Hlavní obsah

Útočník z Nového Zélandu před útokem poslal e-mail premiérce Ardernové

Střelba v mešitách na Novém Zélandu. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

Novozélandská policie vyšetřuje střelbu ve dvou mešitách, při které zemřelo 50 lidí. Čtyři útočníky se podařilo zadržet, jeden z nich je obviněný z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Masakr útočníci streamovali na Facebooku.

Článek

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo nejméně 50 lidí. Další desítky utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Podle českého Ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin. První střelba se odehrála u mešity Al Noor. Druhý útok se stal u mešity Linwood Masjid, obě jsou v centru města.

Po útoku byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Policie jeho totožnost neupřesnila, má ale jít o 28letého Australana, který se k atentátu přihlásil. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. Nemocnice podle úřadů přijaly 48 lidí se střelnými poraněními, 20 zraněných je ve vážném či kritickém stavu, je mezi nimi i čtyřletý chlapec.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Novozélandské úřady nařídily, aby mešity v zemi byly v sobotu uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z „nízkého“ na „vysoký“.

Premiérka Ardernová pátek 15. března 2019 označila za jeden z nejtemnějších dnů své země.

Vyjádření novozélandské premiérky Jacindy Ardernové:

Premiérka Jacinda Ardernová označila pátek 15. března 2019 za jeden z nejtemnějších dnů v historii Nového Zélandu. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

Střelec svůj čin v přímém přenosu vysílal na internetu. Záznam byl později smazán a sociální sítě další odkazy odstraňují, i tak ale britský ministr vnitra Sajid Javid provozovatele komunitních portálů vyzval k důslednějšímu tažení proti nenávistným příspěvkům.

Jeden z útočníků, který čin vysílal, před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci. Manifest je plný protiimigračních a protimuslimských prohlášení. „Mnozí z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov,“ prohlásila premiérka Ardernová, která střelbu označila za „bezprecedentní násilný čin“.

 • Sebral útočníkovi zbraň, ale nemohl najít spoušť

  Přeživší útoku v linwoodské mešitě uvedl, že jeden z věřících riskoval svůj život a sebral útočníkovi zbraň. „Ten chlap vešel do mešity skrze hlavní vchod, a víte, je to malá mešita – bylo tam okolo 60 až 70 lidí. Hned vedle vchodových dveří seděli staří lidé, kteří se modlili, a on na ně začal střílet,“ řekl Syed Mazharuddin serveru The New Zealand Herald. „Mladý kluk, který se stará o mešitu, ucítil příležitost, uhodil útočníka a sebral mu zbraň,“ pokračoval Mazharuddin, „nemohl ale najít spoušť, útočníka pronásledoval ven, tam na něj ale čekali v autě ostatní a on uprchl.“

 • Mezi oběťmi jsou Bangladéšané

  Bangladéšský konzul oznámil, že při útocích na mešitu zemřeli 3 Bangladéšané. Další se pohřešuje. Muslimové v Bangladéši při pátečních modlitbách teroristický útok odsoudili.

 • Online registr pro přeživší

  Na internetu vznikl online registr pro přeživší útoků, aby mohli najít své příbuzné a známé, které ztratili při chaosu po útoku. Osoby se mohou označit jako živé a také mohou nahlásit nezvěstné, píše televize Sky News.

 • Policie prohledává dům

  Novozélandská policie prohledává nemovitost ve městě Dunedin, zhruba 360 kilometrů od města Christchurch, informaci zveřejnila na Twitteru. V rámci toho evakuuje okolní domy. Prohledávaný objekt zřejmě patřil jednomu ze zadržených střelců.

 • Novozélandští poslanci uctí oběti minutou ticha

 • Londýn posiluje ochranu u mešit

  Londýnský starosta Sadiq Khan posílil policejní hlídky u londýnských mešit. „Chci ujistit muslimskou komunitu v Londýně, že jsem v kontaktu s Metropolitní policií,“ napsal na svůj twitterový profil. Policie v amerických městech Minneapolis, New York či Los Angeles také oznámila, že posiluje bezpečnost u místních mešit, informovala CNN.

 • Plánování útoku zabralo tři měsíce

  Útočník v manifestu napsal, že útok na Christchurch plánoval tři měsíce dopředu. Manifest o 87 stranách zveřejnil před útokem na sociálních sítích.

 • Australské vlajky budou na půl žerdi

  Australský ministr Scott Morrison požádal o to, aby byly vlajky pověšeny na půl žerdi. „Australané stojí po boku Novozélanďanů v tomto temném čase, kdy nenávist a násilí ukradly jejich mír a nevinnost. Zůstaňte silní,“ napsal Morrison na svůj Twitter.

 • Muslimské země kondolují pozůstalým

  Muslimské země, mezi kterými jsou Turecko, Malajsie a Pákistán, kondolovaly pozůstalým po obětech teroristického útoku ve dvou mešitách. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v prohlášení uvedl, že útoky jsou znakem rostoucího rasismu a islamofobie. Pákistánský premiér Imran Chán zase uvedl, že „terorismus nemá vyznání“. Malajsijská vláda kromě vyjádření soustrasti uvedla, že byli zraněni dva její občané.

 • Britská policie slíbila pomoc Novému Zélandu

  Britská metropolitní policie slíbila podporu a pomoc Novému Zélandu. Prohlásil to šéf Neil Basu, který řekl, že je policie „připravená podělit se o mezinárodní teroristickou databázi“. Basu také vyjádřil soustrast obětem a jejich rodinám.

 • Útok přišel ze strany bílých rasistů

  Bezpečnostní analytik Paul Buchanan pro Radio New Zealand řekl, že je na Novém Zélandu velmi silná hrozba ze strany neonacistických skupin. „Christchurch má velmi známou rasistickou komunitu, která v průběhu 20 let útočila na uprchlíky a na občany jiné barvy pleti,“ řekl Buchanan. „Je zřejmé, že jsme se nakazili virem extremismu. Tohle ale přišlo ze strany bílých rasistů, ne ze strany islámské komunity, která se dnes stala terčem útoku,“ dodal.

 • Melbourne uctí památku obětí teroristického útoku

  Australské město Melbourne se k uctění památky obětí teroristického útoku ve městě Christchurch rozsvítí v barvách Nového Zélandu. Oznámil to premiér státu Victoria Daniel Andrews. V rámci pietní akce budou nasvícené radnice, národní knihovna a nádražní stanice.

 • Co zatím o střelbě víme

  • Před druhou hodinou odpolední místního času teroristé zaútočili na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch.
  • Útoky si vyžádaly zatím 49 mrtvých a 48 těžce zraněných.
  • Policie zadržela čtyři osoby, tři muže a jednu ženu.
  • Jeden z útočníků byl obviněn z vraždy, další jsou ve vazbě.
  • Někteří teroristé mohou podle policie být stále na svobodě.
  • „Je to jeden z nejtemnějších dnů v historii Nového Zélandu,“ řekla premiérka Ardernová.
 • Útočník si došel pro novou zbraň

  Jeden ze střelců teroristický útok živě přenášel na sociálních sítích. Facebook po upozornění policie video stáhl, to se ale i přesto dál objevuje na sociálních sítích. Na videu je vidět několik zbraní, které měl útočník na předním sedadle auta. Další měl v kufru spolu s červenými kanystry, které měly zřejmě posloužit jako bomby. V jednom momentu videa je vidět, jak se útočník vrátil zpět k autu, kde si vzal novou zbraň, a následně se vrátil zpět do mešity.

  Útočník streamoval střelbu na sociální sítě. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

 • Počet vážně zraněných se zvýšil na 48

  Policisté potvrdili, že zemřelo 49 lidí, dalších 48 je vážně zraněných. V mešitě Al Noor zahynulo podle policejního komisaře Bushe 41 lidí a v mešitě Linwood přišlo o život sedm osob. Další člověk podlehl svým zraněním v nemocnici, dodal komisař Bush.

 • Policejní jednotky se vrací na základny

  Komisař Mike Bush oznámil, že se ozbrojené jednotky postupně stahují zpět na své základny. Policisté vyloučili možné spojení útoků s nálezem podezřelého balíčku ve městě Auckland. Balíček podle CNN neobsahoval výbušný materiál.

 • Jeden ze zadržených možná s útokem nemá nic společného

  Policejní komisař Mike Bush řekl, že jeden ze čtyř zadržených s útokem možná neměl nic společného. Policie ho zadržela se zbraní, nacházel se v blízkosti mešity. Policisté se podle Bushe nyní snaží zjistit, jestli do útoku byli zapojeni i další dva zadržení.

 • Výbušniny se našly pouze v jednom z aut

  Policisté našli výbušniny pouze v jednom z aut. Na tiskové konferenci to řekl policejní komisař Mike Bush. Nové vyjádření tak popírá předchozí zprávy o tom, že se bomby našly hned v několika vozidlech.

 • První obvinění z vraždy

  Jeden z podezřelých je obviněný z vraždy. „Byl to velmi dobře naplánovaný útok,“ řekl na tiskové konferenci policejní komisař Mike Bush. „Policie v současné chvíli nehledá další podezřelé, ale nevylučuje, že se mohou objevit.“

 • Útočníci stříleli i na děti

  Jeden ze svědků televizi CNN popsal, že útočníci cílili i na děti. Viděl, jak do zad střelili asi čtyřletou holčičku.

 • Útok měl původně proběhnout v jiné mešitě

  Novozélandští policisté v souvislosti se střelbou v mešitách zablokovali ulici Dunedin a několik dalších poté, co jeden z útočníků na sociálních sítích uvedl, že původním cílem byla mešita Al Huda. V rámci toho měli prohledat i jeden z domů v ulici Dunedin, píše The New Zealand Herald.

Doporučujeme

Další zprávy