Hlavní obsah

Největší světový výrobce gramodesek je při chuti. GZ Media spustí výrobu ve Francii, posílí v USA a Kanadě

19. 11. 2018

"Chceme růst, máme prostředky i zdroje," říká v rozhovoru pro Seznam Zdeněk Pelc, majitel GZ Media. (Video: Zuzana Hodková)

Česká firma GZ Media posiluje. Poté, co doma rozšířila portfolio o příbramského výrobce knih PBtisk, zaměřuje se na své zahraniční divize. Do měsíce rozjede výrobu gramofonových desek ve Francii, kde koupil firmu SNA. V Kanadě a v USA zase navýší výrobu o třetinu. Do dvou let se tak chce stát jedničkou na americkém trhu a v hledáčku má i Austrálii.

Článek

„Ve Francii z počátku počítáme s denní produkcí tak šest tisíc kusů, což jsou asi dva miliony desek ročně,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy majitel GZ Media Zdeněk Pelc. GZ Media na severu Francie koupila tamního výrobce CD, DVD a hudebních nosičů, společnost SNA. Kdysi velká firma se ocitla v konkurzu, a proto, jak říká Pelc, „byla levná“, podmínkou ale bylo zachování zaměstnanosti. V závodě teď bude GZ Media vyrábět i desky.

Francouzský trh je momentálně nejrychleji rostoucí v Evropě a Francouzi jsou navíc poměrně vlastenečtí a neradi lisují desky někde jinde. S tím, aby zakázky opravdu putovaly do GZ Media, pomůže i další francouzská akvizice -makléřská společnost Wolfpack France.

Celkem firma teď do svých aktivit investuje stovky milionů korun. „Chceme růst, máme na to prostředky i zdroje,“ říká Pelc. Rozšiřovat výrobu bude hlavně v zahraničí. Zatímco nyní je GZ Media až třetí největší hráč na americkém trhu, v nejbližších měsících navýší produkci tamního závodu o třetinu a do dvou let chce být největší prodejce desek v USA.

V Asii zatím česká firma vlastní závod nemá. „V Japonsku jsme byli před podpisem smlouvy. Měli jsme všechno – partnera, peníze, místo na tu výrobu – a v tu chvíli přišlo oznámení Sony, že otevírá poloprovozní výrobu vinylu v Japonsku. A Sony nikdy nezůstane u poloprovozu,“ dodává Pelc s tím, že Asie sice zůstává jeho snem, teď se ale firma zaměří na Austrálii.

GZ Media sídlí v Loděnici u Berouna. Loni firma vyrobila 27 milionů desek – 24 milionů v Česku, zbytek v USA a Kanadě.

Doporučujeme