Hlavní obsah

Nový plán na rychlejší nasazení vojáků v zahraničí, poslanci chtějí změnit ústavu

 

Reklama

8. 11. 2016 17:19

Kontrola Parlamentem by se nezměnila, jen upravily podmínky pro schválování.

Článek

Vyslání vojáků k záchraně Čechů v cizině by mohlo být snazší. Díky navrhované novele ústavy by vláda mohla dostat právo rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení bez toho, že by takovou misi musely schvalovat obě parlamentní komory.

Zmírnění podmínek by usnadnilo třeba také vyslání jednotek české armády do misí v rámci takzvaných sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance. O novele ústavy řekl Seznamu podrobnosti ministr obrany Martin Stropnický.

,,My bychom potřebovali být rychlejší v té reakci. Samozřejmě i nadále platí veškerá kontrola Parlamentem," popsal důvody předložení novely ministr Stropnický.

Ilustrační fotografie: Vojenský vrtulník

O problému s nynějším zněním ústavy ohledně vysílání vojáků v těchto případech se mluví už delší dobu. Nyní může vláda poslat české vojáky do zahraničí nejvýše na 60 dnů jen omezeně. Ústava hovoří o plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, o účasti na mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace za souhlasu přijímajícího státu a o účasti na záchranných pracích při živelních pohromách a průmyslových nebo ekologických haváriích.

Ústavní novela by tyto tři podmínky zrušila. Stejně jako doposud by vláda musela o misi informovat Sněmovnu a Senát, Parlament by mohl rozhodnutí kabinetu zrušit. Informaci by ale poslanci a senátoři nemuseli dostat neprodleně, ale bez zbytečného odkladu.

Protože jde o poslaneckou iniciativu, návrhem se nyní bude zabývat vláda. Pokud bude podle poslankyně Jany Černochové dostatečně rychlá, mohla by Sněmovna v prvním čtení novelu projednávat na prosincové schůzi. Protože jde o změnu ústavy, není možné, aby o ní poslanci rozhodli bez širší diskuse. „Tohle je poslední příležitost, jak reagovat na bezpečnostní situaci," uvedla Černochová. Kvůli blížícím se sněmovním volbám odhaduje, že by se podobná iniciativa mohla znovu řešit nejdříve za dva a půl roku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované