Článek
Namísto turistů z Asie letos na jih Čech dorazili cyklisté z tuzemska. Tak by šla shrnout letošní sezona u Lipna. Změn je ale více. Turisté se objevují na méně obvyklých místech mimo osu Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov a Lipno. Na silnicích je hustší doprava a ubytování si lidé rezervují letos pět až tři dny před příjezdem.
Skvělé léto tak mimo jiné zažívají i památky, které byly dříve zastíněné, jako například klášter ve Zlaté Koruně nebo v Borovanech.
Některé Čechy naopak překvapují „pražské ceny“ v nejatraktivnějších destinacích v regionu. Na Lipně se hlavní jídla pohybují kolem 150 korun.
Vodáci v kempech na Vltavě se musí připravit na to, že si dají hlavní jídlo za zhruba 115 korun. Pizza si drží stejnou cenu jako v turistických resortech - kolem 150 korun. Přesto si oslovení lidé na lodích na jihočeské ceny nestěžovali. Brali to tak, že se zdražuje v celé zemi.
Kemp Koruna v obci Zlatá Koruna si na nedostatek lidí nestěžuje. Klášter nad řekou navíc zažívá jednu z nejlepších sezon.
Letos v Kempu Koruna podle tamní prodavačky z obchodu s občerstvením lidé raději nocují v chatkách než pod stanem. Řečí peněz namísto 90 korun za noc ve stanu si připlatí a vypůjčí si chatku za 900 korun na jednu noc.
Vodáci si na ceny na Vltavě nestěžují. „Není to tady nějak hrozné,“ říká muž, kterého ostatní vodáci reportérovi vytrvale představují jako „mluvčího“. Sám se odmítá vyfotit. Na vodě je s mezinárodní skupinou. Do poslední chvíle letos neměli jistotu, jestli se kvůli pandemii na vodu vydají.
Letos je to lepší, hodnotí opatrně paní, která se stará o historický model obce Zlatá Koruna na cestě do zdejšího kláštera. Podle dalších místních lidí přitom klášter zažívá největší zájem, co si pamatují. Letos totiž přijeli turisté, kteří se toulají krajinou.
Jindřich Špinar, historik žijící ve Zlaté Koruně a autor historického modelu obce, si všímá toho, jak je letošní sezona jiná. Silnice jsou plnější, říká, ale jde podle něj o zdravější turismus. A popisuje, že se vrátil život i do nedalekého Českého Krumlova. Rušno tam je podle něj i večer, dříve přitom bylo město v noci „jako vymetené“.
Cyklisté letos na Lipně dominují. Dokonce si někteří stěžují na ty, kteří osedlali elektrokola. Dokážou prý jezdit rychle a bezohledně.
„Jsem radši, že jsou tady letos Češi. Cizinci dělali bordel, zůstávaly po nich všude odpadky, toho si já všímám,“ popisuje Radek, který bydlí trvale kousek od Lipna nad Vltavou. Restaurace jsou podle něj letos stále plné a pivo za 40 korun? „Najde se tu i dražší,“ říká.
Po letech u Lipna. Pár z Rakouska si udělal jednodenní výlet do Jihočeského kraje po letech. „To tady byly ještě jenom chatky u břehů,“ říká žena, která je nadšená, jak se zvedla kvalita služeb.
Jedním ze symbolů Lipna nad Vltavou jsou letos jeřáby. Na lukrativních místech a často přímo u břehu se ve velkém staví. Turisté tak vodní hladinu pozorují přes staveniště.
Hit sociálních sítí - fotografie v obřím růžovém nafukovacím plameňákovi na „širé vodě“ lze pořídit i na přehradě.
„Dáme mu deset minut?“ obrací se otec u trampolíny pro děti na partnerku. „To stačí,“ souhlasí žena, podívá se na ceník a hned navrhne: „A nedáme mu jen pět minut?“ Pět minut skákání vyjde na 45 korun. Deset minut už je o dvacet korun dražší a dvacet minut vyjde na 95 korun.
Středeční atrakce dne. Na Lipně se přesouvala zaparkovaná jachta pojmenovaná Poseidon. Několik desítek hektických minut a horečného pobíhání kolem lodi vyústilo v přesun o pár metrů blíže k molu.
Chleba se bude lámat v říjnu, tvrdí Jaroslav Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu. Letní sezona se podle něj nakonec vydařila. V červenci byly ubytovací kapacity naplněné na 90 procent. Zmizeli ale asijští turisté, kteří jezdili celoročně, a region se nově bude přetahovat o středoevropské turisty třeba s Rakouskem.