Hlavní obsah

Nejtemnější kapitola našich vztahů, říká o Mnichovu šéf německé diplomacie

Od podpisu mnichovské dohody uplynulo 80 let. (Video: Jiří Hošek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

29. 9. 2018 11:54

Mnichovská dohoda připravila totiž cestu k rozdělení a nakonec rozbití Československa, říká německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Článek

Šéf německé diplomacie to sdělil agentuře ČTK u příležitosti 80. výročí podepsání mnichovské dohody.

„Co bylo tehdy v některých částech Evropy zprvu oslavováno jako úspěch (na cestě) k zajištění míru, byl jen začátek k rozpoutání Německem založeného plošného požáru, který uvrhl kontinent a svět do katastrofy,“ napsal Maas k dohodě, kterou v noci z 29. na 30. září v Mnichově uzavřely Británie, Francie, Německo a Itálie.

„Evropská unie dnes představuje protiklad ducha Mnichova,“ je přesvědčen německý ministr, podle něhož je základem Unie respekt ke všem členským zemím a občanům. „Namísto práva silnějšího platí síla práva,“ poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

V mnichovské dohodě Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini odsouhlasili postoupení zhruba třetiny československého území s převážně německým obyvatelstvem (Sudet) Německu. Dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované