Článek
9. ledna zemřel ve věku nedožitých 87 let režisér Ivan Passer, scenárista Miloše Formana. Z jeho vlastní režisérské tvorby připomeňme třeba snímky Fádní odpoledne, Intimní osvětlení nebo Cutterova cesta.
12. ledna podlehl rakovině britský filozof sir Roger Scruton. V období komunistického režimu vedl bytové semináře v Brně, Bratislavě a Praze v takzvané podzemní univerzitě pro ty, kterým režim studium na vysokých školách znemožnil. Díky kontaktu s českým disentem se naučil česky, organizoval návštěvy západních filozofů, byl členem českého PEN klubu a Společnosti pro vědy a umění. Jakožto hudební skladatel uvedl v Česku premiéru jedné ze svých oper. Do Československa osmdesátých let zasadil i děj jedné ze svých knih. Scrutonovi bylo 80 let.
Předseda Senátu, dlouholetý politik a primátor Teplic, ale také svérázný propagátor kouření Jaroslav Kubera náhle zemřel 20. ledna 2020, bylo mu 72 let.
V 77 letech zemřel 22. ledna britský herec Terry Jones, známý zejména z komediální skupiny Monty Python.
26. ledna zahynul světoznámý basketbalista a hvězda prvního formátu Kobe Bryant. Někdejší hvězdě LA Lakers bylo 41 let. Zemřel při letecké nehodě: Helikoptéra, kterou cestoval spolu se svou dcerkou, se zřítila. Nepřežil nikdo.
Luboš Dobrovský, někdejší disident, novinář a politik, zemřel 30. ledna. Do širokého povědomí se zapsal jako kancléř prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Od října 1990 do června 1992 byl ministrem obrany České a Slovenské Federativní Republiky. Později se věnoval diplomacii a překladům z ruštiny a polštiny, patřil mezi nesmiřitelné kritiky Vladimira Putina. Zemřel ve věku 87 let.
2. února zemřel Ivan Král, český hudebník, který se mimo jiné proslavil jako baskytarista skupiny Patti Smith Group. Hrál i ve skupině Blondie a spolupracoval s Iggy Popem nebo Davidem Bowiem. V 60. letech minulého století emigroval do USA, v 90. letech se začal vracet do rodného Česka a stal se vyhledávaným producentem a koncertním umělcem. Královi bylo 71 let.
Ve věku 103 let zemřel 5. února 2020 americký herec, producent a režisér Kirk Douglas, který před kamerou prožil 70 let. Za svou dlouhou kariéru ztvárnil na osm desítek postav, ty nejslavnější v 50. a 60. letech minulého století.
8. února zemřel ve věku 86 let filozof, religionista a spisovatel Erazim Kohák. Z amerického exilu podporoval československý disent, po revoluci se vrátil a působil v Česku.
Geniální matematička Katherine Johnsonová zemřela 24. února ve svých 101 letech. Její bezchybné matematické výpočty pomohly dostat v roce 1961 do vesmíru prvního Američana Alana Sheparda. Svůj podíl nese i na vesmírném letu Johna Glenna v lodi Friendship 7, který se stal prvním Američanem na oběžné dráze Země.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak zemřel 25. února ve věku 91 let. Mubárak vládl severoafrické zemi autokratickou rukou po třicet let. Ač diktátor, svět cenil jeho postoje v otázce arabsko-izraelských vztahů. Mubárak byl zastáncem „politiky otevřených dveří“, ekonomické liberalizace a za jeho vlády se Egypt stal jedním z nejbližších spojenců USA na Blízkém východě. O „trůn“ jej připravilo arabské jaro v Egyptě, poté byl obviněn z vraždy stovek demonstrantů, zneužití moci, plýtvání veřejnými prostředky a nezákonného obohacování. Vyslechl si doživotní trest, po pěti letech soudních tahanic byl však zproštěn všech obvinění.
Ve věku 77 let zemřel 1. března jeden z průkopníků české country a zakládající člen skupiny Greenhorns Jan Vyčítal. Veřejnosti byl známý nejen jako zpěvák, kytarista a textař, ale i jako karikaturista a autor kreslených vtipů.
Ve věku 90 let zemřel 8. března slavný švédsko-francouzský herec, představitel Ježíše, ďábla i jeho vymítače Max von Sydow. Známý byl především díky spolupráci se švédským režisérem Ingmarem Bergmanem. Hrál v jeho filmech Sedmá pečeť, Lesní jahody či Hodina vlků. Za svůj život se objevil ve více než 100 filmech a televizních seriálech.
Ve věku 97 let zemřela 13. března Dana Zátopková, dvojnásobná olympijská medailistka v hodu oštěpem, dvojnásobná mistryně Evropy a manželka nejúspěšnějšího českého běžce Emila Zátopka.
Eva Pilarová zemřela 14. března po dlouhé nemoci ve věku 80 let. Za svůj život vyhrála Eva Pilarová třikrát čtenářskou anketu Zlatý slavík. Proslula řadou populárních hitů jako Hrom aby do tě lásko nebo Co je to láska, ale také svým unikátním hlasem. Měla rozsah až tři a půl oktávy. V roce 2009 byla Evě Pilarové udělena medaile Za zásluhy.
Ve své éře byl Vladimír Zábrodský pro světový hokej fenoménem velikosti Wayna Gretzkyho. Žil ale ve špatné době. A kromě dvou titulů mistra světa zažil i nejsmutnější moment dějin českého hokeje. To když jeho spoluhráče po vykonstruovaném procesu poslali do lágru těžit uran. Jeho ne. Všechna podezření, že svůj tým zradil, vždy odmítal. Pokud si snad v sobě nesl nějaké nevyřčené tajemství, už ho nevysloví. 20. března 2020 ve věku 97 let Vladimír Zábrodský zemřel.
Ve věku 89 let podlehl covidu-19 historik Jan Křen, který se zaměřoval na česko-německé vztahy. Křen byl v roce 1970 kvůli nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy vyloučen z komunistické strany a jako disident a signatář Charty 77 se podílel na přípravě bytových seminářů podzemní univerzity. Od prezidenta Václava Havla v roce 2002 obdržel medaili Za zásluhy. V době uvolnění v 60. letech se jako jeden z prvních českých historiků začal věnovat tématu odsunu Němců z Československa po druhé světové válce. Křen zemřel 7. dubna 2020.
Po krátké těžké nemoci zemřel 9. dubna právník a někdejší poslanec, disident a signatář Charty 77 Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Jičínský byl doyenem české a československé politické scény. Po listopadu 1989 byl členem Občanského fóra a v prosinci 1989 byl kooptován do Sněmovny národů a stal se členem vedení Federálního shromáždění. V roce 1992 vstoupil do ČSSD. Jako odborník na teorii státu a práva je autorem řady knih. Podílel se i na přípravě první socialistické ústavy. V komisi pro přípravu nové ústavy působil Jičínský v letech 1959 až 1960.
Ve věku 82 let náhle zemřel Dušan Vančura, zpěvák, textař a kontrabasista skupiny Spirituál kvintet. V kapele zpíval 50 let. Stal se nepřímou obětí pandemie koronaviru. Dostal zánět zubu, ale kvůli obavě z nákazy nevyhledal ošetření, zánět se rozběhl a organismus si už se sepsí neporadil. Vančura zemřel 16. dubna.
Ve věku 95 let zemřel 19. dubna v Praze americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch. Autor, který žil v Praze přes půl století, natočil v československé koprodukci protiválečný film Munro, který v roce 1961 získal Oscara za animaci. V Praze natočil i 12 dílů seriálu Tom a Jerry a některé příběhy Pepka námořníka.
6. května zemřel rozhlasový režisér Karel Weinlich. Jeho jméno slýchaly celé generace dětí, když si v rozhlase naladily pravidelnou nedělní pohádku. Od 60. let se Weinlich režijně podílel na oblíbeném Meteoru, populárně-vědeckém magazínu pro mládež, v 80. letech pak na Dominu, rozhlasovém klubu dětí. Mezi jeho režiemi mají zvláštní místo Andersenovy pohádky, v ještě větší oblibě měl však pohádky české. Režíroval ale i hry pro dospělé posluchače. S pražským rozhlasem prožil Weinlich většinu svého života. Weinlichovi bylo 90. let.
Ve věku 87 let zemřel 9. května jeden z otců zakladatelů rock'n'rollu Little Richard (vlastním jménem Richard Wayne Penniman). Bez nadsázky se dá říct, že by se bez něj hudební scéna pravděpodobně vyvíjela jinak. Jeho divokým rock'n'rollem se inspirovali James Brown, Paul McCartney i Elvis Presley.
Miloslav Stingl, uznávaný etnograf, cestovatel a autor literatury faktu, zemřel 11. května v nedožitých devadesáti letech. Jeho knihy, ve kterých barvitě líčil život a rituály domorodých kmenů Ameriky či Oceánie, ovlivnily celé generace čtenářů. Mnozí s nimi vyrůstali, v mnohých probudil zájem o cestování a poznávání, o studium, o pochopení jinakosti. Čestný náčelník indiánského kmene Kikapú (Kickapoo) hovořil sedmnácti jazyky. Za svůj život sklidil řadu ocenění. A patrně se stal také nejpřekládanějším tuzemským autorem.
