Hlavní obsah
Online

Skupinové zájezdy čínských turistů kvůli koronaviru mají stopku

Foto: Profimedia.cz

Obyvatelům Wu-chanu bylo doporučeno nevycházet, dokud se šíří koronavirus

25. 1. 7:53
aktualizováno • 25. 1. 22:42

Koronaviru už podlehlo nejméně 41 lidí. Za vážnou označil situaci kolem šíření viru čínský prezident Si Ťin-pching. Podle něj jeho země bitvu s koronavirem může vyhrát. Mezitím chtějí Spojené státy, Francie a Rusko evakuovat své občany z Wu-chanu. České občany, kteří v tomto městě uvízli, by mohlo odvézt francouzské letadlo.

Článek

Nový koronavirus podle posledních údajů nakazil téměř 1400 lidí a více než 41 jich připravil o život. Kromě několika asijských států v pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady. Druhou infikovanou osobu potvrdily Spojené státy.

Prvním nakaženým na území Austrálie je muž čínské národnosti. Ten na území státu Viktorie přiletěl 19. ledna z čínského města Kuang-čou. Australské úřady uvedly, že pacient byl hospitalizován na předměstí Melbourne. „Je důležité zdůraznit, že není důvod k obavám,“ řekla ministryně zdravotnictví státu Viktorie Jenny Mikakosová. „Pacient je izolován, podstupuje léčbu a v této fázi nemáme podezření na žádné další případy,“ dodala.

Některé země, mezi nimi například Itálie, Británie nebo Srbsko, zavedly na letištích oddělené prostory pro cestující z oblastí s výskytem nákazy. V Británii se onemocnění koronavirem u několika vytipovaných osob nepotvrdilo. Úřady se ale obávají, že se virus v zemi brzy potvrdí.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chupej. Oblast místní úřady kvůli nákaze uzavřely.

 • CCTV: Čína zřídila speciální tým na boj proti šíření epidemie

  Podle Čínské ústřední televize (CCTV) rozhodnutí padlo na zasedání nejmocnějšího orgánu v zemi, stálého výboru politbyra, jemuž předsedal prezident Si. Výbor nařídil úřadům všech úrovní, aby Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, zajistily zásobování.

 • Ministerstvo zahraničí ČR jedná s Francouzi o případné evakuaci Čechů

  Právě s Francouzi koordinuje možný odjezd tří Čechů z Wu-chanu české ministerstvo zahraničí.

  „Jednáme s francouzskou stranou o případné evakuaci těch Čechů, kteří by o to stáli,“ řekla v sobotu ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, dodala.

 • USA připravují letadlo, kterým se z Wu-chanu vrátí diplomaté

  List The Wall Street Journal napsal, že Spojené státy připravují na neděli charterový let, kterým by se měli z Wu-chanu vrátit domů občané a diplomati USA. Podle deníku je ve městě v této chvíli přibližně 1000 amerických státních příslušníků. V objednávaném letadle jsou ale místa jen pro 230 cestujících.

 • Číňané jsou čtvrtí nejčastější zahraniční návštěvníci ČR

  Počet čínských turistů v Česku se podle Českého statistického úřadu během pěti let téměř ztrojnásobil, v roce 2018 jich přijelo skoro 620 tisíc. Číňané jsou na čtvrtém místě nejčastějších zahraničních návštěvníků České republiky hned po Němcích, Slovácích a Polácích.

 • Čína pozastaví vnitrostátní i zahraniční zájezdy pro čínské občany

  Podle čínských státních médií čínské hlavní město dočasně pozastaví organizované vnitrostátní i zahraniční skupinové zájezdy pro čínské občany.

  Lety do zahraničí a rezervace hotelů prostřednictvím cestovních kanceláří budou pozastaveny k 27. lednu. Vnitrostátní rezervace letů a hotelů jsou omezeny okamžitě, píše China Global Television Network (CGTN).

 • USA, Francie a Rusko plánují evakuaci občanů

  Země plánují evakuaci svých občanů z města Wu-chan, odkud se od prosince začal šířit nový koronavir. Na území Francie i USA jsou lidé nakažení koronavirem.

 • Si Ťin-pching: Čelíme vážné situaci

  Podle čínského prezidenta čelí země „vážné situaci“ s tím, jak se zrychluje šíření viru. Koronavir ochromil už i dopravu v Pekingu.

