Hlavní obsah

Německé ženy slaví sto let volebního práva. Ve všech oblastech mají mít stejné zastoupení jako muži, řekla Merkelová

Merkelová promluvila u příležitosti stého výročí zavedení ženského volebního práva v Německu. (Video: AP)

 

Reklama

12. 11. 2018 15:57

Německá kancléřka ve svém projevu uvedla, že situace žen se zlepšila, ale stále není ideální. Týká se to například spravedlivého odměňování nebo zastoupení žen ve vedoucích pozicích.

Článek

Německo si připomíná sté výročí zavedení volebního práva pro ženy. U této příležitosti promluvila Angela Merkelová o tom, že by ženy a muži měli mít ve všech oblastech lidské činnosti stejné zastoupení. Není podle ní dobré, že jsou podreprezentovány například v politice, hospodářství nebo kultuře.

„Kvóty byly důležité, ale cílem musí být parita, parita všude, ať už v politice, hospodářství, na úřadech, ale také ve vědě nebo v kulturní oblasti,“ prohlásila Merkelová za velkého potlesku přítomných. „Když se podíváte, kolik je dirigentek, kolik je malířek, kolik lidí v oblasti umění. Přece není možné, že jsou ženy méně talentované,“ míní kancléřka, která o tématu hovořila s u ní nezvyklým důrazem.

Merkelová také připomněla některé pokroky ve zrovnoprávnění žen a mužů v uplynulých desetiletích. „Z dnešního pohledu je sotva k uvěření, že teprve od roku 1977 žena nepotřebuje souhlas svého manžela, když chce pracovat. A znásilnění v rámci manželství je trestné až od roku 1997,“ poznamenala.

I když se za poslední desetiletí situace výrazně zlepšila, zbývá podle Merkelové stále hodně práce. Týká se to třeba otázky stejné odměny za stejnou práci nebo zastoupení žen ve vedení firem. Zatímco v USA má podle Merkelové 90 procent velkých firem ve svém představenstvu alespoň dvě ženy a v Británii a Francii je těchto společností polovina, v Německu jen necelých 17 procent. „Jen společnost, v níž existuje rovnoprávnost žen a mužů, může být spravedlivou společností,“ je přesvědčena.

„Přeji si, aby bylo samozřejmé, že se ženy a muži rovnoměrně dělí o práci, výchovu, domácí práce a nikdo není na základě svého pohlaví tlačen do určitého rozdělení rolí nebo úkolů,“ podotkla také čtyřiašedesátiletá politička. „A přeji si, aby to na sebe nenechalo čekat dalších sto let,“ dodala.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované