Hlavní obsah

NYT: Hackerům se tři roky dařilo číst zprávy diplomatů EU

Kybernetický útok na rozsáhlé mezinárodní úrovni. Hackerům se tři roky dařilo číst zprávy diplomatů EU, píše NYTVideo: Jan Marek, AP, Reuters, Seznam Zprávy

 

Reklama

19. 12. 2018 8:25

Hackerům se tři roky dařilo získávat informace z diplomatické komunikace Evropské unie. Informoval o tom dnes list The New York Times.

Článek

Z tisíců diplomatických kabelogramů podle něj hackeři zjistili mimo jiné to, jaké má EU obavy z nepředvídatelného chování amerického prezidenta Donalda Trumpa, jaké má problémy při jednání s Ruskem a Čínou či jaký má strach z obnovení íránského jaderného programu.

Foto: Repro: The New York Times

List The New York Times na svých stránkách přináší i úryvky ze zachycené konverzace. Zde o soukromé červencové schůzce evropských státníků s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Narušení komunikace unijních diplomatů podle amerického listu odhalila společnost Area 1, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Podle EU se ovšem hackerům nepodařilo proniknout do zpráv, které byly klasifikované jako důvěrné nebo tajné.

List The New York Times s odvoláním na bezpečnostního experta firmy Area 1 uvedl, že metody, které hackeři v případě diplomatů EU uplatnili, se podobají těm, jež v minulosti používala čínská armáda.

„Po desítce let zkušeností s bojem proti čínským kybernetickým operacím... není pochyb, že tato kampaň byla spojena s čínskou vládou,“ řekl odborník Blake Darche.

Připomeňte si, jak hackeři napadli e-mailové účty ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a jeho náměstků.Video: Jaroslav Brousil

Podle společnosti Area 1 hackeři využili vcelku jednoduchého triku, který zacílili na kyperské diplomaty. Jejich prostřednictvím se pak dostali nejen do národního, ale i do unijního systému.

V hackery zachycených zprávách, takzvaných diplomatických kabelogramech, se podle amerického listu píše mimo jiné o červencovém setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Helsinkách, které je označováno jako „úspěšné (aspoň pro Putina)“.

Jiná zpráva údajně obsahuje detaily ze setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s představiteli EU. Nejvyšší čínský představitel podle ní řekl, že se nepodvolí šikaně Washingtonu, i kdyby to mělo znamenat obchodní válku, která ublíží všem.

Připomeňte si: Policie vyšetřuje hackerské útoky na servery ČSÚ během sčítání volebních hlasů. Video: Jolana Humpálová

Reklama

Související témata:

Doporučované