Hlavní obsah

Útočník z Nového Zélandu před útokem poslal e-mail premiérce Ardernové

Střelba v mešitách na Novém Zélandu. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

Novozélandská policie vyšetřuje střelbu ve dvou mešitách, při které zemřelo 50 lidí. Čtyři útočníky se podařilo zadržet, jeden z nich je obviněný z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Masakr útočníci streamovali na Facebooku.

Článek

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo nejméně 50 lidí. Další desítky utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Podle českého Ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin. První střelba se odehrála u mešity Al Noor. Druhý útok se stal u mešity Linwood Masjid, obě jsou v centru města.

Po útoku byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Policie jeho totožnost neupřesnila, má ale jít o 28letého Australana, který se k atentátu přihlásil. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. Nemocnice podle úřadů přijaly 48 lidí se střelnými poraněními, 20 zraněných je ve vážném či kritickém stavu, je mezi nimi i čtyřletý chlapec.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Novozélandské úřady nařídily, aby mešity v zemi byly v sobotu uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z „nízkého“ na „vysoký“.

Premiérka Ardernová pátek 15. března 2019 označila za jeden z nejtemnějších dnů své země.

Vyjádření novozélandské premiérky Jacindy Ardernové:

Premiérka Jacinda Ardernová označila pátek 15. března 2019 za jeden z nejtemnějších dnů v historii Nového Zélandu. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

Střelec svůj čin v přímém přenosu vysílal na internetu. Záznam byl později smazán a sociální sítě další odkazy odstraňují, i tak ale britský ministr vnitra Sajid Javid provozovatele komunitních portálů vyzval k důslednějšímu tažení proti nenávistným příspěvkům.

Jeden z útočníků, který čin vysílal, před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci. Manifest je plný protiimigračních a protimuslimských prohlášení. „Mnozí z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov,“ prohlásila premiérka Ardernová, která střelbu označila za „bezprecedentní násilný čin“.

 • Speciální jednotky zneškodnily bomby

  Policie zneškodnila několik bomb, které útočníci přidělali na okolní auta. Policejní komisař Mike Bush pro CNN potvrdil, že šlo o několik vozidel. „Bomby byly zneškodněny speciální jednotkou,“ řekl Bush, „jsou důkazem závažnosti celé situace,“ dodal. Zároveň uvedl, že policie pracuje s možností, že útok není omezený pouze na město Christchurch.

 • TVNZ: Střelec je zřejmě Australan

  Novinářka novozélandské televize Anna Burns-Francisová řekla televizi CNN, že nejméně jeden z útočníků má zřejmě australské občanství. Podle TVNZ na místě zemřelo 9 lidí, vzhledem k velikosti útoku jich ale pravděpodobně bude mnohem více. Policie zatím nezveřejnila počet mrtvých, oznámila ale, že je jejich počet vysoký.

 • Zraněných může být až 60

  Jeden ze zraněných přeživších řekl TV New Zealand, že útočníci lidi stříleli přímo do hrudi. Uvedl, že střelba trvala dvacet minut a zraněných může být i šedesát.

 • Mrtvých může být až téměř třicet

  Novozélandská média uvádějí počet mrtvých mezi devíti a 27.

 • Policisté zadrželi další útočníky

  V souvislosti se střelbou ve dvou meštitách v novozélandském městě Christchurch policie zadržela tři muže a jednu ženu.

Doporučujeme

Další zprávy