 • Češi v Tchaj-peji: Spousta místních nerespektuje bezpečnostní opatření

  Tchajwanské úřady doporučují v rámci bezpečnostních opatření nosit roušky a vyhýbat se přelidněným místům a především tržištím, řekla Seznam Zprávám z tchajwanské metropole Dominika Hrušková, která je zde na dovolené.  „Spousta místních ale bohužel nerespektuje doporučení nosit roušky, popotahuje, kašle bez ruky u pusy. Tudíž těžko poté rozeznáte, jestli se jedná o normální chřipku či virus,“ dodala Hrušková k aktuální situaci.

 • Prezident Si Ťin-pching: Čína tu bitvu může vyhrát

  Čínský prezident státním médiím řekl, že Čína může „vyhrát tuto bitvu“ proti koronaviru. Počet nakažených se aktuálně pohybuje okolo 1400.

 • Peking omezuje autobusovou dopravu

  Čínské hlavní město zastaví autobusy, které přijíždí nebo opouští metropoli.Chce tak omezit možnost dalšího šíření koronaviru, píší místní média.

 • Nakažených už je téměř 1400

  Čína oznámila, že aktuálně se na jejím území nachází 1359 osob infikovaných koronavirem. V součtu se zbytkem světa jde celkem o 1396 nakažených, nemoci pak podlehlo 41 osob.

 • Koronavirus oficiálně potvrzený ve čtrnácti zemích

  Nový koronavirus se rozšířil do čtrnácti zemí ze čtyř kontinentů.

 • První nakažený v provincii Čching-chaj

  Provincie v západní Číně potvrdila první případ nakažení koronavirem, oznámily to místní úřady. Oficiální počet nakažených v Číně je tak aktuálně 1288, podle nezávislých expertů je ale počet nakažených mnohonásobně vyšší. Poslední provincií bez potvrzené nákazy zůstává Tibet.

 • Síť kaváren Starbucks zavírá všechny pobočky v Chu-peji

  Všech devadesát poboček ve státě Chu-pej, jehož hlavním městem je Wu-chan, zavřela americká společnost Starbucks. Síť kaváren tak chce podle prohlášení „ochránit své zaměstnance a jejich rodiny“. Zaměstnanci o své mzdy za období, kdy budou kavárny zavřené, nepřijdou. Společnost navíc věnuje tři miliony jüanů (tedy téměř 10 milionů korun) Čínskému červenému kříži, píše CNN.

 • Britské úřady hledají cestující z linky Londýn-Wu-chan

  Před dočasným zavřením wuchanského mezinárodního letiště mířily na londýnské Heathrow tři lety denně. Britské úřady se teď snaží vystopovat cestující z této linky, kteří v předešlé době dorazili do Spojeného království. Podle britských médií dojde na spolupráci vlády a cizinecké policie, mělo by se totiž jednat o stovky až tisíce cestujících. Podle posledních zpráv z pátku je ve Spojeném království aktuálně 14 osob s podezřením z nakažení novým koronavirem.

 • Další nemocnice za patnáct dnů

  Město Wu-chan podle čínského deníku People's Daily postaví druhou nemocnici s kapacitou 1300 lůžek v následujících patnácti dnech.

 • Nebojte se a oslavte nový rok

  Zdravotnický personál na specializovaném oddělením izolace ve wuchanské lidové nemocnici přeje všem šťastný nový rok. „Jsme tady, nebojte se oslavit ový rok,“ říkají ve videu. Příspěvek ale na sociálních sítích vyvolal značné kontroverze, uživatelé poukazují na fakt, že „ke klidu vyzývají lidé oblečení v ochranných oblecích“.

 • Hongkong ruší únorový maraton

  Ze strachu z dalšího šíření koronaviru zrušil Hongkong pořádání maratonu. Závod se měl konat 8. a 9. února.

  【#渣馬2020 宣布取消】 公眾健康係我哋嘅首要考慮,大會為全面配合政府嘅防疫工作,決定取消原訂於2月8及9日舉行嘅渣打香港馬拉松,並全數退回報名費,詳情將於稍後公布。 【#SCHKM2020 Cancellation...

  Zveřejnil(a) 渣打香港馬拉松 Standard Chartered HK Marathon dne Sobota 25. ledna 2020
 • Situace v Hongkongu změněna ze „závažné“ na „mimořádnou“

  Situaci v Hongkongu úřady vyhodnotily namísto dosavadní „závažné“ za „mimořádnou“. Na tiskové sobotní konferenci to oznámila správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Lamová také oznámila, že všechny školy zůstanou zavřené do 17. února.