Hlavní obsah

Netanjahu v OSN upozornil na další jaderné úložiště v Teheránu

Benjamin Netanjahu.

Reklama

27. 9. 2018 22:42

Benjamin Netanjahu při svém projevu použil fotografie a diagramy, aby ukázal, kde bylo schováno 15 kilogramů radioaktivního materiálu. Vzápětí vyzval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby provedla inspekci, než Írán úložiště v Teheránu vyklidí.

Článek

Írán má další jaderné úložiště v Teheránu, kde má výbavu pro výrobu jaderných zbraní. Ve všeobecné rozpravě na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku to dnes řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zdůraznil přitom, že jde o informaci, která dosud nebyla zveřejněna.

Netanjahu při svém projevu použil fotografie a diagramy, aby ukázal, kde bylo schováno 15 kilogramů radioaktivního materiálu. Vzápětí vyzval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby provedla inspekci, než Írán úložiště v Teheránu vyklidí. „Řekněte světu pravdu o Íránu,“ uvedl. Cílem Íránu je vyrobit jaderné zbraně a atomovou bombu, řekl Netanjahu. Zdůraznil přitom, že to nedopustí.

„Dnes poprvé oznamuji, že Írán má další tajné zařízení v Teheránu, tajný jaderný sklad určený pro obrovské množství výbavy a materiálu z íránského tajného jaderného programu,“ uvedl Netanjahu bez bližších podrobností k jadernému materiálu. Ačkoliv Netanjahu podle agentury Reuters přímo neřekl, že Írán porušuje mezinárodní jadernou dohodu z roku 2015, jeho stanovisko zřejmě posílí tvrdý postoj USA vůči Íránu. Spojené státy letos od dohody odstoupily a zavedly proti Íránu nové sankce.

„Od chvíle, kdy jsme prohledali (íránský) jaderný archiv, se snaží vyklidit jaderný sklad. Minulý měsíc odstranili 15 kilogramů radioaktivního materiálu. Víte, co s tím udělali? Vzali to ven a roztrousili to po Teheránu ve snaze smazat stopy,“ uvedl Netanjahu.

Izraelský premiér v dubnu v projevu zveřejnil archivy, které podle něj svědčily o tom, že Írán má tajný jaderný program. Stalo se to krátce před tím, než USA odstoupily od jaderné dohody. Řekl, že Íránci začali sklad vyklízet, ale mají před sebou hodně práce, protože se tam nachází 15 přepravních lodních kontejnerů plných materiálu spojeného s jaderným programem. „V tomto zařízení se nacházelo až 300 tun výbavy a materiálu spojeného s jaderným programem,“ řekl Netanjahu.

Írán a šest světových mocností – Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA – v roce 2015 podepsaly dohodu. Teherán se v ní zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí.

MAAE opakovaně potvrdila, že Írán své závazky plynoucí z dohody plní. Ostatní světové mocnosti od dohody neodstoupily, navzdory tomu, že Spojené státy proti Íránu opět zavedly sankce.

„Izrael ví, co děláte, a také ví, kde to děláte. Izrael nikdy nedovolí, aby režim, který chce Izrael zničit, vyrobil jaderné zbraně,“ Netanjahu řekl. „Izrael udělá cokoliv, co bude muset, aby se ubránil před agresí Íránu,“ pokračoval. Stejně tak varoval i libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které Írán podporuje.

„Evropa se snaží obejít sankce proti Teheránu spojené s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem,“ pokračoval Netanjahu. Evropský postoj přitom nazval politikou ústupků. Zdůraznil přitom, že ustupování agresorům v Evropě v minulosti vedlo ke druhé světové válce; jedním z architektů usmiřovací politiky appeasementu ustupující Adolfu Hitlerovi byl britský premiér Neville Chamberlain. Právě tato politika umožnila v noci na 30. září 1938 podpis mnichovské dohody. V ní se Francie, Velká Británie, Itálie a Německo dohodly, že tehdejší Československo postoupí velkou část svých území Německu.

Mezinárodní jaderná dohoda s Íránem nicméně podle Netanjahua měla jeden pozitivní dopad. Tím, že zvýšila moc Íránu, sblížila další arabské státy a upevnila se i spolupráce s Izraelem. „Dosud jsem něco takového ve svém životě neviděl a před pár lety by to bylo nemyslitelné,“ řekl Netanjahu. „Izrael si velmi váží nových přátelství,“ pokračoval s tím, že doufá, že se sblížení v budoucnosti bude týkat i vztahu Izraele s Palestinci.

V závěru Netanjahu řekl, že Izrael je neprávem obviňován z rasismu. Arabští občané Izraele mají stejná práva jako ostatní občané, řekl. Zároveň připomněl, že Izrael v minulosti přijal etiopské Židy. „V těchto sálech stále lpí smrad… tady v OSN je Izrael ostudně obviňován z apartheidu… a z etnických čistek,“ řekl premiér. „Je to stále stejný antisemitismus, ale s novou tváří,“ dodal s tím, že nový antisemitismus je namířen proti Izraeli jako státu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované