Hlavní obsah

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřená

Foto: wikimedia

Barokní sál Národní knihovny v Klementinu.

Reklama

18. 5. 16:17
aktualizováno • 18. 5. 17:07

Národní knihovna se stala v noci na dnešek terčem kybernetického útoku.

Článek

Uvedla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Knihovna kolem poledne oznámila na sociálních sítích, že kvůli výpadku IT technologií dnes uzavřela svůj provoz pro veřejnost. Zapůjčené knihy lze vracet do biblioschránky na hlavním nádvoří v areálu Klementina. Odpoledne mluvčí doplnila, že fungují některé digitální databáze, které mohou čtenáři využívat.

Útoků přibývá

K častým terčům hackerů patřila v poslední době v Česku zejména zdravotnická zařízení a některé úřady.

Podle bezpečnostní firmy Check Point vzrostl v České republice od začátku roku počet vyděračských hackerských útoků o 259 procent. Celosvětově největší počet ransomwarových, tedy vyděračských útoků přitom cílí na zdravotnictví, průměrně jde o 109 útoků na jednu organizaci za týden. Následují veřejné služby s 59 útoky a pojišťovny a právní společnosti s průměrně 34 útoky týdně na jednu firmu. Podle firmy Check Point je dopad ransomwaru na české společnosti aktuálně na více než dvojnásobku celosvětového průměru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované