Hlavní obsah

Hamáček: Že jsme epidemii nezvládli? Nesmysl, podívejte se na Brazílii

Foto: Seznam Zprávy

Hostem Ptám se já byl vicepremiér Jan Hamáček.

Reklama

11. 3. 2021 15:59
Článek

Prezident Miloš Zeman ve středu vyzval k výměně ministrů zdravotnictví a zahraničí Jana Blatného a Tomáše Petříčka a také šéfky SÚKL Ireny Storové kvůli postojům ke Sputniku V. Co na to šéf ČSSD?

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček byl hostem Ptám se já.

Hamáček v rozhovoru odmítl, že by měl výměnu ministra zahraničí za sociální demokracii v plánu. Garantovat, že Petříček zůstane ministrem až do voleb, ale odmítl. „Takovou garanci nedám žádnému ministrovi, žádné bianco šeky se nedávají,“ vysvětlil Hamáček.

Šéf sociální demokracie ovšem nesouhlasí s tlakem prezidenta Miloše Zemana na dovoz necertifikované vakcíny Sputnik V do Česka. Podle něj má země už tak dost problémů s vyvracením dezinformací u schválených vakcín.

„Představte si, co by se stalo, kdyby se do tohohle systému dostala neschválená vakcína a ještě s takovou politickou kontroverzí. Já jsem přesvědčen, že by to ten systém úplně zničilo a ohrozilo by to rychlost očkování,“ vysvětlil Hamáček s obavou, že podle něj bude i po certifikaci s vakcínou Sputnik V kvůli současným kontroverzím problém.

Lze čekat, že na konci března přistanou v Česku vakcíny Sputnik V? „Nemůžu vyloučit, že se sem někdo rozhodne něco přivézt, ale dokud to nebude schválené, tak se tím nedá očkovat,“ řekl.

Hamáček potvrdil, že stále plánuje zřídit vyšetřovací komisi, která zhodnotí, zda při řízení epidemie neudělali politici chybu. „Občané si zaslouží odpověď na otázku, jak to celé bylo. Je ale logické, že se nedá vyšetřovat v situaci, když to celé běží. Ale ovšem klíčové, aby si stát řekl, jestli tu epidemii zvládl,“ vysvětlil.

Na otázku, jestli může vláda při pohledu na současná čísla hospitalizovaných vůbec říci, že epidemii zvládla, odvětil, že takhle selhání nevypadá. „Nezvládnutá epidemie vypadá jinak. Běžte se podívat do Brazílie, to je nezvládnutá epidemie. Nedostatek kyslíku na JIPkách, to se zaplaťpánbůh v Česku nestalo. My tu epidemii zvládáme složitě, ale odmítám, že jsme ji nezvládli,“ bránil se vicepremiér.

Podle Hamáčka se dalo současné situaci vyhnout, jedině kdyby se země uzavřela už před Vánoci. „Abychom v prosinci razantně srazili čísla, musel by lockdown přijít před Vánoci. Já bych byl pro, ale neumím si představit, co by vypuklo, kdybychom přes Vánoce zavřeli republiku,“ tvrdil Hamáček.

Jaký je plán vlády na následující týdny? A co říká vicepremiér na to, jak kriticky hodnotí někteří odborníci komunikaci s vládou a premiérem Andrejem Babišem?

Poslechněte si celý rozhovor v úvodním audiu, nebo ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify,Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail audio@sz.cz.

Reklama

Související témata:

Doporučované