Hlavní obsah
Online

Útočník z Nového Zélandu před útokem poslal e-mail premiérce Ardernové

Střelba v mešitách na Novém Zélandu. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

15. 3. 2019 6:16
aktualizováno • 16. 3. 2019 22:45

Novozélandská policie vyšetřuje střelbu ve dvou mešitách, při které zemřelo 50 lidí. Čtyři útočníky se podařilo zadržet, jeden z nich je obviněný z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Masakr útočníci streamovali na Facebooku.

Článek

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo nejméně 50 lidí. Další desítky utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Podle českého Ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi čeští občané. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin. První střelba se odehrála u mešity Al Noor. Druhý útok se stal u mešity Linwood Masjid, obě jsou v centru města.

Po útoku byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy a v sobotu stanul před soudem. Policie jeho totožnost neupřesnila, má ale jít o 28letého Australana, který se k atentátu přihlásil. Australský premiér Scott Morrison potvrdil, že jedním ze zadržených je občan Austrálie. Podle médií se jmenuje Brenton Tarrant a pochází z města Grafton ve státě Nový Jižní Wales.

Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů. Nemocnice podle úřadů přijaly 48 lidí se střelnými poraněními, 20 zraněných je ve vážném či kritickém stavu, je mezi nimi i čtyřletý chlapec.

Po jiných podezřelých policie nepátrá, nebezpečí ale ještě nepominulo, řekl novozélandský policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci. Novozélandské úřady nařídily, aby mešity v zemi byly v sobotu uzavřeny, a zvýšily stupeň bezpečnostní hrozby v zemi z „nízkého“ na „vysoký“.

Premiérka Ardernová pátek 15. března 2019 označila za jeden z nejtemnějších dnů své země.

Vyjádření novozélandské premiérky Jacindy Ardernové:

Premiérka Jacinda Ardernová označila pátek 15. března 2019 za jeden z nejtemnějších dnů v historii Nového Zélandu. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

Střelec svůj čin v přímém přenosu vysílal na internetu. Záznam byl později smazán a sociální sítě další odkazy odstraňují, i tak ale britský ministr vnitra Sajid Javid provozovatele komunitních portálů vyzval k důslednějšímu tažení proti nenávistným příspěvkům.

Jeden z útočníků, který čin vysílal, před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci. Manifest je plný protiimigračních a protimuslimských prohlášení. „Mnozí z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov,“ prohlásila premiérka Ardernová, která střelbu označila za „bezprecedentní násilný čin“.

 • 17letý chlapec rozbil vejce o hlavu senátorovi

  Australskému senátorovi Fraseru Anningovi, který naznačil, že za útok na mešity může muslimská imigrace, rozbil 17letý hoch o hlavu vejce. Politik mu obratem uštědřil několik ran, než přítomní oba dva rozdělili. K incidentu došlo, když Anning poskytoval rozhovor médiím.

  Šarvátka australského politika se sedmnáctiletým chlapcem. (Video: Reuters)

 • Počet obětí stoupl na 50

  Počet obětí páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch dosáhl 50. Oznámila to v neděli (dnes večer SEČ) novozélandská policie.

  V předchozí bilanci obětí atentátu bylo uváděno 49 mrtvých. Policejní komisař Mike Bush řekl, že jeden mrtvý navíc byl evidován, když byla těla vynášena z mešit. Dalších 36 lidí zůstává v nemocnicích, stav dvou z nich je kritický.

  „Se zármutkem oznamuji, že počet lidí, kteří zahynuli při této události, nyní vzrostl na 50. Během uplynulé noci se nám podařilo odnést všechny oběti z obou míst. Během toho jsme objevili další oběť,“ řekl Bush na tiskové konferenci.

 • Terorista poslal e-mail Ardenové

  Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová obdržela spolu s dalšími politiky e-mail od teroristy. V něm byl 87stránkový manifest, který jmenoval, v jakých mešitách dojde k útoku. Kancelář premiérky uvedla, že nebylo k dispozici nic, co by mohlo zabránit v útoku. S politiky dostalo e-mail asi 70 médií.

 • Muslimská světová liga v prohlášení odsuzuje útoky na mešity

  Generální sekretář Muslimské světové ligy Mohammed bin Abdul Karim Al-Issa vydal prohlášení, ve kterém odsuzuje útoky na mešity na Novém Zélandu a vyjadřuje soustrast všem rodinám, přátelům a komunitám obětí.

  „Teroristické útoky proti lidem víry jsou jedním z nejvíce nelidských a zlých forem podněcování a nenávisti. Barbarství, nenávist a špatná vůle tohoto extremistického teroristického činu jsou srovnatelné s násilnými činy al-Káidy a ISIL. Tváří v tvář takovému zlu může globální společenství odpovědět pouze hodnotami lásky, harmonie a míru,“ napsal v prohlášení.

  Vyzývá k podpoře a náboženské toleranci.

 • Česká policie začala prověřovat schvalování útoku na internetu

  Ministr vnitra Jan Hamáček i policejní prezident Jan Švejdar uvedli, že policie začala prověřovat nenávistné on-line komentáře související s pátečním útokem na novozélandské muslimy. „Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen,“ napsal na Twitteru Švejdar.

 • Na opeře v Sydney se rozsvítila kapradina

  Na opeře v Sydney se rozsvítila novozélandská stříbrná kapradina. Symbolizuje solidaritu s občany blízkého souostroví po pátečním teroristickém útoku.

 • Video: Útočník nechtěl zastavit, policie do něj musela nabourat

  Po útoku byli zadrženi čtyři podezřelí, z nichž jeden byl obviněn z vraždy. (Video: Karolína Štuková, Reuters)

  Video zachycuje policejní jednotky, které zastavily nárazem útočníkovo auto. Ten podle všeho nechtěl dobrovolně zastavit a vystoupit z auta. Proto ho policejní jednotka musela zpacifikovat.

 • S úsměvem a v poutech. Australský útočník ukázal u soudu neonacistické gesto

  Australský útočník v sobotu ráno stanul před soudem. Objevil se za sklem s pouty na rukou a úsměvem na tváři. V průběhu soudního řízení ukázal symbol, který bývá připisován neonacistickému „white power”, tedy bílá síla. U soudu se objevili i někteří pozůstalí po obětech.

  U soudu se objevili i někteří pozůstalí po obětech. (Video: Karolína Štuková, Reuters)

 • Trump odmítl, že by bělošský nacionalismus byl rostoucí hrozba

  Americký prezident Donald Trump odmítl, že by bělošský nacionalismus představoval pro svět rostoucí hrozbu. Šéf Bílého domu tak odpověděl na dotaz, který mu jeden z novinářů položil v souvislosti s pátečním útokem na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch.

  „V podstatě ne. Domnívám se, že se jedná o malou skupinu lidí, kteří mají velmi, velmi vážné problémy. Myslím si, že útok na Novém Zélandu je právě takový případ,“ řekl šéf Bílého domu.

  Australan, který je z útoků obviněn, také Trumpa zmínil ve svém manifestu, jenž zveřejnil před útokem. Amerického prezidenta v dokumentu označil za „symbol znovunalezené bělošské identity“.

 • Po střelbě v mešitách na Novém Zélandu je 11 lidí v kritickém stavu

  Nejméně jedenáct lidí, kteří utrpěli zranění při páteční střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, zůstává v kritickém stavu. Je mezi nimi i čtyřletá dívka. Sedm ze 48 zraněných, kteří byli po útoku hospitalizováni, bylo již z nemocnice propuštěno. Informovaly o tom v sobotu zdravotnické úřady. Útok na mešity si rovněž vyžádal 49 mrtvých, včetně dětí.

  „Přijali jsme pacienty se zraněními na různých částech těla, a to od drobných povrchových zranění po závažnější poranění postihující hrudník, břicho či hlavu,“ prohlásil ředitel nemocnice ve městě Christchurch Greg Robertson. Řada pacientů podle něj bude potřebovat mnohočetné operace.

