Hlavní obsah

O ruských agentech ve Vrběticích jednali čeští politici už 7. dubna

Foto: Profimedia.cz

Ministr vnitra Jan Hamáček s premiérem Andrejem Babišem na sobotní tiskové konferenci.

Reklama

18. 4. 19:51

Ministr vnitra Jan Hamáček se tento týden chystal na návštěvu Moskvy. Nejdřív tvrdil, že o ruském podílu na výbuchu ve Vrběticích v té době nevěděl, později označil svoji cestu za zastírací manévr před vyhošťováním.

Článek

O možném podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 poprvé jednali někteří zástupci státu minulou středu 7. dubna ráno. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl v České televizi. Zopakoval, že písemnou zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) k tomu dostal tento týden v pátek odpoledne.

„My jsme v podstatě poprvé o tom jednali 7. dubna ráno,“ řekl premiér. „Poprvé jsem to dostal na papíře až v pátek,“ dodal. O důvodném podezření na zapojení ruské tajné služby GRU do dvou výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku premiér spolu s ministrem vnitra a zahraničí Janem Hamáčkem (ČSSD) informovali veřejnost v sobotu večer. Zároveň oznámili vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb.

O tom, že o věci věděl dříve než v sobotu, mluvil v sobotu bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Hamáček to nejdříve popíral, dnes ale prohlásil, že jeho od středy plánovaná cesta do Moskvy pomáhala zastřít přípravy na vyhoštění.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované