Hlavní obsah

Největší internetové firmy ve Francii nově zaplatí tříprocentní daň

Největší internetové firmy ve Francii nově zaplatí tříprocentní daň. (Video: Karolína Štuková, Youtube.com)

 

Reklama

6. 3. 2019 16:54

Francie hodlá příjmy velkých internetových firem, jako je Google, Amazon či Facebook, zatížit tříprocentní daní. Vláda v Paříži dnes představila plán, podle něhož by se daň měla týkat asi třiceti největších internetových firem.

Článek

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire předpokládá, že do státní pokladny by tato takzvaná digitální daň mohla přinést asi 500 milionů eur za rok a že se tato částka „rychle“ zvýší. O svém návrhu ministr mluví už delší dobu.

„Jde o spravedlnost,“ řekl Le Maire. „Tito digitální giganti používají naše osobní údaje, vydělávají na nich obrovské zisky… pak převedou peníze někam jinam, aniž by zaplatili spravedlivou daň,“ dodal.

Navrhovaná daň by zatížila hospodaření zhruba třiceti společností, z nichž většina je ze Spojených států, část ale také z Číny a z Evropy. Le Maire uvedl, že zdanění se nebude týkat firem, které své výrobky přímo prodávají přes internet.

Vedle Googlu, Amazonu, Facebooku či Applu má daň platit například i společnost Uber, dále Airbnb nebo francouzská technologická firma Criteo, která vytváří personalizovanou reklamu.

Francie se rozhodla daň navrhnout poté, co podobný návrh na unijní úrovni nedostal jednomyslnou podporu členských států. Le Maire prohlásil, že bude prosazovat mezinárodní dohodu v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Vlastní digitální daň hodlá zavést například i Rakousko a nakloněn je jí také český premiér Andrej Babiš.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované