Hlavní obsah

Nový žebříček miliardářů: Nejbohatší je Bezos, za Kellnerem přibyla z Česka dvě nová jména

Nejbohatším Čechem zůstává Petr Kellner, ale pořadí za ním se měnilo. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

5. 3. 2019 13:30

Časopis Forbes vydal nový žebříček světových dolarových miliardářů. Je v něm i osm Čechů.

Článek

Nejuznávanější žebříček světových dolarových miliardářů má novou podobu. Časopis Forbes zveřejnil nové pořadí nejbohatších lidí světa, je mezi nimi i osmička Čechů, tedy o dva více než v minulých ročnících.

Nový žebříček Forbes

Kompletní pořadí nejbohatších lidí světa najdete ZDE

Nejbohatším člověkem světa zůstává druhý rok po sobě Jeff Bezos, zakladatel a spolumajitel internetového obchodu Amazon. Jeho jmění šlo nahoru o 19 miliard dolarů a pro letošek ho Forbes odhaduje na 131 miliard dolarů. Bill Gates (Microsoft) je druhý s 96,5 miliardy dolarů a rozdíl mezi prvním a druhým boháčem je tak nejvyšší od roku 2001. Investor Warren Buffett sice mírně zchudl (na 82,5 miliardy dolarů), ale obhájil třetí místo a čtvrtý je Francouz Bernard Arnault, hlavní postava luxusní říše LVMH. Významně propadl Mark Zuckerberg (62,3 miliardy dolarů), zakladatel Facebooku, který přišel o téměř 9 miliard dolarů a pro letošek je na osmém místě.

Světoví miliardáři chudli

Žebříček je oproti minulému roku kratší a hubenější. Světových miliardářů, tedy lidí s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů, je letos 2153 a jejich souhrnné odhadované jmění je 8,7 bilionu dolarů. Loni jich bylo o 55 více a ovládali jmění o 0,4 bilionu dolarů vyšší.

Důvod vidí Forbes především ve výprodeji na akciových trzích a tím snižování hodnot firem, které bohatí vlastní.

10 nejbohatších lidí světa podle Forbes

1. Jeff Bezos – 131 mld. dolarů – USA – Amazon

2. Bill Gates – 96,5 – USA – Microsoft

3. Warren Buffett – 82,5 – USA – Berkshire Hathaway

4. Bernard Arnault – 76 – Francie – LVMH

5. Carlos Slim Helu – 64 – Mexiko – telekomunikace

6. Amancio Ortega – 62,7 – Španělsko – Zara

7. Larry Ellison – 62,5 – USA – software

8. Mark Zuckerberg – 62,3 – USA – Facebook

9. Michael Bloomberg – 55,5 – USA – Bloomberg, LP

10. Larry Page – 50,8 – USA – Google

Pokles se nevyhnul ani českým zástupcům v žebříčku Andreji Babišovi a Karlu Komárkovi, na druhou stranu v něm Česko získalo další dvě pozice. Mezi dolarové miliardáře se řadil zakladatel a spolumajitel antivirového Avastu Pavel Baudiš (1,4 miliardy dolarů) a spolumajitel finanční skupiny Penta Investments Marek Dospiva (1,0 miliardy dolarů). Čechů je tak mezi nejbohatšími lidmi osm, což je nejvíce v historii.

„Náš žebříček ukazuje, že ani nejbohatší lidé světa nejsou imunní vůči ekonomickým silám a větší volatilitě trhů. I když ale čelí silnému protivětru, vynalézaví a neoblomní podnikatelé stejně nacházejí nové cesty, jak zbohatnout,“ uvedla k letošnímu ročníku Luisa Kroll, jedna z hlavní editorek žebříčku Forbesu.

Nejbohatším Čechem Kellner

Nejbohatším Čechem zůstává Petr Kellner, který meziročně vystoupal v žebříčku o 15 pozic a s odhadovaným majetkem ve výši 15,5 miliardy dolarů je na 73. místě. To je jeho historicky nejlepší umístění.

Andrej Babiš, český premiér a beneficient svěřenských fondů, v nichž je zaparkovaný holding Agrofert, si meziročně pohoršil. O druhé místo mezi českými dolarovými miliardáři se poprvé musí dělit. Dotáhl se na něj realitní magnát Radovan Vítek. Češi v žebříčku Forbesu – ZDE

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované