Hlavní obsah

Němci povolí sešněrovaný rozpočet. Kvůli viru utratí miliardy eur

Foto: Pixabay.com/CiscoLlo

Německá metropole Berlín.

Reklama

22. 4. 2020 16:10

Němci po letech černé nuly, kdy snižovali zadlužení, povolí kvůli koronaviru rozpočtová omezení. Státní dluh se zvýší ze 60 až na 75 procent.

Článek

Německo letos počítá s růstem zadlužení z 60 na 75,25 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na vině jsou zejména půjčky a protikoronavirová opatření, uvedlo dnes ministerstvo financí. Země by se ale v poměru k HDP i tak měla zadlužit méně než za globální finanční krize před deseti lety, uvedla agentura Reuters.

„Německou finanční politiku v současné době utváří boj proti pandemii covid-19 a jeho ekonomickým dopadům,“ uvedlo ministerstvo.

V důsledku finanční krize z let 2008 a 2009 se dluh v Německu zvýšil o 18 procentních bodů proti stavu v roce 2007 a vystoupil na 82 procent HDP v roce 2010.

Šéf německé rady ekonomických expertů Lars Feld odhaduje, že největší evropská ekonomika letos kvůli koronavirové krizi klesne minimálně o 5,5 procenta. Ještě v březnu jeho tým předpokládal, že pokles bude činit pouze 2,8 procenta.

„Ten odhad nemůžeme ponechat. Čekám spíš pokles o 5,5 procenta - a to je ještě optimistický odhad,“ citoval Felda týdeník Die Zeit. Ekonom poznamenal, že dřívější výhled počítal s uzavřením většiny prodejen po dobu pěti týdnů a že si následné obnovení běžného provozu vyžádá tři týdny.

V Německu se v pondělí opět mohly otevřít obchody s plochou do 800 metrů čtverečních a také všechny prodejny aut, kol či knih. Od 4. května se počítá i s postupným otevíráním škol, restaurace ale mají zůstat uzavřené. Před unáhleným návratem k běžnému životu varovala kancléřka Angela Merkelová. Ve zhruba 82milionovém Německu se dosud infikovalo 145 694 lidí, z nichž 4879 zemřelo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované