Hlavní obsah
Online

Skupinové zájezdy čínských turistů kvůli koronaviru mají stopku

Foto: Profimedia.cz

Obyvatelům Wu-chanu bylo doporučeno nevycházet, dokud se šíří koronavirus

25. 1. 7:53
aktualizováno • 25. 1. 22:42

Koronaviru už podlehlo nejméně 41 lidí. Za vážnou označil situaci kolem šíření viru čínský prezident Si Ťin-pching. Podle něj jeho země bitvu s koronavirem může vyhrát. Mezitím chtějí Spojené státy, Francie a Rusko evakuovat své občany z Wu-chanu. České občany, kteří v tomto městě uvízli, by mohlo odvézt francouzské letadlo.

Článek

Nový koronavirus podle posledních údajů nakazil téměř 1400 lidí a více než 41 jich připravil o život. Kromě několika asijských států v pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady. Druhou infikovanou osobu potvrdily Spojené státy.

Prvním nakaženým na území Austrálie je muž čínské národnosti. Ten na území státu Viktorie přiletěl 19. ledna z čínského města Kuang-čou. Australské úřady uvedly, že pacient byl hospitalizován na předměstí Melbourne. „Je důležité zdůraznit, že není důvod k obavám,“ řekla ministryně zdravotnictví státu Viktorie Jenny Mikakosová. „Pacient je izolován, podstupuje léčbu a v této fázi nemáme podezření na žádné další případy,“ dodala.

Některé země, mezi nimi například Itálie, Británie nebo Srbsko, zavedly na letištích oddělené prostory pro cestující z oblastí s výskytem nákazy. V Británii se onemocnění koronavirem u několika vytipovaných osob nepotvrdilo. Úřady se ale obávají, že se virus v zemi brzy potvrdí.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chupej. Oblast místní úřady kvůli nákaze uzavřely.

 • Prezident Si Ťin-pching: Čína tu bitvu může vyhrát

  Čínský prezident státním médiím řekl, že Čína může „vyhrát tuto bitvu“ proti koronaviru. Počet nakažených se aktuálně pohybuje okolo 1400.

 • Peking omezuje autobusovou dopravu

  Čínské hlavní město zastaví autobusy, které přijíždí nebo opouští metropoli.Chce tak omezit možnost dalšího šíření koronaviru, píší místní média.

 • Nakažených už je téměř 1400

  Čína oznámila, že aktuálně se na jejím území nachází 1359 osob infikovaných koronavirem. V součtu se zbytkem světa jde celkem o 1396 nakažených, nemoci pak podlehlo 41 osob.

 • Koronavirus oficiálně potvrzený ve čtrnácti zemích

  Nový koronavirus se rozšířil do čtrnácti zemí ze čtyř kontinentů.

 • První nakažený v provincii Čching-chaj

  Provincie v západní Číně potvrdila první případ nakažení koronavirem, oznámily to místní úřady. Oficiální počet nakažených v Číně je tak aktuálně 1288, podle nezávislých expertů je ale počet nakažených mnohonásobně vyšší. Poslední provincií bez potvrzené nákazy zůstává Tibet.

 • Síť kaváren Starbucks zavírá všechny pobočky v Chu-peji

  Všech devadesát poboček ve státě Chu-pej, jehož hlavním městem je Wu-chan, zavřela americká společnost Starbucks. Síť kaváren tak chce podle prohlášení „ochránit své zaměstnance a jejich rodiny“. Zaměstnanci o své mzdy za období, kdy budou kavárny zavřené, nepřijdou. Společnost navíc věnuje tři miliony jüanů (tedy téměř 10 milionů korun) Čínskému červenému kříži, píše CNN.

 • Britské úřady hledají cestující z linky Londýn-Wu-chan

  Před dočasným zavřením wuchanského mezinárodního letiště mířily na londýnské Heathrow tři lety denně. Britské úřady se teď snaží vystopovat cestující z této linky, kteří v předešlé době dorazili do Spojeného království. Podle britských médií dojde na spolupráci vlády a cizinecké policie, mělo by se totiž jednat o stovky až tisíce cestujících. Podle posledních zpráv z pátku je ve Spojeném království aktuálně 14 osob s podezřením z nakažení novým koronavirem.

 • Další nemocnice za patnáct dnů

  Město Wu-chan podle čínského deníku People's Daily postaví druhou nemocnici s kapacitou 1300 lůžek v následujících patnácti dnech.

