Hlavní obsah

Útočník z Nového Zélandu před útokem poslal e-mail premiérce Ardernové

Střelba v mešitách na Novém Zélandu. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

Novozélandská policie vyšetřuje střelbu ve dvou mešitách, při které zemřelo 50 lidí. Čtyři útočníky se podařilo zadržet, jeden z nich je obviněný z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Masakr útočníci streamovali na Facebooku.

Článek

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo nejméně 50 lidí. Další desítky utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Podle českého Ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin. První střelba se odehrála u mešity Al Noor. Druhý útok se stal u mešity Linwood Masjid, obě jsou v centru města.

Po útoku byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Policie jeho totožnost neupřesnila, má ale jít o 28letého Australana, který se k atentátu přihlásil. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. Nemocnice podle úřadů přijaly 48 lidí se střelnými poraněními, 20 zraněných je ve vážném či kritickém stavu, je mezi nimi i čtyřletý chlapec.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Novozélandské úřady nařídily, aby mešity v zemi byly v sobotu uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z „nízkého“ na „vysoký“.

Premiérka Ardernová pátek 15. března 2019 označila za jeden z nejtemnějších dnů své země.

Vyjádření novozélandské premiérky Jacindy Ardernové:

Premiérka Jacinda Ardernová označila pátek 15. března 2019 za jeden z nejtemnějších dnů v historii Nového Zélandu. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

Střelec svůj čin v přímém přenosu vysílal na internetu. Záznam byl později smazán a sociální sítě další odkazy odstraňují, i tak ale britský ministr vnitra Sajid Javid provozovatele komunitních portálů vyzval k důslednějšímu tažení proti nenávistným příspěvkům.

Jeden z útočníků, který čin vysílal, před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci. Manifest je plný protiimigračních a protimuslimských prohlášení. „Mnozí z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov,“ prohlásila premiérka Ardernová, která střelbu označila za „bezprecedentní násilný čin“.

 • Premiérka Ardernová: Nesdílejte zneklidňující videa z útoku

  Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová zopakovala výzvu, aby lidé nesdíleli zneklidňující videa obsahující střelbu v mešitách, která jsou dostupná na sociálních sítích.

  „Policie si je vědoma, že materiál, který se týká této události, je on-line, a připomíná lidem, že je trestným činem distribuovat nevhodný materiál,“ řekla Ardernová na tiskové konferenci ve Wellingtonu.

  Terorista nejméně 17 minut útok streamoval na Facebook. Videa poté unikla i na další sociální sítě.

 • Úřady vyslýchají dvě podezřelé osoby ve vazbě

  Premiérka Ardernová na tiskové konferenci v sobotu ráno tamního času potvrdila, že Australan obviněný z vraždy stane před soudem v sobotu. Policie prošetřuje další dvě podezřelé osoby, které zůstávají ve vazbě. Čtvrtou už dříve zadrženou osobou byl člověk se zbraní z řad veřejnosti, který se podle slov premiérky snažil pomoci policii.

  Do města Christchurch jsou posílány další policejní jednotky. Obyvatelé i nadále zůstávají vyzváni, aby neopouštěli své domovy.

 • Ardenová slibuje změnu zákona o zbraních

  Novozélanská premiérka Jacinda Ardernová na tiskové konferenci odhalila další podrobnosti o střelcích v mešitách. Hlavní útočník použil pět zbraní, včetně dvou poloautomatických zbraní a dvou střelných zbraní. V roce 2017 získal zbrojní průkaz. Premiérka také uvedlla, že útočník vlastnil licenci kategorie A, která mu umožňovala legálně získat všechny zbraně použité při útoku.

  Ardernová se také vyjádřila k tématu kontroly zbraní na Novém Zélandu. „Naše zákony o zbraních se budou měnit,“ řekla premiérka podle serveru Sky News.

 • Trump: Bílý nacionalismus není rostoucí světovou hrozbou

  Americký prezident Donald Trump řekl, že nevidí bílý nacionalismus jako rostoucí světovou hrozbu. Reagoval na dotaz na střelce, který na Novém Zélandu postřílel 49 lidí v mešitách a další desítky zranil.

  Střelec před útokem zveřejnil 73stránkový manifest, kde uvádí, že není členem žádné organizace, ale sympatizuje s několika nacionalistickými uskupeními. Označil se také za fašistu, environmentalistu a bělošského nacionalistu. Text obsahuje nenávistné urážky migrantů, výzvy k zabíjení muslimů a také výrazy o „nadřazenosti bílé rasy“.

  Trump uvedl, že prohlášení útočníka neviděl.

 • Nový Zéland je druhé nejmírumilovnější místo na světě

  Nový Zéland je po Islandu druhou nejmírumilovnější zemí na světě, uvádí to Světový index míru za rok 2018 zveřejněný Institutem pro ekonomii a mír.

  Mezi pětku nejklidnějších zemí pak patří Rakousko, Portugalsko a Dánsko. Index zahrnuje 163 zemí a zohledňuje 23 ukazatelů, jako je násilná trestná činnost, přístup ke zbraním a dopad terorismu.

  Podle dat Globální databáze zahrnující teroristické útoky se jich od 70. let minulého století na Novém Zélandu odehrálo 20.

 • Pětiletý chlapec je v kritickém stavu

  Policie na Novém Zélandu poskytla informace o počtu mrtvých a zraněných. Komisař Mike Bush potvrdil, že počet obětí zůstává na 49 a dalších 42 lidí utrpělo zranění. Je mezi nimi i pětiletý chlapec, který je v kritickém stavu v nemocnici v Aucklandu.

  Média původně informovala, že se jednalo o čtyřletého chlapce. Premiérka Ardernová na tiskové konferenci objasnila, že dítě je pětileté.

 • Synagogy zůstanou do soboty uzavřené

  Všechny synagogy na Novém Zélandu zůstanou až do soboty uzavřené, znovu se otevřou v neděli. Šéf Židovské agentury pro Izrael Jicchak Herzog na Twitteru napsal, že synagogy jsou uzavřené vůbec poprvé od příchodu židů na Nový Zéland.

  Novozélandské synagogy tak během šabatu zůstanou nepřístupné. Šabat, který začíná v pátek západem slunce a končí v sobotu večer po východu prvních hvězd, je nejdůležitějším židovským svátkem.

  Deník The Times of Israel napsal, že novozélandská židovská komunita, jejíž historie sahá do 30. let 19. století, se rozhodla modlitebny uzavřít v solidaritě s muslimy. Portál Jewish News poznamenal, že dalším důvodem je bezpečnost. Obavy o bezpečnost věřících zmínila v prohlášení zveřejněném na Facebooku synagoga v Aucklandu.

 • Mezi mrtvými jsou občané Středního východu nebo jižní Asie

  Několik lidí, kteří byli zabiti při střelbě, pocházelo podle informací serveru Sky News ze Středního východu nebo z jižní Asie. Mezi mrtvými jsou údajně tři Bangladéšané a dalších čtyři až pět osob stejné národnosti bylo zraněno. Dvě z nich jsou v kritickém stavu. Uvedl to konzulát Bangladéše v Aucklandu. Mezi mrtvými jsou i dva Indonésané, dva Jordánci, čtyři Pakistánci byli zraněni a dalších pět je nezvěstných.

  Zranění utrpěli také dva občané z Malajsie a dva ze Saúdské Arábie.

 • Kdo může vlastnit zbraň podle zákonů Nového Zélandu?

  Masová střelba ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch otevřela debatu ohledně zákonů o střelných zbraních. Bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková řekla pro BBC, že by byla překvapená, kdyby parlament nyní neučinil přísnější kontrolu zbraní.

  V roce 2016 podle odhadů policie zbraň legálně vlastnilo 1,2 milionu lidí, což přibližně odpovídá každému čtvrtému obyvateli.

  Minimální věk pro vlastnění zbraně je na Novém Zélandu 16 let a 18 let v případě armádní poloautomatické zbraně. Kdokoli tohoto věku a kdo je policií považován za „vhodného a řádného“ občana, může vlastnit střelnou zbraň.

  Všichni majitelé zbraní musí mít licenci, ale většina zbraní nemusí být registrována. Nový Zéland je jednou z mála zemí, kde tomu tak je.

  Člověk, který chce vlastnit zbraň, musí zažádat o průkaz způsobilosti a projít kontrolou svých trestních a zdravotních záznamů. Posuzovány jsou faktory jako duševní zdraví, závislosti a domácí násilí.

 • Petříček: Jakékoli násilí z důvodu rozdílné víry je neakceptovatelné

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček k tragédii na Novém Zélandu. (Video: Jola Humpálová, Seznam.cz)

 • Čech, který bydlí sedm minut od místa střelby, popisuje situaci

  „Upřímně se to nedá ani moc popsat, když tu člověk není a nezažije to. V ulicích skoro nikdo není a všude jezdí policejní auta. Nás pustili z noční směny hned domů a lidé tu mají strach,“ líčí situaci na místě Vojtěch Klein, Čech žijící v městě Christchurch, sedm minut od místa, kde se střílelo.

  „Jel jsem asi hodinu potom, co se to stalo, do práce a v pátek bývá největší provoz. Na silnicích skoro nikdo nebyl a v rádiu se nemluví o ničem jiném, to samé platí pro televizi,“ dodává.