 • Útočník z města Christchurch chtěl v masakru pokračovat

  Australský útočník, který je hlavním podezřelým v případu páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, chtěl v masakru dál pokračovat, zadržela ho ale policie. Podle agentury Reuters to dnes uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

  „Útočník byl mobilní, u sebe v autě měl další dvě palné zbraně a měl jasně v úmyslu v útocích pokračovat,“ řekla novinářům Ardernová, která v sobotu navštívila postižené město Christchurch a setkala se tam s místní muslimskou komunitou. Podle Ardernové byl útočník zadržen 36 minut poté, co policie obdržela první telefonát s hlášením o střelbě.

 • 15. 3. 2019

 • Obviněný muž se objevil u soudu

  Podle informací místní policie se 28letý muž obviněný z vraždy v sobotu ráno tamního času objevil v okresním soudu v Christchurch. Policisté stále pracují na rekonstrukci tragické události.

  Policie zároveň uvedla, že u budovy soudu se objevil neznámý muž, který chtěl obviněného Australana pobodat nožem a pokusil se dostat do dvora soudu. Policie mu vstup odepřela.

 • Novozélandský soud bude v sobotu pro veřejnost uzavřen

  Novozélandská policie na svém Twitteru uvedla, že soud, před kterým stane 28letý Australan, bude pro veřejnost nepřístupný.

  „Je to z důvodu zvýšených bezpečnostních rizik,“ napsala policie v tweetu.

 • Premiérka Ardernová: Nesdílejte zneklidňující videa z útoku

  Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová zopakovala výzvu, aby lidé nesdíleli zneklidňující videa obsahující střelbu v mešitách, která jsou dostupná na sociálních sítích.

  „Policie si je vědoma, že materiál, který se týká této události, je on-line, a připomíná lidem, že je trestným činem distribuovat nevhodný materiál,“ řekla Ardernová na tiskové konferenci ve Wellingtonu.

  Terorista nejméně 17 minut útok streamoval na Facebook. Videa poté unikla i na další sociální sítě.

 • Úřady vyslýchají dvě podezřelé osoby ve vazbě

  Premiérka Ardernová na tiskové konferenci v sobotu ráno tamního času potvrdila, že Australan obviněný z vraždy stane před soudem v sobotu. Policie prošetřuje další dvě podezřelé osoby, které zůstávají ve vazbě. Čtvrtou už dříve zadrženou osobou byl člověk se zbraní z řad veřejnosti, který se podle slov premiérky snažil pomoci policii.

  Do města Christchurch jsou posílány další policejní jednotky. Obyvatelé i nadále zůstávají vyzváni, aby neopouštěli své domovy.

 • Ardenová slibuje změnu zákona o zbraních

  Novozélanská premiérka Jacinda Ardernová na tiskové konferenci odhalila další podrobnosti o střelcích v mešitách. Hlavní útočník použil pět zbraní, včetně dvou poloautomatických zbraní a dvou střelných zbraní. V roce 2017 získal zbrojní průkaz. Premiérka také uvedlla, že útočník vlastnil licenci kategorie A, která mu umožňovala legálně získat všechny zbraně použité při útoku.

  Ardernová se také vyjádřila k tématu kontroly zbraní na Novém Zélandu. „Naše zákony o zbraních se budou měnit,“ řekla premiérka podle serveru Sky News.

 • Trump: Bílý nacionalismus není rostoucí světovou hrozbou

  Americký prezident Donald Trump řekl, že nevidí bílý nacionalismus jako rostoucí světovou hrozbu. Reagoval na dotaz na střelce, který na Novém Zélandu postřílel 49 lidí v mešitách a další desítky zranil.

  Střelec před útokem zveřejnil 73stránkový manifest, kde uvádí, že není členem žádné organizace, ale sympatizuje s několika nacionalistickými uskupeními. Označil se také za fašistu, environmentalistu a bělošského nacionalistu. Text obsahuje nenávistné urážky migrantů, výzvy k zabíjení muslimů a také výrazy o „nadřazenosti bílé rasy“.

  Trump uvedl, že prohlášení útočníka neviděl.

 • Nový Zéland je druhé nejmírumilovnější místo na světě

  Nový Zéland je po Islandu druhou nejmírumilovnější zemí na světě, uvádí to Světový index míru za rok 2018 zveřejněný Institutem pro ekonomii a mír.

  Mezi pětku nejklidnějších zemí pak patří Rakousko, Portugalsko a Dánsko. Index zahrnuje 163 zemí a zohledňuje 23 ukazatelů, jako je násilná trestná činnost, přístup ke zbraním a dopad terorismu.

  Podle dat Globální databáze zahrnující teroristické útoky se jich od 70. let minulého století na Novém Zélandu odehrálo 20.

 • Pětiletý chlapec je v kritickém stavu

  Policie na Novém Zélandu poskytla informace o počtu mrtvých a zraněných. Komisař Mike Bush potvrdil, že počet obětí zůstává na 49 a dalších 42 lidí utrpělo zranění. Je mezi nimi i pětiletý chlapec, který je v kritickém stavu v nemocnici v Aucklandu.

  Média původně informovala, že se jednalo o čtyřletého chlapce. Premiérka Ardernová na tiskové konferenci objasnila, že dítě je pětileté.

 • Synagogy zůstanou do soboty uzavřené

  Všechny synagogy na Novém Zélandu zůstanou až do soboty uzavřené, znovu se otevřou v neděli. Šéf Židovské agentury pro Izrael Jicchak Herzog na Twitteru napsal, že synagogy jsou uzavřené vůbec poprvé od příchodu židů na Nový Zéland.

  Novozélandské synagogy tak během šabatu zůstanou nepřístupné. Šabat, který začíná v pátek západem slunce a končí v sobotu večer po východu prvních hvězd, je nejdůležitějším židovským svátkem.

  Deník The Times of Israel napsal, že novozélandská židovská komunita, jejíž historie sahá do 30. let 19. století, se rozhodla modlitebny uzavřít v solidaritě s muslimy. Portál Jewish News poznamenal, že dalším důvodem je bezpečnost. Obavy o bezpečnost věřících zmínila v prohlášení zveřejněném na Facebooku synagoga v Aucklandu.

 • Mezi mrtvými jsou občané Středního východu nebo jižní Asie

  Několik lidí, kteří byli zabiti při střelbě, pocházelo podle informací serveru Sky News ze Středního východu nebo z jižní Asie. Mezi mrtvými jsou údajně tři Bangladéšané a dalších čtyři až pět osob stejné národnosti bylo zraněno. Dvě z nich jsou v kritickém stavu. Uvedl to konzulát Bangladéše v Aucklandu. Mezi mrtvými jsou i dva Indonésané, dva Jordánci, čtyři Pakistánci byli zraněni a dalších pět je nezvěstných.

  Zranění utrpěli také dva občané z Malajsie a dva ze Saúdské Arábie.

 • Kdo může vlastnit zbraň podle zákonů Nového Zélandu?

  Masová střelba ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch otevřela debatu ohledně zákonů o střelných zbraních. Bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková řekla pro BBC, že by byla překvapená, kdyby parlament nyní neučinil přísnější kontrolu zbraní.

  V roce 2016 podle odhadů policie zbraň legálně vlastnilo 1,2 milionu lidí, což přibližně odpovídá každému čtvrtému obyvateli.

  Minimální věk pro vlastnění zbraně je na Novém Zélandu 16 let a 18 let v případě armádní poloautomatické zbraně. Kdokoli tohoto věku a kdo je policií považován za „vhodného a řádného“ občana, může vlastnit střelnou zbraň.

  Všichni majitelé zbraní musí mít licenci, ale většina zbraní nemusí být registrována. Nový Zéland je jednou z mála zemí, kde tomu tak je.

  Člověk, který chce vlastnit zbraň, musí zažádat o průkaz způsobilosti a projít kontrolou svých trestních a zdravotních záznamů. Posuzovány jsou faktory jako duševní zdraví, závislosti a domácí násilí.

 • Petříček: Jakékoli násilí z důvodu rozdílné víry je neakceptovatelné

  Ministr zahraničí Tomáš Petříček k tragédii na Novém Zélandu. (Video: Jola Humpálová, Seznam.cz)

 • Čech, který bydlí sedm minut od místa střelby, popisuje situaci

  „Upřímně se to nedá ani moc popsat, když tu člověk není a nezažije to. V ulicích skoro nikdo není a všude jezdí policejní auta. Nás pustili z noční směny hned domů a lidé tu mají strach,“ líčí situaci na místě Vojtěch Klein, Čech žijící v městě Christchurch, sedm minut od místa, kde se střílelo.

  „Jel jsem asi hodinu potom, co se to stalo, do práce a v pátek bývá největší provoz. Na silnicích skoro nikdo nebyl a v rádiu se nemluví o ničem jiném, to samé platí pro televizi,“ dodává.

  Čech žijící v místě teroristického útoku na Novém Zélandu, popisuje situaci po střelbě. (Video: Eliška Kolomazníková, Seznam.cz)

 • New York posiluje policejní hlídky před mešitami

  Newyorský starosta Bill de Blasio na svém Twitteru oznámil, že po celém městě byly před mešitami nasazeny policejní hlídky pro zvýšenou ochranu.

  Guvernér státu New York Andrew Cuomo zároveň uvedl, že město „stojí za muslimskou komunitou tak jako vždy a vždycky stát bude“. „V době velkého rozdělení se postavíme proti všem druhům nenávisti a uděláme vše, co je v našich silách, abychom ochránili bezpečí a zdraví Newyorčanů,“ uvedl Cuomo v prohlášení.

 • Střelec z novozélandských mešit se inspiroval Norem Breivikem

  Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, který se přihlásil k dnešnímu krvavému útoku na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, uvedl, že se inspiroval ultrapravicovým norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Ve svém 73stránkovém manifestu Tarrant podle listu The Daily Telegraph napsal, že chtěl pomstít oběti útoků muslimských radikálů.

  V manifestu se označuje za „obyčejného bělocha, který pochází z dělnické třídy, z rodiny s nízkým příjmem“. Jeho cílem bylo pomstít „tisíce obětí zahraniční invaze“.

  „Četl jsem texty Dylanna Roofa a mnoha dalších, ale skutečnou inspiraci jsem získal od Anderse Behringa Breivika,“ napsal. Zmíněný Dylann Roof v roce 2015 v kostele v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína zastřelil devět černošských věřících.

 • Australský senátor řekl, že za útok může muslimská imigrace

  Fraser Anning na svém Twitteru zveřejnil příspěvek: „Ještě někdo další vidí souvislost mezi muslimskou migrací a násilím?“ V dalším příspěvku pak napsal: „Skutečná příčina krvavých ulic na Novém Zélandu tkví v imigračním programu, který dovolil muslimským fanatikům, aby se přestěhovali na Nový Zéland.“

  Anningovy poznámky odsoudilo hned několik politiků v čele s britským ministrem vnitra Sajidem Javidem. Ten na svůj Twitter napsal: „V čase truchlení a reflexe tento australský senátor rozdmýchává plameny násilí a extremismu. Australané se za tohoto rasistického muže jistě stydí. Není možné, že by reprezentoval naše australské přátele.“

 • Novému Zélandu kondolovala EU i Alžběta II.

  Soustrast obětem dnešního krvavého útoku ve dvou mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

 • Sebral útočníkovi zbraň, ale nemohl najít spoušť

  Přeživší útoku v linwoodské mešitě uvedl, že jeden z věřících riskoval svůj život a sebral útočníkovi zbraň. „Ten chlap vešel do mešity skrze hlavní vchod, a víte, je to malá mešita – bylo tam okolo 60 až 70 lidí. Hned vedle vchodových dveří seděli staří lidé, kteří se modlili, a on na ně začal střílet,“ řekl Syed Mazharuddin serveru The New Zealand Herald. „Mladý kluk, který se stará o mešitu, ucítil příležitost, uhodil útočníka a sebral mu zbraň,“ pokračoval Mazharuddin, „nemohl ale najít spoušť, útočníka pronásledoval ven, tam na něj ale čekali v autě ostatní a on uprchl.“

 • Mezi oběťmi jsou Bangladéšané

  Bangladéšský konzul oznámil, že při útocích na mešitu zemřeli 3 Bangladéšané. Další se pohřešuje. Muslimové v Bangladéši při pátečních modlitbách teroristický útok odsoudili.

