Hlavní obsah

Svět bez obalu: Neteče voda, nejde elektřina, na ulici najdete nevybuchlé bomby. Mosul je mrtvé město

3. 4. 2018

Svět bez obalu o situaci v Iráku. (Video: Milan Šíma, Seznam.cz)

Po bojích trvajících mnoho měsíců z Mosulu zůstalo město takřka bez života. Nefungují základní služby a zůstala tu spousta nevybuchlých bomb. „Musíme se ale vrátit,“ říká místní prodejce polévky Hatam.

Článek

Mnoho měsíců bojovala irácká a kurdská armáda společně s americkými jednotkami proti bojovníkům Islámského státu o Mosul. A válka zanechala na tomto městě nesmazatelné stopy. Podívejte se, jak vypadá město, do kterého se zatím nevrátil život.

Hatam prodává mezi ruinami domů svou fazolovou polévku. „Skutečnost je taková, že tady nikdo nežije. Nikdo se nevrátil. Ale my se musíme vrátit. Musíme sem vrátit život, aby to tu bylo jako dřív,” říká Hatam.

Ve velké části města stále nefunguje elektřina a ani neteče voda. V Mosulu také zůstala spousta nevybuchlých bomb. A někde jsou stále ještě mrtvá těla. Už uběhlo více než 8 měsíců od chvíle, kdy byl Mosul osvobozen, ale obnova normálního života ve městě je stále v nedohlednu.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.