Hlavní obsah

Navalnyj se pomalu zotavuje, už dokázal zdolat schodiště

Foto: Instagram.com/navalny

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se v berlínské nemocnici zotavuje poté, co byl v Rusku otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Reklama

19. 9. 2020 14:35

Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina o tom sám informoval na Instagramu, kde také zveřejnil fotografii z procházky po schodišti.

Článek

„Řeknu vám, jak probíhá moje zotavení. Je to už jasná cesta, i když ne krátká. Všechny současné problémy jsou takové jako to, že telefon v mých rukou je k ničemu, je jako kámen, a když si mám nalít vodu, je z toho atrakce - naprostý nesmysl,“ napsal Navalnyj.

Kritik Kremlu zkolaboval 20. srpna v letadle, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve ošetřován v Omsku. Po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny byl přepraven na berlínskou kliniku Charité. Tam testy v těle Navalného podle berlínských lékařů prokázaly stopy otravy. Později německá vláda po rozborech v armádní laboratoři oznámila, že politik byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz.

„Ještě zcela nedávno jsem nepoznával lidi a nechápal, jak mluvit,“ svěřuje se na Instagramu jeden z hlavních představitelů ruské opozice. „Teď jsem člověk, kterému se při chůzi po schodech třesou nohy a přitom si říká: Ach, tohle je schodiště! Po něm se chodí. Možná bych měl hledat výtah,“ píše.

„Takže je třeba ještě řešit mnoho problémů,“ dodává Navalnyj.

Rusko čelí silnému tlaku ze zahraničí, aby úřady případ Navalného vyšetřily a pachatele pohnaly před soud. Moskva ale stále odmítá, že byl Navalnyj otráven v Rusku. Odvolává se přitom na informace od lékařů v Omsku, kteří tvrdí, že jejich laboratorní testy neprokázaly žádnou otravu ani přítomnost toxických látek.

Reklama

Související témata:

Doporučované