Článek
Nemocnice, školy i vládní úřady. Rostoucí hnutí vyjadřující nespokojenost s událostmi 1. února se rozrůstá o občany různých postavení, kteří volají po propuštění zvolené šéfky civilní vlády Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina. V Barmě je nyní na rok vyhlášen výjimečný stav.
V pondělí byly v Barmě vydány vyhlášky, které prakticky zakazují veřejné protesty. Shromažďovat se totiž na jednom místě nesmí více než pět lidí a povoleny nejsou ani průvody motorizovaných vozů. Ve dvou největších městech Rangúnu a Mandalaji byl navíc podle agentury AP zaveden zákaz vycházení mezi osmou hodinou večerní a čtvrtou hodinou ranní.
„Potřebujeme demokracii,“ hlásají některé z transparentů, které doprovází protestující. Symbolem demonstrací, který je možné vidět i na fotografiích, se staly tři zdvižené prsty na znamení vzdoru. Gesto je známé z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde slouží jako znak povstání proti totalitnímu režimu.
Lidé navzdory armádě a úřednímu zákazu opět zaplavili ulice. Světové agentury informují o snahách policie v Mandalaji a ve městě Neipyijto rozehnat demonstranty pomocí vodních děl. V prvním zmíněném městě je podle agentury Reuters evidováno nejméně 27 zadržených.
Podle novináře z Democratic Voice of Burma byli zadržení lidé v Mandalaji biti. On sám měl být policií zadržen poté, co ve městě natáčel protesty.
Podle posledních údajů neziskové organizace Assistance Association for Political Prisoners bylo od začátku puče zadrženo 165 lidí, z nichž většina jsou politici. Dosavadní počet propuštěných je na čísle 13.
Probíhající nepokoje oživily u barmských občanů vzpomínky na dřívější dlouhotrvající vojenskou vládu. „Jsme zklamaní a tak smutní, kdykoliv přemýšlíme o tom, proč nás to znovu potkalo,“ cituje agentura Reuters Khin Min Soe z města Rangún.
Vůdce barmské vojenské junty, generál Min Aun Hlain, v pondělí poprvé promluvil k občanům, nepokoje v zemi však během 20 minut dlouhého projevu nezmínil. Kromě opakování tvrzení o volebních podvodech, které podle něj ospravedlňují jednání armády, slíbil uspořádání nových voleb, jejichž vítězi následně předá moc.
Barma, nebo Myanmar?
V roce 1989 rozhodla vojenská junta, která tehdy byla u moci, o přejmenování Barmy na Myanmar. Úřední název Republika Myanmarský svaz, který již nebyl spjatý s koloniální minulostí země, se však stal sporným bodem. Podle Davida Steinberga z washingtonské Georgetown University mnoho opozičních skupin i zemí nadále pokračuje v užívání jména Barma, jelikož neuznávají legitimitu vojenské vlády či její pravomoc přejmenovat zemi. Sama nyní zadržená premiérka se nechala slyšet, že starší označení i nadále používá.