Hlavní obsah

Vyjeď: Obavy ze studia v zahraničí kvůli jazyku? Otestovali jsme to v Bordeaux

Průvodce francouzským Bordeaux pro studenty z dílny autorů Honest Guide Janka Rubeše a Honzy Mikulky: Jazyková bariéra ve Francii? Jeli jsme to vyzkoušet. (Video obsahuje product placement.) (Video: Seznam.cz)

V posledním díle naší minisérie „Vyjeď“ jsme se vypravili do francouzského města Bordeaux, abychom se zeptali českých a slovenských studentů, jak se jim ve městě studuje. Hlavním motivem pro nás byl jazyk a případná jazyková bariéra.

Článek

Co ve Francii, pokud člověk neumí tak úplně francouzsky? Je to o strach? „Každému, kdo přemýšlí, že by někam vyjel, bych řekla: Měj strach, ale jeď,“ vzkazuje z Bordeaux studentka Edita. „Protože překonávat strach je tím, co člověku pomáhá růst, co potřebuje k tomu, aby se někam posunul.“

Reportáž z Bordeaux najdete v úvodním videu. Doplňující informace o jazykových bariérách ve Francii si pak můžete pustit v bonusovém videu níže.

Jak to vidí studenti? Zeptali jsme se v Bordeaux. (Video obsahuje product placement.) (Video: Seznam.cz)

Studijní programy a stáže

Určitě jste slyšeli o programu Erasmus+, ale existuje i mnoho dalších, které studenti mohou využít a vyjet za studiem, na pracovní stáž nebo jako dobrovolník, jako například CEEPUS, AKTION ČR – Rakousko, Akademická informační agentura, Fondy EHP nebo Evropský sbor solidarity

Všechny základní informace, kam a jak na zahraniční pobyt vyjet, najdete na stránce Domu zahraniční spolupráce Vyjeď.cz.

Podívejte se i na naše starší epizody. Ve Stockholmu jsme řešili, jak moc je studium v zahraničí drahé, v Berlíně jsme se pak zaměřovali na benefity, které studium v zahraničí přináší.

Doporučujeme