Hlavní obsah

Oblast v Salisbury, kde byl Skripal otráven, projde dekontaminací

Oblast v Salisbury, kde byl Skripal otráven, projde preventivní dekontaminací.Video: Jolana Humpálová, AP

 

Reklama

26. 3. 2018 23:40

Část britského Salisbury čeká kvůli použití nervově paralytického jedu Novičok dekontaminace. Očista bude kromě místa, kde byl nalezen otrávený bývalý ruský agent Sergej Skripal se svou dcerou, zahrnovat i restauraci a hospodu, které dříve ten den navštívili.

Článek

Část britského města Salisbury projde dekontaminací kvůli otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří zde byli začátkem března otráveni jedem Novičok.

Očista bude kromě místa, kde dvojici našli, zahrnovat i restauraci a hospodu, které onoho večera navštívili. Podle policie jde pouze o preventivní opatření a veřejnost se nemá čeho obávat. Bezpečnostní složky zatím pokračují ve vyšetřování, které prý ještě nějakou dobu potrvá. Jeden ze svědků uvedl, že se policie točí v kruhu, napsal server Sky News.

Nebezpečí nejspíš hrozilo více než 130 lidem

Armádnímu jedu Novičok mohlo být v souvislosti s otravou bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie vystaveno přes 130 lidí. Oznámila to v pondělí britská premiérka Theresa Mayová. „Soudíme, že v Salisbury mohlo být potenciálně vystaveno této nervové látce přes 130 osob,“ uvedla Mayová v prohlášení předaném parlamentu.

Šéfka vlády také upozornila, že Británie disponuje informacemi, že Rusko v posledních deseti letech zkoumalo způsoby, jak přepravovat nervové látky, pravděpodobně za účelem vraždění. Dodala, že Rusko krylo používání chemických zbraní v Sýrii tamějším režimem prezidenta Bašára Asada.

Reklama

Doporučované