Článek
Kim Čong-un podle KCNA na poslední cestě připomenul Severokorejcům, aby „vždy žili a pracovali v útočném duchu hory Pektu”. Dále řekl, že je to důležité v dnešní době, kdy „imperialisté a třídní nepřátelé dělají zběsilé pokusy o podkopání ideologické, revoluční a třídní pozice naší strany“.
Podle KCNA se koncem tohoto měsíce uskuteční vzácné setkání vůdců vládnoucí strany. Ti by měli prodiskutovat „zásadní otázky“ týkající se „změny situace doma i v zahraničí“. Blíže témata schůzky agentura nepřiblížila.
Naposledy na 2750 metrů vysokou sopku Kim vystoupil v říjnu.
Kima na horu rovněž na bílých koních doprovázeli další činitelé a jeho manželka.
Podle analytiků jsou takováto propagandistická gesta zpravidla předzvěstí nějakého zásadního prohlášení.
Pektu je stratovulkán a v jeho kaldeře se nachází sopečné Nebeské jezero.
Podle korejské mytologie se právě tam před více než 4000 lety narodil hrdina a zakladatel prvního korejského státu Tangun.
Nejnovější cesta na Pektu se uskutečnila v době, kdy se blíží vypršení lhůty, kterou Kim dal Washingtonu k záchraně jaderné diplomacie.
Podle prohlášení severokorejských médií státní představitelé, dospěli k názoru, že vůdce plánuje „velkou operaci".
Kimova symbolická cesta podtrhuje odhodlání KLDR vzepřít se přetrvávajícím sankcím a mezinárodnímu tlaku.
Hora Pektu je jako nejvyšší hora Korejského poloostrova opředena řadou bájí a mýtů. Na jejím úpatí se měl v roce 1942 narodit bývalý vůdce země Kim Čong-il. Hora také sloužila jako klíčová vojenská základna pro Kim Čong-ilova otce a zakladatele Severní Koreje Kim Ir-sena.