  Čech žijící v místě teroristického útoku na Novém Zélandu, popisuje situaci po střelbě. (Video: Eliška Kolomazníková, Seznam.cz)

 • New York posiluje policejní hlídky před mešitami

  Newyorský starosta Bill de Blasio na svém Twitteru oznámil, že po celém městě byly před mešitami nasazeny policejní hlídky pro zvýšenou ochranu.

  Guvernér státu New York Andrew Cuomo zároveň uvedl, že město „stojí za muslimskou komunitou tak jako vždy a vždycky stát bude“. „V době velkého rozdělení se postavíme proti všem druhům nenávisti a uděláme vše, co je v našich silách, abychom ochránili bezpečí a zdraví Newyorčanů,“ uvedl Cuomo v prohlášení.

 • Střelec z novozélandských mešit se inspiroval Norem Breivikem

  Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, který se přihlásil k dnešnímu krvavému útoku na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, uvedl, že se inspiroval ultrapravicovým norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Ve svém 73stránkovém manifestu Tarrant podle listu The Daily Telegraph napsal, že chtěl pomstít oběti útoků muslimských radikálů.

  V manifestu se označuje za „obyčejného bělocha, který pochází z dělnické třídy, z rodiny s nízkým příjmem“. Jeho cílem bylo pomstít „tisíce obětí zahraniční invaze“.

  „Četl jsem texty Dylanna Roofa a mnoha dalších, ale skutečnou inspiraci jsem získal od Anderse Behringa Breivika,“ napsal. Zmíněný Dylann Roof v roce 2015 v kostele v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína zastřelil devět černošských věřících.

 • Australský senátor řekl, že za útok může muslimská imigrace

  Fraser Anning na svém Twitteru zveřejnil příspěvek: „Ještě někdo další vidí souvislost mezi muslimskou migrací a násilím?“ V dalším příspěvku pak napsal: „Skutečná příčina krvavých ulic na Novém Zélandu tkví v imigračním programu, který dovolil muslimským fanatikům, aby se přestěhovali na Nový Zéland.“

  Anningovy poznámky odsoudilo hned několik politiků v čele s britským ministrem vnitra Sajidem Javidem. Ten na svůj Twitter napsal: „V čase truchlení a reflexe tento australský senátor rozdmýchává plameny násilí a extremismu. Australané se za tohoto rasistického muže jistě stydí. Není možné, že by reprezentoval naše australské přátele.“

 • Novému Zélandu kondolovala EU i Alžběta II.

  Soustrast obětem dnešního krvavého útoku ve dvou mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

 • Sebral útočníkovi zbraň, ale nemohl najít spoušť

  Přeživší útoku v linwoodské mešitě uvedl, že jeden z věřících riskoval svůj život a sebral útočníkovi zbraň. „Ten chlap vešel do mešity skrze hlavní vchod, a víte, je to malá mešita – bylo tam okolo 60 až 70 lidí. Hned vedle vchodových dveří seděli staří lidé, kteří se modlili, a on na ně začal střílet,“ řekl Syed Mazharuddin serveru The New Zealand Herald. „Mladý kluk, který se stará o mešitu, ucítil příležitost, uhodil útočníka a sebral mu zbraň,“ pokračoval Mazharuddin, „nemohl ale najít spoušť, útočníka pronásledoval ven, tam na něj ale čekali v autě ostatní a on uprchl.“

 • Mezi oběťmi jsou Bangladéšané

  Bangladéšský konzul oznámil, že při útocích na mešitu zemřeli 3 Bangladéšané. Další se pohřešuje. Muslimové v Bangladéši při pátečních modlitbách teroristický útok odsoudili.

 • Online registr pro přeživší

  Na internetu vznikl online registr pro přeživší útoků, aby mohli najít své příbuzné a známé, které ztratili při chaosu po útoku. Osoby se mohou označit jako živé a také mohou nahlásit nezvěstné, píše televize Sky News.

 • Policie prohledává dům

  Novozélandská policie prohledává nemovitost ve městě Dunedin, zhruba 360 kilometrů od města Christchurch, informaci zveřejnila na Twitteru. V rámci toho evakuuje okolní domy. Prohledávaný objekt zřejmě patřil jednomu ze zadržených střelců.

 • Novozélandští poslanci uctí oběti minutou ticha

 • Londýn posiluje ochranu u mešit

  Londýnský starosta Sadiq Khan posílil policejní hlídky u londýnských mešit. „Chci ujistit muslimskou komunitu v Londýně, že jsem v kontaktu s Metropolitní policií,“ napsal na svůj twitterový profil. Policie v amerických městech Minneapolis, New York či Los Angeles také oznámila, že posiluje bezpečnost u místních mešit, informovala CNN.

Doporučujeme

Další zprávy