Hlavní obsah
Online

Německo zařadilo Středočeský kraj mezi rizikové oblasti

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

16. 9. 6:29
aktualizováno • 16. 9. 22:05

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Německo ve středu zařadilo Středočeský kraj mezi rizikové oblasti. Lidé, kteří do Německa přicestují z rizikových oblastí, se musí uchýlit do karantény a informovat o tom příslušný hygienický úřad nebo předložit negativní test, který není starší než 48 hodin. Je také možné se nechat otestovat po příjezdu, a to do 72 hodin. Pokud test koronavirus neprokáže, může karanténa skončit. Informoval o tom Institut Roberta Kocha na svých webových stránkách.

- Švédsko ohlásilo nejméně nově nakažených koronavirem od března. S odvoláním na místní úřady o tom informoval deník The Guardian. Hlavní švédský epidemiolog přičítá příznivé výsledky „udržitelné strategii“ boje proti nákaze. Skandinávská země v uplynulém týdnu zaznamenala v průměru 108 nových případů nákazy denně, což je nejméně od 13. března. Pouze 1,2 procenta ze 120 000 provedených testů za toto období bylo pozitivních. V jarních týdnech to bývalo i 19 procent.

- S platností od 18. září bude Česká republika přeřazena na kyperském seznamu rizikových zemí z kategorie B do kategorie C. Do země tedy nebudou moci vstupovat turisté, kteří v posledních čtrnácti dnech pobývali v České republice nebo v jiné zemi kategorie C, píše české Ministerstvo zahraničí.

- Slovensko od pátku zařadí Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země, rozhodl v pondělí slovenský ústřední krizový štáb. Informoval o tom na sociální síti státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí a později to před novináři potvrdil slovenský premiér Igor Matovič.

 • „Nemáme děti, nemůžeme k sobě.“ Češi své partnery neviděli už měsíce

  Plánovali svatby, bydlení a život v Česku. Namísto toho přišly zavřené hranice a následná opatření, kvůli kterým se měsíce, někteří i rok, vídají jen přes obrazovky svých telefonů. Teoretické řešení by bylo. Praxe je ale bolestná.

 • Pracovníci části odběrových míst na covid-19 ve Francii stávkují

  Pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících v jižní Francii koronavirové testy dnes vstoupili do stávky. Stěžují si, že jsou kvůli epidemii přepracovaní a že nemají dostatečně kompenzované zvýšené riziko nákazy, informovala agentura Reuters. Některé kliniky, které provozuje firma Biofusion, musely podle odborářů testování přerušit. Hlavní odběrná místa jsou nicméně dál v provozu.

 • Matovič: Omezení při cestách z ČR na Slovensko bude možné obejít

  řipravovaná omezení při cestování z České republiky na Slovensko budou moci lidé obejít, pokud do země pod Tatrami přijedou přes Polsko či Rakousko, připustil dnes slovenský premiér Igor Matovič. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že většina lidí bude pravidla dodržovat. Od pátku bude Česko kvůli šíření koronaviru na slovenském seznamu rizikových zemí. Cestující z ČR na Slovensko až na výjimky budou muset mít výsledek testu s negativním výsledkem na koronavirus, aby se vyhnuli v zemi pod Tatrami karanténě a následnému testu na zmíněnou infekci.

 • Chrámová hora se kvůli koronaviru uzavře věřícím na tři týdny

  Komplex muslimských svatyní na jeruzalémské Chrámové hoře se od pátku na tři týdny pro věřící uzavře. Oznámila to nadace Vakf, která spadá pod jordánskou správu a mešitu Al-Aksá a svatyni Skalní dóm spravuje. Rozhodnutí zdůvodnila nárůstem počtu lidí s koronavirem v Izraeli a na Západním břehu Jordánu. V pátek zároveň v Izraeli kvůli špatné epidemické situaci začíná třítýdenní celostátní karanténa, která počítá s významným omezením pohybu osob.

 • Madrid chystá kvůli koronaviru lokální uzávěry

  Oblast španělské metropole Madridu chce vyhlásit uzávěry v lokalitách s nejvyšším počtem případů nákazy koronavirem. Oznámil to dnes Antonio Zapatero, který vede tým odpovídající za řešení epidemie v hlavním městě.

  „Už jsme zavedli nějaká opatření, ale nestačí to. Nic nebude fungovat, pokud se nebudeme chovat odpovědně. Lidé se chovají moc uvolněně a to nemůžeme tolerovat,“ řekl Zapatero. Podle jsou organizované večírky, obyvatelé nerespektují karanténní pravidla a například ve skupinách popíjí na ulicích.

 • Studie: Koronavirem se mohlo nakazit 12 milionů obyvatel JAR

  Zhruba pětina obyvatel Jihoafrické republiky, tedy asi 12 milionů lidí, mohla podle závěrů nové studie prodělat nákazu koronavirem. Podle zpravodajského webu BBC to uvedl jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize. V téměř 58milionové Jihoafrické republice se nákaza koronavirem podle vládních statistik prokázala u více než 650 000 lidí, což je výrazně méně, než předpokládají autoři studie. Ta se zaměřila na takzvanou séroprevalenci – tedy množství protilátek v krvi pacientů.

 • Německo zařadí Středočeský kraj mezi rizikové oblasti

  Podle zdrojů Seznam Zpráv zařádí Německo mezi rizikové oblasti po Praze i Středočeský kraj. Konečné rozhodnutí ale Berlín oznámí až večer kolem 19:00 SELČ, informuje ČTK.

 • Před ukrajinskými hranicemi uvázlo asi 1 000 židovských poutníků

  Více než 1 000 poutníků z řad chasidských židů neustává v pokusech dostat se z Běloruska na Ukrajinu, přestože ukrajinská vláda ve snaze omezit šíření nového typu koronaviru uzavřela hranice a zakázala cizincům vstup do země. Uvedla to dnes agentura Interfax-Ukrajina, která se odvolává na komuniké pohraničníků. Ti ujistili, že situaci na hranici mají pod kontrolou, s ostrahou jim pomáhají i jednotky policie a národní gardy.

  Tisíce židů každoročně podnikají pouť do ukrajinského města Umaň k hrobu zakladatele chasidského společenství, rabína Nachmana, na svátek Roš hašana, tedy v období kolem židovského Nového roku. Ten letos připadá na 18. až 20. září.

 • Kontroly na hranicích se Slovenskem budou náhodné, detaily ve čtvrtek

  Kontroly na hranicích mezi Českem a Slovenskem mají být náhodné, o jejich podobě se podle ministra vnitra diskutuje, uvádí zpravodaj České televize na Slovensku Petr Obrovský.

 • Přesná pravidla pro cestování mezi Českem a Slovenskem jsou stále nejasná

  Na Twitteru o tom informoval zpravodaj České televize na Slovensku Petr Obrovský.

 • Denní statistiky o epidemii covidu-19 jsou v USA opět na vzestupu

  Ve Spojených státech se po několika týdnech zastavil příznivý vývoj denních statistik o epidemii nemoci covid-19. Deník The New York Times za úterý zaregistroval 1 287 nových úmrtí spojených s onemocněním, což je v jeho přehledu nejvyšší denní součet od 19. srpna. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) dokonce hlásí nejvyšší bilanci za více než měsíc. Americký prezident Donald Trump v noci opět ohlásil, že USA by mohly ještě před vyvrcholením prezidentských voleb schválit vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2.

 • Ukrajina hlásí rekordní počet úmrtí spjatých s koronavirem

  Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordní počet 76 úmrtí spjatých s nákazou novým typem koronaviru, uvedla dnes národní bezpečnostní rada. Předchozí rekordní počet úmrtí za jediný den, a to 72, Ukrajina zaznamenala minulý týden, připomíná agentura Reuters.

  Během úterý přibylo 2 958 nových případů onemocnění covidem-19, což je nemoc, kterou nový koronavirus způsobuje. Z toho 504 jich muselo být hospitalizováno, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra zdravotnictví. O den dříve bylo nových případů 2 905.

 • Testování v Dillí

  Indie dále navyšuje počty provedených testů na koronavirus, aktuálně podle agentury AFP provede milion testů denně. Dnes překročil počet potvrzených případů nákazy koronavirem v zemi hranici pěti milionů.

 • V provincii Chu-pej přistál první mezinárodní let od začátku pandemie

  Let jihokorejských aerolinek T'way Air se stal prvním mezinárodním letem od začátku pandemie do nejzasaženější části Číny, provincie Chu-pej. Spojení mezi Wu-chanem a Soulem bude zatím létat jednou týdně.

 • Had místo roušky, v Manchesteru řeší neobvyklý případ

  Živý had nemůže v hromadné dopravě sloužit jako náhrada za roušku proti koronaviru. Upozornil na to dopravní podnik severoanglického města Manchester poté, co se v médiích a na sociálních sítích objevily fotografie muže se škrtičem obtočeným kolem krku a úst. Podle listu Manchester Evening News nastoupil muž s hadem v pondělí do autobusu, který směřoval ze Swintonu do centra Manchesteru. Nenasadil si přitom povinnou roušku a místo toho si nechal tvář obtočit škrtičem.

 • Německo hlásí 1 901 nových nakažených, nejvíce od 22. srpna

  V Německu v úterý přibylo 1 901 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 22. srpna, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo dalších šest lidí, a celková bilance úmrtí tak vzrostla na 9 368. V Česku, jež má asi osmkrát méně obyvatel než Německo, přibylo za úterý rekordních 1 677 infikovaných. Od počátku epidemie se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u 263 663 lidí. Zhruba 236 000 se jich už uzdravilo.

 • V Indii se od počátku pandemie nakazilo přes 5 milionů lidí

  V Indii se od počátku epidemie koronavirem nakazilo již přes pět milionů lidí. Více než 82 000 jich s covidem-19 zemřelo. Po Spojených státech jde teprve o druhou zemi, kde počet pozitivních případů nákazy překročil hranici pěti milionů. Země aktuálně podle agentury AFP provádí okolo milionu testů denně, přesto mohou být skutečné počty nakažených mnohem vyšší.

 • V Brazílii za den zemřelo 1 113 pacientů s covidem-19

  V Brazílii za uplynulý den zemřelo 1 113 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od 2. září, kdy v zemi přibylo 1 184 nových úmrtí. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Nově se koronavirus prokázal u 36 653 osob. Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je v počtu nakažených virem SARS-CoV-2 třetí nejpostiženější zemí světa po Spojených státech a Indii.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články