Hlavní obsah

Neobyčejný život zázračných sester. Do deseti let v TOP 10, přejí si

Foto: Profimedia.cz

S Lindou a Brendou Fruhvirtovými, na snímku s trofejí pro mistryně světa do 14 let, natáčel v rámci pořadu Jiná liga i náš štáb.

Reklama

24. 1. 2020 8:38

Česká tenisová škola je ve světě pojem, v posledních letech zejména díky dámským výkonům v bílém sportu. Pohled do zásobníku mládežnických talentů vypovídá, že zlaté časy by nemusely jen tak skončit. Ideálním produktem českého tenisu, kterému se předpovídá zářná budoucnost, jsou například sestry Fruhvirtovy. Dvanáctiletá Brenda a o dva roky starší Linda patří mezi naprostou světovou špičku.

Článek

Byl to úkaz, který se ve světovém tenise jen tak nevidí. Kdo se ovšem vyzná v českém prostředí, toho to až tolik nepřekvapilo. Dvanáctiletá Brenda Fruhvirtová proháněla po kurtu tehdy 58. hráčku světa Kateřinu Siniakovou. Nechybělo moc a o jedenáct let starší hráčka odcházela jako poražená. Byla by to prvotřídní senzace, ovšem Siniaková nakonec slavila výhru po dramatickém třetím setu, který vyhrála 7:5. Její výraz ale hovořil za vše, byla to pořádná fuška.

Příběh sester Fruhvirtových nabídl také další díl pořadu Jiná liga s Jiřím Hoškem a Jaromírem Bosákem. (Video: Jiří Hošek, Jaromír Bosák)

Nebylo to zdaleka poprvé, kdy jedna ze sester Fruhvirtových zatápěla o dekádu starší soupeřce. O dva roky starší Linda už má na svém kontě několik tréninků s českým fedcupovým týmem a na loňském ročníku pražského turnaje J&T Banka Prague Open dělala sparing například i Samantě Stosurové.

Jedné se líbí styl Amandy Anisimovové, druhá je zase fanynka šampionky Sereny Williamsové. V tom, kolik tenisového talentu každá z nich pobrala, si ale nezadají. „Je super, že z tak malé země, jako je Česko, pochází tolik výborných hráček. Věříme, že na současnou generaci v příštích letech navážeme,“ shodují se obě.

Vrstevníci hrát nechtějí, s dospělými hrát nemohou

Mají k tomu našlápnuto parádně. Ve svých věkových kategoriích patří mezi největší talenty na světě. Vypovídá o tom i fakt, že s nimi moc vrstevníků trénovat ani hrát nechce. Je otázkou, nakolik je to tím, že jsou na takové herní výši, a nakolik si je ostatní hráčky nechtějí ani připustit k tělu.

„Hledat pořád nějaké sparingy je složité. Většina holek s námi bohužel hrát nechce, a tak chodí většinou kluci. Jejich tenis je ale úplně jiný než ten dívčí, což je ve výsledku taky dost těžké,“ říká starší ze sester Linda.

V tom vidí jejich otec Hynek jeden z největších problémů jejich slibně se rozvíjející kariéry. Ve spojení s tím, že obě sestry nemohou až na výjimky kvůli věkovým omezením nastupovat na turnajích mezi dospělými hráčkami, může mít na kariéru Lindy a Brendy právě tento faktor škodlivý vliv.

„Je to obrovský limit a dost často to pro mladé hráčky znamená konec kariéry. Dostanete se na vysokou úroveň, dokážete hrát ve 14 letech i s dospělými hráčkami, ale zkrátka nemůžete. Některé holky se pak dostávají do herní krize, nemohou se zlepšovat tak, jak by si představovaly. Stává se, že právě kvůli tomu následně s tenisem seknou,“ myslí si.

Gauffová? Pro nás velká motivace

Takový scénář si ovšem v rodině Fruhvirtových nepřipouští a rodiče se snaží o to, aby měly sestry k tréninku odpovídající podmínky. Ani v tomto ohledu to ale není mnohdy zdaleka ideální.

„Holky například nemají stálého tenisového trenéra, takže v praxi to vypadá tak, že sháníme trenéry pouze na jednotlivé bloky, tudíž se u nich střídá více trenérů. Opravdu kvalitních trenérů je u nás omezený počet a u holek je potřeba udělat ještě spousta práce. Trenéry, které bychom si přáli, neláká vidina toho, že budou pracovat věkově fakticky pouze s dětmi. Je to začarovaný kruh, ale snažíme se vždy vymyslet to nejlepší řešení,“ vysvětluje Hynek Fruhvirt.

Čtrnáctiletá Linda se v dospělém tenise objeví patrně už letos na jaře. Díky svému věku ale může odehrát jen omezený počet turnajů. I tak ji ale čeká první pořádné seznámení s ženskou Tour. Motivací pro obě sestry tak může být například stále ještě patnáctiletá Cori Gauffová. Populární „Coco“ na loňském Wimbledonu prošla až do čtvrtého kola a na letošním Australian Open opět porazila krajanku Venus Williamsovou.

„Coco samozřejmě sledujeme a navíc se i známe. To, co dokazuje, je skvělé, ale ona je trochu v jiné situaci než my. Je to Američanka a je fyzicky ohromně vyspělá. Zároveň je příkladem toho, že nejlepší juniorky mohou uhrát dobré výsledky i mezi dospělými, což nám dodává extra motivaci,“ prohlašuje čtrnáctiletá Linda.

Ještě nějakou chvíli se tak obě teenagerky budou spoléhat na pomoc svých rodičů, kteří se ve prospěch jejich kariér obětovali a skončili se svým zaměstnáním, ve kterém se starali o zařizování interiérů. Svůj veškerý čas tak nyní věnují tomu, aby měly Linda s Brendou zajištěný veškerý potřebný servis.

„Bylo to těžké rozhodování, protože kariéra holek má hrozně nejistou budoucnost a stát se může úplně všechno. Museli jsme trochu ztratit rozum, ale nelitujeme toho. Rozpočet lepíme, jak se dá. Přesnou představu máme třeba na dva měsíce dopředu, kdy přesně víme, co, kde a jak holky čeká. Největší náklady jsou samozřejmě na turnaje a také na odborné tréninky. Odjet jeden dětský turnaj nás stojí něco mezi dvaceti až padesáti tisíci korun,“ popisuje otec talentovaných sester.

Právě varianta, kdy se o sportovní vývoj svých dětí starají v začátcích kariéry především jejich rodiče, je podle Hynka Fruhvirta v Česku obvyklá a jejich role pak naprosto klíčová. „Pojem česká tenisová škola znamená zejména odhodlání rodičů, protože to je hlavně jejich zásluha, že z jejich dětí nakonec vyrostou světoví tenisté,“ doplňuje.

Život sester Fruhvirtových tak momentálně vypadá tak, že pendlují od sportoviště ke sportovišti a volný čas věnují zejména regeneraci a dohánění školních restů. „Život, který vedeme, je například od našich vrstevníků zcela odlišný. Nechodíme do žádné sportovní školy, takže mezi spolužáky máme jen pár sportovců. Ale rozhodně si nestěžujeme, všechno má svoje výhody i nevýhody,“ říkají obě.

Shoda mezi nimi panuje i v otázce na to, jak vidí své tenisové postavení v horizontu deseti let. „Určitě TOP 10,“ vystřelí bez váhání mladší Brenda.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované