Hlavní obsah

Obchodníci připravují rebelii. Na konci dubna chtějí všechno otevřít

Otevřou i přes zákaz? Rozhovor s Václavem Hrbkem, předsedou Retailové asociace.Video: Silvie Friedmannová

 

Reklama

15. 4. 2021 12:34

Čeští obchodníci chystají otevřenou rebelii proti vládním nařízením. Retailová asociace oznámila, že zvažuje 26. dubna otevření obchodů. „Vláda nemůže reagovat podle požadavků nebo výhrůžek,“ kontruje vicepremiér Karel Havlíček.

Článek

„Maloobchod a služby jsou obětovány, aby zbytek ekonomiky mohl fungovat. Teď už by stát měl vymyslet něco jiného,“ říká k plánu porušit vládní nařízení a provozovny otevřít Václav Hrbek,  majitel značky Alpine Pro a předseda Retailové asociace, která sdružuje necelou stovku obchodů.

„Máme zavřeno nejdéle na světě a situace je velmi vážná. Chceme otevřít za každou cenu. Čím déle budeme zavření, tak ta situace bude horší a horší. Nemáme žádné příjmy, jsme odstřiženi od cash flow a stále máme platit fixní náklady, například nájmy v obchodních centrech. To je vražedná kombinace a spousta obchodníků už to neudrží,“ vysvětluje Hrbek.

Souhlasí s ním Petra Kheková, která provozuje obchody s módou značky Esprit. „Domníváme se, že naše obchody jsou zavřené protiprávně a diskriminačně. Nerozumíme tomu, že obchody s dětským oblečením nebo květinami jsou otevřené a naše ne. Také nebylo nikdy prokázáno, že by k šíření viru docházelo v obchodech, obzvláště za dodržení hygienických opatření, jako jsou rozestupy a nošení respirátorů,“ vysvětlila.

„Maloobchod je po měsících uzávěry ve špatné kondici,“ shrnul v tomto týdnu v rozhovoru pro SZ Byznys také Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Sklady mají obchodníci plné neprodaného zimního zboží za miliardy korun. „Zatím je to někde kolem deseti procent,“ odhaduje Tomáš Prouza počet těch, kteří už neotevřou vůbec a skončí.

Obchodní centra se promění

Ať už bude podíl padlých obchodníků jakýkoliv, podoba českých obchodních center se promění – alespoň to naznačuje průzkum Retailové asociace mezi jejími členy. Pětina se chce stáhnout z obchodních center a více než 40 procent nájemců pak přemýšlí o tom, že zredukuje počet provozoven. Přes 11 procent naopak uvažuje o tom, že počet svých obchodů rozšíří.

Pro firmu Petry Khekové, která provozuje obchody s módou značky Esprit, je současná situace udržitelná maximálně do konce dubna – i proto „rebelii“ podporuje. „Na základě jednání s pronajímateli a jejich výsledku budeme muset rozhodnout, které obchody budeme dále provozovat a které ne,“ uvedla k případnému ústupu z center.

Zástupci maloobchodu opakovaně kritizují vládu za pomalou a neefektivní covidovou pomoc a některá obchodní centra za neochotu ke slevám na nájmu a dalších poplatcích. Podle Retailové asociace se přístup majitelů v jednotlivých centrech značně liší.

Ladislav Blažek, jehož oděvní firma prochází reorganizací, má spíše dobré zkušenosti. „Dvacet značkových obchodů Blažek bude otevřeno okamžitě po skončení vládních opatření. Drtivá většina pronajímatelů nám v této těžké době podala pomocnou ruku a domluvili jsme se na upravených nájemních podmínkách, které reflektují náš reorganizační plán,“ řekl.

Obchodní centra protestní otevření nepodpoří

Předseda Asociace nákupních center Jan Kubíček je opatrnější a s hodnocením by raději vyčkal až po vánoční sezóně tohoto roku. „Tato bezprecedentní krize přinesla spoustu komplikací na všech stranách. Nicméně ukázalo se v létě minulého roku a také se to potvrdilo nyní v jiných zemích, kde byl maloobchod spuštěn, že zákazníci se rychle vracejí,“ věří.

Obchodní centra přesvědčují spolu s obchodníky vládu, že patří mezi bezpečná místa, ale dřívější protestní otevření nepodpoří.

„Úplně chápeme frustraci našich obchodníků, ale nebudeme je k takovému chování ponoukat. Vždy jsme se chovali zodpovědně a budeme v tom pokračovat,“ dodal pro SZ Byznys Jan Kubíček za nákupní centra.

Havlíček: Plán rozvolnění představíme v pondělí

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) slibuje, že vláda v pondělí projedná další postup rozvolňování. Zároveň však obchodníky varoval před živelným otvíráním.

„Chápu jejich situaci, ale takto to nemůžou řešit, navíc v době, kdy se blížíme k rozvolnění. Retailová asociace se vždy chovala velmi konstruktivně, konečně i kompenzace vycházejí ze společných diskusí. Vláda ale nemůže rozvolňovat podle požadavků, nebo dokonce výhrůžek, ale podle pandemické situace,“ prohlásil k možnému protestu.

Reklama

Doporučované