 • Nebojte se a oslavte nový rok

  Zdravotnický personál na specializovaném oddělením izolace ve wuchanské lidové nemocnici přeje všem šťastný nový rok. „Jsme tady, nebojte se oslavit ový rok,“ říkají ve videu. Příspěvek ale na sociálních sítích vyvolal značné kontroverze, uživatelé poukazují na fakt, že „ke klidu vyzývají lidé oblečení v ochranných oblecích“.

 • Hongkong ruší únorový maraton

  Ze strachu z dalšího šíření koronaviru zrušil Hongkong pořádání maratonu. Závod se měl konat 8. a 9. února.

  【#渣馬2020 宣布取消】 公眾健康係我哋嘅首要考慮,大會為全面配合政府嘅防疫工作,決定取消原訂於2月8及9日舉行嘅渣打香港馬拉松,並全數退回報名費,詳情將於稍後公布。 【#SCHKM2020 Cancellation...

  Zveřejnil(a) 渣打香港馬拉松 Standard Chartered HK Marathon dne Sobota 25. ledna 2020
 • Situace v Hongkongu změněna ze „závažné“ na „mimořádnou“

  Situaci v Hongkongu úřady vyhodnotily namísto dosavadní „závažné“ za „mimořádnou“. Na tiskové sobotní konferenci to oznámila správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Lamová také oznámila, že všechny školy zůstanou zavřené do 17. února.

 • Zemřel lékař, který proti koronaviru bojoval v „první linii“

  V sobotu ve věku 62 let zemřel na následky nákazy koronavirem čínský lékař Liang Wudong. Právě Wudong patřil k personálu v nemocnici Hubei Sin-chua, který se stará o nakažené novým koronavirem.

 • Austrálie hlásí nové tři případy nakažení

  Třem mužům, kteří cestovali z Číny do Sydney, vyšel pozitivně zdravotnický test na odhalení koronaviru. Austrálie má tak na svém území aktuálně čtyři nakažené.

 • Zákaz vjezdu do centra Wu-chanu

  Téměř všechna vozidla mají od neděle zákaz vjezdu do centra města. Úřady tak chtějí snadněji kontrolovat osoby, které se v této části města pohybují. Vjet do centra mohou nově jen automobily se zvláštním povolením, veřejná doprava nebo vládní vozidla.

 • Nemocnice ve Wu-chanu nemají dostatek lůžek

  Hned sedm nemocnic ve Wu-chanu hlásí nedostatek postelí pro pacienty s podezřením nebo s potvrzeným nakažením koronavirem. Podle wu-chanské zdravotnické komise bude ale potřeba celkem deset tisíc postelí pro 24 nemocnic. V sobotu ve svém prohlášení komise uvedla, že dodávka čtyř tisíc postelí už je na cestě, do konce ledna by pak mělo přibýt zbývajících šest tisíc lůžek, píše CNN.

 • Prvního nakaženého potvrdil Nepál

  První případ nákazy potvrdil americké CNN mluvčí ministerstva zdravotnictví Mahendra Kumar Shrestha. Pacientem je 31letý student Ph.D. ve Wu-chanu, který do Nepálu přiletěl na začátku ledna. Do nemocnice v Káthmándú dorazil s horečkou a dýchacími potížemi 13. ledna. Nemocnice muže propustila 17. ledna, vzorky ale poslala Světové zdravotnické organizaci. Pacient je momentálně pod dozorem lékařů.

 • Japonsko potvrdilo třetí případ nákazy

  Třetího nakaženého koronavirem potvrdilo v sobotu japonské ministerstvo zdravotnictví. Mělo by jít o ženu okolo třicítky, která z Wu-chanu do Japonska přiletěla 18. ledna, informuje agentura Reuters.

 • Čína staví nové nemocnice

  Ve Wu-chanu v sobotu začala stavba nových nemocnic, které mají pomoci v boji s nebezpečným koronavirem. Všichni dělníci pracují s ochrannými maskami proti nákaze.

 • Nakažená pacientka v Hongkongu na špatném pokoji

  Nemocnice v Hongkongu omylem umístila 62letou pacientku s koronavirem na špatný pokoj s nenakaženými pacienty. Ředitel nemocnice se v sobotu za chybu omluvil. „Chceme se omluvit za tento incident a nezvládnutou situaci,“ řekl Dr. Chung Kin-lai. Nemocnice teď testuje ostatní pacienty, jestli se nákaza dále nerozšířila, píše CNN.