Článek
Poláci vyšli do ulic. Protestují proti rozhodnutí ústavního soudu, který fakticky znamená zákaz interrupcí v Polsku.
Demonstrace se odehrály v několika městech, ve Varšavě policie zadržela patnáct lidí.
Fotografie pocházejí z pátečních protestů v Katovicích.
Polský ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že není možné přerušit těhotenství ani tehdy, když je plod poškozen.
Právě potrat z důvodu poškození plodu představoval doposud nejčastější zákonem povolenou výjimku ze zákazu potratů.
Agentura ČTK s odkazem na zdravotnické statistiky uvedla, že jen loni bylo v polských nemocnicích provedeno 1100 interrupcí, z nichž 1074 bylo právě kvůli poškození plodu.
Protipotratový zákon platí v Polsku od roku 1993.
Žena může těhotenství do určitého stáří plodu ukončit, pokud je embryo poškozené. Anebo pokud těhotenství ohrožuje život či zdraví matky.
Další výjimkou, kdy lze v této katolické zemi provést potrat, jsou incest a těhotenství v důsledku znásilnění.
Ústavní soud má za to, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě.
Protesty v Polsku pokračují, agentury píší, že navzdory restrikcím kvůli šíření koronaviru do ulic vycházejí tisíce lidí.
Podle vládních úřadů tím porušují současný zákaz shromažďování, který říká, že sejít se může maximálně deset lidí.
Jak připomíná ČTK, pokusům parlamentní cestou zpřísnit polský protipotratový zákon, který už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě, zabránily v nedávných letech masové demonstrace žen v ulicích polských měst.
„Je to smutný den pro ženská práva,“ reagovala na rozhodnutí polského ústavního soudu komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová.
Nález podle ní znamená interrupce v zahraničí pro ty, které si je mohou dovolit, a ještě větší utrpení pro všechny ostatní.
„Vrhnout se na téma potratů a vyrobit rozsudek pseudotribunálu uprostřed zuřící pandemie je více než cynismus. Je to politická zlovolnost,“ prohlásil bývalý polský premiér a předseda Evropské lidové strany Donald Tusk.
Jeho nástupce v čele nejsilnější opoziční strany, Občanské platformy, Borys Budka podle agentury Reuters poznamenal, že ústavní soud, který lze pokládat za pseudotribunál kvůli jeho ovládnutí vládní stranou, „splnil politickou zakázku Jaroslawa Kaczyńského“.
Ombudsman Adam Bodnar se nechal slyšet, že „o věci dotýkající se milionů žen v Polsku by měl spíše rozhodovat parlament než ústavní soud, jehož nezávislost je pochybná“.
Nález polského ústavního soudu jako poškození práv polských žen a dívek kritizovaly ve společném prohlášení mezinárodní organizace Amnesty International, Human Rights Watch a Centrum pro reprodukční práva.
Právní zákazy interrupcí podle nich nezabrání potratům ani nesníží jejich počet, pouze je zatlačí do ilegality, ale do zahraničí.