Genano pak poskytla pro boj proti koronaviru 300 dekontaminačních jednotek.

 • Ve Wu-chanu uspíšili porod u nemocné ženy

  Lékaři v čínském Wu-chanu provedli císařským řezem porod u sedmadvacetileté ženy, u níž se projevují příznaky nákazy koronavirem. Stav matky, která byla v 37. týdnu těhotenství, se rychle zhoršoval a těhotenství pro ni bylo neúnosné. S odvoláním na čínskou televizi o tom dnes informovala agentura Reuters.

 • Australští studenti mají po návratu z Číny zůstat doma

  Australská vláda vyzvala studenty, kteří se do země vracejí z Číny, aby po dobu čtrnácti dnů zůstali doma a nenavštěvovali školy. Inkubační doba nového koronaviru je totiž právě 14 dní. Austrálie má zatím potvrzeno pět nakažených osob.

 • Půlmilionová petice požaduje zákaz vstupu Číňanů do Jižní Koreje

  Více než půl milionu Jihokorejců podepsalo petici, která požaduje zákaz vstupu čínských občanů do země, píše agentura Reuters. Jihokorejská vláda na petici zatím nereagovala, signatáři petice argumentují, že podobná pravidla už zavedla KLDR. Jižní Korea má aktuálně čtyři potvrzené případy nákazy. Soul v úterý oznámil, že bude evakuovat občany z epicentra nákazy.

 • Japonsko hlásí nákazu člověka, který nebyl v Číně

  Japonské úřady uvedly, že nakažený japonský občan novým koronavirem nenavštívil Čínu. Jak a kde k přenosu viru došlo, zatím není známo. Japonsko se zároveň obává toho, jak virus ovlivní zdejší ekonomiku a blížící se olympijské hry.

 • Německý pacient se nakazil v práci

  Podle německých úřadů došlo v případě prvního nakaženého na německém území k přenosu koronaviru z člověka na člověka. Němci nakaženému koronavirem je 33 let a daří se mu dobře. Nakazil se podle všeho od Číňanky, která se v bavorské firmě, v níž je zaměstnán, účastnila školení. Na tiskové konferenci v Mnichově to dnes uvedly bavorské úřady. Nikdo další z okolí nakaženého zatím symptomy onemocnění nemá.

 • V Praze testovali na koronavirus pět lidí, vše negativní

  V Praze bylo kvůli novému koronaviru od pátku laboratorně testováno pět lidí. Výsledky byly negativní, informovala dnes Hygienická stanice hlavního města Prahy. Další podezření byla v ČR v Kroměříži, Českých Budějovicích a dvě v Opavě, u dvou už byla vyvrácena, informuje ČTK.

 • Hongkong omezuje dopravu z Číny

  Hongkong sníží počty návštěvníků z pevninské Číny ve snaze kontrolovat šíření nového koronaviru. Limity, které zahrnují snížení počtu letů, vlaků, autobusů a trajektů, začnou platit od čtvrteční půlnoci, informuje americký list The New York Times.

 • První podezření v Africe

  V pondělí skončila v nemocnici na pozorování 34letá žena, která přiletěla z Pekingu do Pobřeží slonoviny. První podezření na nákazu už má také Keňa, v nemocnici v Nairobi skončil s příznaky onemocnění student, který se vrátil z Číny.