 • Online registr pro přeživší

  Na internetu vznikl online registr pro přeživší útoků, aby mohli najít své příbuzné a známé, které ztratili při chaosu po útoku. Osoby se mohou označit jako živé a také mohou nahlásit nezvěstné, píše televize Sky News.

 • Policie prohledává dům

  Novozélandská policie prohledává nemovitost ve městě Dunedin, zhruba 360 kilometrů od města Christchurch, informaci zveřejnila na Twitteru. V rámci toho evakuuje okolní domy. Prohledávaný objekt zřejmě patřil jednomu ze zadržených střelců.

 • Novozélandští poslanci uctí oběti minutou ticha

 • Londýn posiluje ochranu u mešit

  Londýnský starosta Sadiq Khan posílil policejní hlídky u londýnských mešit. „Chci ujistit muslimskou komunitu v Londýně, že jsem v kontaktu s Metropolitní policií,“ napsal na svůj twitterový profil. Policie v amerických městech Minneapolis, New York či Los Angeles také oznámila, že posiluje bezpečnost u místních mešit, informovala CNN.

 • Plánování útoku zabralo tři měsíce

  Útočník v manifestu napsal, že útok na Christchurch plánoval tři měsíce dopředu. Manifest o 87 stranách zveřejnil před útokem na sociálních sítích.

 • Australské vlajky budou na půl žerdi

  Australský ministr Scott Morrison požádal o to, aby byly vlajky pověšeny na půl žerdi. „Australané stojí po boku Novozélanďanů v tomto temném čase, kdy nenávist a násilí ukradly jejich mír a nevinnost. Zůstaňte silní,“ napsal Morrison na svůj Twitter.

 • Muslimské země kondolují pozůstalým

  Muslimské země, mezi kterými jsou Turecko, Malajsie a Pákistán, kondolovaly pozůstalým po obětech teroristického útoku ve dvou mešitách. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v prohlášení uvedl, že útoky jsou znakem rostoucího rasismu a islamofobie. Pákistánský premiér Imran Chán zase uvedl, že „terorismus nemá vyznání“. Malajsijská vláda kromě vyjádření soustrasti uvedla, že byli zraněni dva její občané.

 • Britská policie slíbila pomoc Novému Zélandu

  Britská metropolitní policie slíbila podporu a pomoc Novému Zélandu. Prohlásil to šéf Neil Basu, který řekl, že je policie „připravená podělit se o mezinárodní teroristickou databázi“. Basu také vyjádřil soustrast obětem a jejich rodinám.

 • Útok přišel ze strany bílých rasistů

  Bezpečnostní analytik Paul Buchanan pro Radio New Zealand řekl, že je na Novém Zélandu velmi silná hrozba ze strany neonacistických skupin. „Christchurch má velmi známou rasistickou komunitu, která v průběhu 20 let útočila na uprchlíky a na občany jiné barvy pleti,“ řekl Buchanan. „Je zřejmé, že jsme se nakazili virem extremismu. Tohle ale přišlo ze strany bílých rasistů, ne ze strany islámské komunity, která se dnes stala terčem útoku,“ dodal.

 • Melbourne uctí památku obětí teroristického útoku

  Australské město Melbourne se k uctění památky obětí teroristického útoku ve městě Christchurch rozsvítí v barvách Nového Zélandu. Oznámil to premiér státu Victoria Daniel Andrews. V rámci pietní akce budou nasvícené radnice, národní knihovna a nádražní stanice.

 • Co zatím o střelbě víme

  • Před druhou hodinou odpolední místního času teroristé zaútočili na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch.
  • Útoky si vyžádaly zatím 49 mrtvých a 48 těžce zraněných.
  • Policie zadržela čtyři osoby, tři muže a jednu ženu.
  • Jeden z útočníků byl obviněn z vraždy, další jsou ve vazbě.
  • Někteří teroristé mohou podle policie být stále na svobodě.
  • „Je to jeden z nejtemnějších dnů v historii Nového Zélandu,“ řekla premiérka Ardernová.

Doporučené

Další články