Ve věku 94 let zemřel 12. května francouzský herec Michel Piccoli, který hrál například ve skandální filmové tragikomedii Velká žranice. Piccoli ztvárnil během své kariéry široké spektrum rolí, vystupoval často i v ostře satirických a kontroverzních filmech. Byl hercem, producentem i režisérem. Objevil se v různých rolích, od svůdníků přes kriminálníky až po papeže, ve více než 170 filmech.
Ve věku 84 let zemřel 31. května ve svém newyorském domě bulharský výtvarný umělec Christo, který se po celém světě proslavil zejména zahalováním staveb textiliemi. Portrét Christa před Reichstagem, který později nechal zahalit. Zakrytí berlínského Říšského sněmu se stalo vůbec jeho nejslavnější prací.
5. června zemřel novinář a signatář Charty 77 Jiří Hanák, muž označovaný za doyena českých sloupkařů. V roce 2005 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, před pěti lety pak i novinářskou cenu Opus Vitae. Někdejší člen komunistické strany z let 1963 a 1968 byl jedním ze signatářů Charty 77 a od ledna 1988 působil v samizdatových Lidových novinách, kde zůstal i poté, co se z nich stal legální deník. Hanákovi bylo 82 let.
Šestnáctiletá hvězda sportovního lezení Luce Douadyová zemřela 14. června po tragickém pádu ze skály poblíž francouzského Grenoblu.
Ve věku 103 let zemřela 18. června Vera Lynnová, ta která dodávala kuráž britskému národu v nejtěžších časech druhé světové války. Její šlágry se staly nesmrtelnými a vystupovala prakticky až do konce svých dnů.
19. června zemřel Ian Holm, všestranný britský herec, který dokázal zahrát všechno od androida přes hobita až po krále Leara. V roce 1979 se Holm proslavil například rolí lodního vědeckého důstojníka a zároveň androida Ashe ve filmu Vetřelec. Za roli kouzelnického atletického trenéra Sama Mussabiniho ve filmu Ohnivé vozy z roku 1981 získal cenu Bafta a byl nominován na Oscara. Novou generaci obdivovatelů si získal díky roli Bilba v trilogii Pán prstenů a filmové sérii Hobit. Holmovi bylo 88 let.
22. června zemřel v New Yorku americký scenárista, režisér a producent Joel Schumacher, kterého proslavil film Volný pád a který je známý mimo jiné i díky snímkům o Batmanovi. Poprvé na sebe výrazněji upozornil snímkem Hráči se smrtí z roku 1990 o experimentování s klinickou smrtí. Schumacherovi bylo 80 let.
Ve věku 91 let zemřel 6. července italský hudební skladatel Ennio Morricone. Svými melodiemi doprovodil Morricone více než 500 filmů a seriálů, například legendární snímek Tenkrát na Západě.
10. července zemřel symbol normalizace a konce komunistické diktatury Milouš Jakeš. Do KSČ vstoupil hned po válce, ale největší kariéru udělal po sovětské okupaci v roce 1968. Tehdy právě on nekompromisně řídil stranické čistky, kdy ze strany vylučoval lidi podílející se na obrodě během pražského jara. Na úplný vrchol se dostal v prosinci 1987, kdy se stal generálním tajemníkem ÚV KSČ, tedy šéfem strany. Jeho úkolem po nástupu do čela bylo provést přestavbu, ale dopadlo to jinak – místo modernizace se nereformovatelný režim zhroutil. Jakeš zůstal zapáleným komunistou a své totalitní ideologii věřil do poslední chvíle. Na polistopadové éře nedokázal najít vůbec nic pozitivního. A to, že ho komunisté po listopadu 1989 vyloučili ze strany, bral jako křivdu, kterou svým soudruhům nikdy neodpustil. Zemřel ve věku 97 let.
12. července zemřela americká herečka Kelly Prestonová, známá třeba ze snímku Dvojčata nebo Jerry Maguire. Manželka Johna Travolty bojovala s rakovinou prsu, nemoci po dlouhé bitvě podlehla ve věku 57 let.
Ve věku 20 let spáchala talentovaná ruská krasobruslařka Jekatěrina Alexandrovská 17. července sebevraždu. Alexandrovská ukončila život v červenci skokem ze šestého patra výškové budovy v Moskvě.
22. července odešel televizní „pan malíř“, herec a výtvarník, jehož si televizní diváci pamatují i jako prince z Pyšné princezny Miloš Nesvadba. Dlouholetému členovi činohry Národního divadla bylo 95 let.
Ve věku nedožitých 95 let zemřel 27. července Jan Skopeček, filmový a divadelní herec, který ztvárnil na 150 rolí. Skopeček byl zakládajícím členem libeňského Divadla pod Palmovkou, které vzniklo čtyři roky po skončení druhé světové války. Kromě hraní se občas věnoval divadlu i jako autor: sepsal celkem šest divadelních her a několik rozhlasových dramatizací.
Ve věku 104 let 26. července zemřela britsko-americká herečka Olivia de Havillandová, která byla jednou z posledních hvězd zlatého věku Hollywoodu z 30. let minulého století.
Pro studio Marvel ztělesnil černošského superhrdinu ve filmu Black Panther, který během necelého měsíce po uvedení do kin utržil více než miliardu dolarů. 28. srpna talentovaný americký herec Chadwick Boseman zemřel po čtyřletém boji s rakovinou. Bylo mu 43 let.
31. srpna zemřel hokejista a později vyhledávaný hokejový trenér Miloš Říha. V minulosti vedl českou hokejovou reprezentaci, působil v řadě klubů v Česku, Rusku a také na Slovensku. Bylo mu pouhých 61 let.
Ve věku 93 let zemřela 2. září textařka Jiřina Fikejzová. Její texty zpívali či zpívají Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář i Marta Kubišová. Později se stala v podstatě dvorní textařkou Marie Rottrové, z jejich spolupráce vzešly oblíbené skladby, jakými jsou Jak málo zmůže čas, Mama, To mám tak ráda, Markétka a jiné. Fikejzová v mládí sama vystupovala s kapelou a v 50. letech byla úspěšnou reprezentantkou v běhu.
Ve věku 82 let zemřel 5. září český oscarový režisér Jiří Menzel. Menzel je držitelem Oscara za svůj debut Ostře sledované vlaky. Ohlas vzbudily i další jeho hrabalovské filmy Skřivánci na niti, Postřižiny a Slavnosti sněženek. Divácky úspěšné byly také komedie 70. a 80. let Na samotě u lesa, Báječní muži s klikou či Vesničko má středisková, za kterou byl na Oscara nominován. Menzel je držitelem Českého lva za dlouhodobý umělecký přínos i obdobné ceny z karlovarského festivalu.
7. září zemřela dětská psycholožka Jiřina Prekopová, bylo jí 90 let. Autorka takzvané školy lásky a terapie pevným objetím napsala řadu populárně-naučných knih o výchově dětí, přeložených do mnoha jazyků, které se staly bestsellery. Někteří s její metodou nesouhlasí, jiní jsou z ní nadšení. „Víte, já jsem proti tělesným trestům a bití dětí. Odpovědí na všecko je láska. Ta musí v rodině proudit,“ tvrdila Prekopová. Jako dětská psycholožka působila převážně v Německu.
Ve věku 82 let zemřela 10. září Diana Riggová. Proslavila se jako Bond girl i rolí ve Hře o trůny.
Ve věku 87 let zemřela 18. září významná soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová, která formovala 60 let americké právo. V taláru pak strávila 27 let.
Ve věku 93 let zemřela 23. září ikona francouzského šansonu Juliette Gréco, která se proslavila zhudebněnými básněmi od Jacquese Préverta, Charlese Aznavoura, Jacquese Brela, Georgese Brassense či Serge Gainsbourga.
Ve věku 95 let zemřel 3. října herec a zpěvák Karel Fiala, někdejší hvězda karlínské opery. Diváci jej mají ale spojeného zejména s rolí Limonádového Joea ze stejnojmenného filmu.
Jeden z nejslavnějších světových módních návrhářů Kenzó Takada zemřel 4. října na komplikace spojené s nemocí covid-19. Tvůrci slavné značky Kenzo bylo 81 let.
Nizozemsko-americký hudebník Eddie Van Halen, uznávaný kytarista a spoluzakladatel populární hardrockové skupiny Van Halen, zemřel 6. října. V 65 letech podlehl rakovině krku, s níž se dlouho léčil.
Ve věku 90 let zemřel 31. října držitel Oscara a také tří Zlatých glóbů Sean Connery. Role neprůstřelného agenta odstartovala Conneryho hvězdnou kariéru. Šarmantní a charismatický drsňák byl vůbec prvním, kdo ztvárnil agenta 007 a zahrál si ho celkem sedmkrát.
31. října zemřel profesor Rudolf Zahradník, průkopník české kvantové chemie. První předseda Akademie věd po rozdělení Československa, oblíbený profesor a přítel, mentor kancléřky Angely Merkelové, zemřel ve věku 92 let.
2. listopadu zemřel bývalý ředitel Hvězdárny a planetária hl. města Prahy, popularizátor astronomie a kosmonautiky Marcel Grün. Bylo mu 73 let.
Ve věku 98 let zemřela 12. listopadu známá profesorka neurologie a spisovatelka Valja Stýblová. V polovině 70. let stála u zrodu první jednotky neurologické intenzivní péče v tehdejším Československu. Kromě odborných publikací zaměřených na postižení nervového systému průmyslovými škodlivinami a akutní stavy v neurologii napsala více než dvě desítky beletristických knih. Zřejmě nejznámějším dílem je kniha Skalpel, prosím, která se dočkala i zfilmování.
V 92 letech zemřela 24. listopadu někdejší televizní hlasatelka, statečná žena Kamila Moučková. Před více než 50 lety, po příjezdu tanků Varšavské smlouvy, ohlásila národu z televizní obrazovky, že je Československo okupovanou zemí.
Necelý měsíc po svých 60. narozeninách zemřela 25. listopadu fotbalová legenda Diego Maradona.
2. prosince zemřel bývalý francouzský prezident, velký evropský státník Valéry Giscard d'Estaing. Ve věku 94 let podlehl komplikacím spojeným s nákazou koronavirem. Za druhé světové války aktivně bojoval proti nacistům, během svého prezidentského období se zásadně podepsal na modernizaci francouzské společnosti. Mezi reformy zavedené za Giscarda patří povolení rozvodu po vzájemné dohodě obou zúčastněných nebo legalizace interrupcí. Zasloužil se o zahájení velkých projektů, včetně francouzské vysokorychlostní železniční sítě TGV, která se začala stavět za jeho vlády v roce 1976.
Ve věku 97 let zemřel 7. prosince Chuck Yeager. První člověk, který překonal rychlost zvuku. Do dějin letectví se zapsal 14. října 1947, když v experimentálním raketovém letounu Bell X-1 dosáhl rychlosti 1 127 kilometrů v hodině.
Ve věku 88 let zemřel 7. prosince po dlouhé nemoci skladatel, klavírista a hudební pedagog Vadim Petrov. Petrovovo dílo čítá asi 1 400 titulů, od symfonií přes soubory písní až po hudbu k večerníčkům a filmům. Jeho skladby tak mohli slyšet lidé v koncertních síních i několik generací dětí, sledujících v televizi Pohádky o Krtečkovi, Krkonošské pohádky nebo příhody Spejbla a Hurvínka.
9. prosince zemřel ve věku 64 let Paolo Rossi, fotbalový mistr světa z roku 1982. Itálii na tomto turnaji pomohl k triumfu 6 vstřelenými góly, a vstoupil tak do historie fotbalu.
Jeden z nejvíce oceňovaných korejských režisérů a scenáristů Kim Ki-duk zemřel na komplikace spojené s onemocněním covid-19 dne 11. prosince ve svých 59 letech.
Ve věku 89 let zemřel 12. prosince britský spisovatel John le Carré, známý svými špionážními romány z období studené války.
20. prosince zemřela duše českého undergroundu, farář Svatopluk Karásek. Muž, který vzdoroval prostému lidskému zlu, zemřel ve věku 78 let.
Ve věku 80 let zemřel 22. prosince režisér dokumentárních filmů a pedagog Karel Vachek. Vachek v roce 1968 natočil film Spřízněni volbou, portrétující účastníky takzvaného pražského jara.
27. prosince 2020 zemřel náhle ve věku nedožitých 82 let herec Ladislav Mrkvička. Dlouholetý člen souboru Národního divadla získal v roce 2019 Cenu Thálie za mistrovství v činoherním oboru. V roce 2012 získal ocenění za celoživotní mistrovství v dabingu. V listopadu 2015 mu udělila Nadace Život umělce cenu Senior Prix za celoživotní mistrovství. V dabingu propůjčil český hlas například Jeanu-Paulu Belmondovi, Anthony Hopkinsovi, Gene Hackmanovi či Henrymu Fondovi.
Ve věku 93 let zemřel 31. 12. 2020 francouzský režisér a herec Robert Hossein. V Česku byl nejvíce známý jako hrabě Joffrey de Peyrac ze série filmů o Angelice, kde si zahrál po boku Michèle Mercierové. „Prožil jsem pět let jen s Angelikou. Bylo to šílené. Ztratil jsem svou totožnost. Jak řekla má žena, můžeš natočit třeba sto filmů, ale na tvém hrobě bude jen busta Peyraka i s jeho jizvou,“ řekl před lety Hossein o této postavě.