Hlavní obsah

Nejmocnější ženy byznysu? Auditorka, Muskova vyzyvatelka a investorka

Foto: Seznam Zprávy

Šéfka poradců z Accenture, ředitelka General Motors a finančnice Fidelity Investments - tři nejvlivnější ženy americké ekonomiky.

Reklama

20. 10. 2020 16:07

Žebříček Nejvlivnější ženy v byznysu v USA roku 2020 ovládla generální ředitelka společnosti Accenture Julie Sweetová. Seznam 50 jmen tvoří americký ekonomický magazín Fortune.

Článek

Ekonomický časopis Fortune v textu u žebříčku 50 nejvlivnějších byznysmenek USA napsal, že při letošním ročníku musel rozšířit hodnotící kritéria. „Jednoduše řečeno, rok 2020 je rokem, kdy jsme se rozloučili s obchodem tak, jak ho známe,“ poznamenali.

Odvolali se přitom jak na koronavirovou pandemii a vlny, které působí v ekonomice po celém světě, tak i na ryze americké téma rasové nerovnosti. A stálicí už je klimatická změna a s ní spojené devastující vlivy. Autoři žebříčku proto zohlednili tradiční aspekty jako záběr podnikání a sociokulturní vliv vedoucích žen globální ekonomiky a zaměřili se i na to, jak tyto ženy v byznysových výšinách využívají svou moc či vliv k formování společnosti a světa k lepšímu.

A vyšlo jim, že letošním číslem jedna je šéfka poradenské společnosti Accenture Julie Sweetová. Podle autorů žebříčku jí vedená společnost s půl milionem zaměstnanců v 51 zemích pomáhá klientům zajistit „nový světový řád“. Loni se Sweetová umístila na 9. pozici, ale její „skóre“ ovlivnil fakt, že do funkce nastoupila v průběhu roku.

Accenture radí a poskytuje odborné služby převážně v digitálním sektoru a kybernetické bezpečnosti. Během koronavirové pandemie „společnost využila těchto odborných znalostí, aby pomohla vzdáleně propojit 1,2 milionu pracovníků britské Národní zdravotní služby a navázat partnerství s americkou cloudovou softwarovou společností Salesforce, která pomáhala s trasováním nakažených,“ popisuje Fortune.

Sweetová odsunula na druhé místo vítězku minulého ročníku Mary Barraovou, šéfku společnosti General Motors. Automobilka prožila turbulentní rok, kdy se musela kvůli pandemii přeorientovat na výrobu ventilátorů (na příkaz americké vlády), hodně investovala do rozvoje elektromobility a ještě vyzvala na souboj automobilku Tesla dvoumiliardovou investicí do konkurenčního projektu Nikola.

Trump prodává

Trojku v žebříčku obhájila Abigail Johnsonová, šéfka nadnárodní investiční společnosti Fidelity Investments. Fortune ocenil nejen růst tržeb a zisků, ale také personální politiku - firma hodně najímala ženy a příslušníky různých etnik.

V žebříčku na šesté pozici hodně zabodovala také Jane Fraserová ze CitiGroup. A to její „hvězdná hodina“ teprve přijde. V únoru příštího roku se stane první ženou jmenovanou do čela jedné z hlavních amerických bank, což je tradičně výrazně maskulinní prostředí.

Na 50. místě se umístila viceprezidentka vydavatelství Simon & Schuster Dana Canedyová. První člověk tmavé pleti stojící v čele obrovského vydavatelství. Pro toto vydavatelství představuje rok 2020 úplné žně, protože uvedlo na trh bestsellery týkající se amerického prezidenta Donalda Trumpa - dva díly z pera novinářské legendy Boba Woodwarda, prvotinu Trumpovy neteře Mary Trumpové, která v ní odkryla svůj pohled na vztahy v širší rodině Trumpových, a v neposlední řadě i svědectví Trumpova exporadce pro národní bezpečnost Johna Boltona.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované