Hlavní obsah

Německo sleduje radikální džihádisty. Někteří přijdou o občanství

Německo sleduje radikální džihádisty. Někteří přijdou o občanství.Video: Karolína Štuková, Profimedia.cz

 

Reklama

4. 3. 2019 16:45

Podle dohody německého ministra vnitra Horsta Seehofera a ministryně spravedlnosti Katariny Barleyové bude od teď Německo hlídat zapojování radikálů do bojů v cizích zemích.

Článek

O tom, jak nakládat s radikály, kteří v posledních letech odešli do Iráku nebo Sýrie bojovat za takzvaný Islámský stát, se v Německu začalo ve zvýšené míře diskutovat s blížícím se očekávaným koncem IS a také po výzvě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby si evropské země vzaly zpět bojovníky této organizace z řad svých občanů.

Boje o poslední baštu IS vrcholí. Islamisté sází na bomby v autech

Nynější kompromis dvojice ministrů, který podle kritiků přichází příliš pozdě, se sice nebude vztahovat na již vězněné extremisty, ale měl by usnadnit řešení podobných případů do budoucna. Německého občanství podle něj budou moci být zbaveni plnoletí radikálové, kteří se zapojí do bojů na straně teroristické organizace. Podmínkou je také to, že budou mít vedle německého i nejméně jedno další občanství. Občany, kteří mají jen to německé, není podle právníků možné občanství zbavit.

O odebrání německého občanství mají do budoucna v těchto případech rozhodovat ministerstva vnitra jednotlivých spolkových zemí, nikoliv soudy.

Reklama

Doporučované