Hlavní obsah

Obří prodej Mall Group, Poláci za síť e-shopů a kurýra WeDo dají až 25 miliard

Foto: Rockaway Capital

Zakladatel Rockaway Capital Jakub Havrlant (vlevo) a šéf společnosti Allegro François Nuyts.

Reklama

5. 11. 2021 6:42

Polská společnost Allegro se dohodla na převzetí stoprocentního podílu v české skupině e-shopů Mall Group a v kurýrní firmě WeDo. Celková hodnota transakce je až 975 milionů eur, tedy přibližně 24,7 miliardy korun.

Článek

Dotažení obří transakce oznámila v pátek ráno společnost Rockaway Capital. Ta je spolu s investičními skupinami PPF a EC Investments dosavadním spoluvlastníkem Mall Group.

„Pro skupinu Rockaway Capital je to největší obchod v její historii a zároveň vyvrcholení příběhu, který jsme začali psát v roce 2014, kdy jsme vsadili na oblast e-commerce a začali budovat tehdy ještě E-commerce Holding,“ zhodnotil transakci zakladatel Rockaway Capital Jakub Havrlant. Skupinu Mall Group se podle něj podařilo prodat v situaci, která je kombinací úspěšných výsledků firmy, zájmu investorů a příznivé situace na trhu.

Polská nákupní platforma Allegro kupuje Mall Group a WeDo za cenu 881 milionů eur (22,3 mld. Kč), která vychází z pevného ocenění ve výši 925 milionů eur (23,5 mld Kč) upraveného o dluh a podobné položky ve výši 44 milionů eur. Konečná cena může být navýšena až o 50 milionů eur (1,3 mld. Kč) v závislosti na výkonnosti Mall Group.

Zhruba 47 procent ceny bude uhrazeno akciemi Allegra. „Takže stávající akcionáři Mall Group se budou na tomhle příběhu dál podílet,“ uvedl mluvčí Rockaway Capital Pavel Kalouš.

Koupí získá polská společnost skupinu Mall Group a logistická aktiva společnosti WeDo v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku.

Transakce se netýká společností Vivantis, Mall Pay, ani Mall.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny.

Do skupiny Mall Group patří vedle internetového tržiště Mall také například e-shop s elektronikou CZC.cz. Firma je spoluvlastněná investiční skupinou Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, investiční skupinou PPF a EC Investments Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Role řídícího akcionáře připadá skupině Rockaway.

Mall Group v obchodním roce končícím letos 31. března zvýšila obrat o 26 procent na 20,7 miliardy korun a poprvé skončila v zisku. Počet objednávek se meziročně zvýšil o 31 procent na 14 milionů.

Kurýrní firma WeDo vznikla loni na podzim na základech převzetí tehdejší kurýrní služby InTime a sítě výdejních míst Uloženka. Za první rok své existence přepravila téměř deset milionů zásilek. Spoluvlastníky WeDo jsou, stejně jako v případě Mall Froup, skupiny PPF, EC Investments a Rockaway Capital.

Reklama

Doporučované