Hlavní obsah

Online: Premiér Babiš odjel za synem do Švýcarska

Zvláštní vyšetřování: Babišův syn promluvil. (Video: Seznam.cz, Vít Klusák, Filip Remunda)

V online zpravodajství sledujeme už čtvrtý den politické krize, kterou vyvolala nová zjištění Seznamu v případu obviněného premiéra Babiše.

Článek

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. V rozhovoru pro ukrajinskou službu Rádia Svoboda to podle ČTK oznámil Oleh Sloboďan z kanceláře šéfa ukrajinské pohraniční služby.

Babiš mladší reportérům Seznamu řekl, že byl na Krymu nedobrovolně a že ho tam dopravili spolupracovníci jeho otce tranzitem přes Moskvu.

Andrej Babiš starší něco takového odmítá. Na závěr týdne, kdy výroky Babiše juniora rozkývaly jeho vládu oznámil veřejnosti, že nikdy sám neodstoupí.

Policie a pražští žalobci však krátce poté oznámili, že se případem pobytu Babišova syna na Krymu vážně zabývají.

Tiskový brífink Městského státního zastupitelství v Praze a Policie ČR ke kauze Čapí hnízdo. (Video: Seznam.cz)

Přesněji – poté, co případ možného únosu kriminalisté v Praze 1 zkraje tohoto roku odložili, aniž to řekli státnímu zastupitelství, nyní po zveřejnění informací Seznamu případ znovu začali vyšetřovat.

Už jde o úkony v trestním řízení pro podezření z trestného činu zavlečení – a na případ dohlížejí i státní zástupci.

I z tohoto důvodu tento týden přišlo na Babišovu adresu z politiky několik výzev, aby odstoupil – tou asi nejdůraznější je výzva schválená horní komorou Parlamentu.

Příští týden by měla Sněmovna hlasovat o vyslovení nedůvěry Babišově vládě.

K možnosti, že by Babiš padl, se ve čtvrtek večer vyjádřil prezident. Oznámil, že i po pádu vlády pověří znovu Babiše.

Události dne sledujeme v online přenosu.

 • Jan Hamáček dnešní jednání s prezidentem nijak nekomentoval

  (Video: Seznam.cz)

 • Faltýnek jako prezident

  Jaroslav Faltýnek: „Mám stejný názor jako pan prezident. Ani on nepovažuje tuto kauzu na odstoupení premiéra nebo na pád vlády.“

 • Babiš své poslance zvládl. Klub ANO stojí za ním

  Poslanecký klub hnutí ANO skončil. Poslanci stojí za obviněným předsedou Andrejem Babišem. Důvodem, který uvádějí, je to, že se jim nelíbila reportáž Seznamu, v níž hovořil Andrej Babiš mladší o svém otci a o tom, jak byl zatažen do kauzy Čapí hnízdo.

 • Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman: Vývoj v kauze Babiše juniora už nebudu komentovat

  „Nebudu komentovat postup policie současný, ani budoucí. Kauza je příliš mnoho exponovaná ve veřejném prostoru,“ uvedl žalobce Pavel Zeman. (Celé vyjádření si můžete pustit níže.)

  (Video: Seznam.cz)

 • Policie slibuje nové informace o případu

 • Rusko přispěchalo Babišovi na pomoc, zprávy má za provokace

  Českého premiéra Andreje Babiše, který odmítá diskutovat o slovech svého syna, že byl proti své vlastní vůli odvlečen na Krym, podpořil ve čtvrtek Kreml. Státní agentura RIA Novosti citovala mluvčí ruské diplomacie, která zprávu o únosu označila za provokaci vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům. „Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, který vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám," řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

 • Babiš přišel mezi své poslance

  Poslanci ANO začali schůzi, na kterou přišel premiér Andrej Babiš vysvětlovat nové okolnosti případu Čapí hnízdo. Před jednáním nikdo nezpochybnil to, co dosud od premiéra k novým zjištěním zaznělo. „Zůstáváme jednotní," řekl před začátkem novinářům poslanec Martin Kolovratník.

 • Faltýnek: S prezidentem jsme řešili zemědělství, o kauze Čapí hnízdo jsme nemluvili

  Jaroslav Faltýnek řekl Seznamu, proč přijel za prezidentem na Hrad. (Video: Seznam.cz)

 • ANO stojí za Babišem, řekl Faltýnek prezidentovi

  I když místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek nebyl po návštěvě prezidenta příliš sdílný, nějaké informace ze setkání známy jsou. Prezidenta Zemana podle informací Seznamu zajímalo, zda hnutí ANO zůstává v kauze Čapí hnízdo a Babišova syna jednotné a jak místopředseda vidí další vývoj. Faltýnek Zemanovi řekl, že klub ANO stojí neochvějně za Babišem.

 • Demonstrace za rezignaci Andreje Babiše bude i v Brně

  Reakce na svědectví syna Andreje Babiše o únos na Krym a kauze Čapí hnízdo bude znít ulicemi i 17. listopadu. V Brně i Praze organizují demonstrace proti Babišovi. „Konec vlády jednoho muže,“ tak zní oficiální název akce pořádané organizacemi Milion chvilek pro demokracii a Společně Brno.

  Demonstrace je naplánovaná na sobotu 17. listopadu. „Je to pro nás symbolické, navíc demonstruje i Praha, se kterou spolupracujeme,“ řekla členka organizace Společně Brno Hana Strašáková. Podle ní je postup Babiše dále neúnosný. „Pokud je pravda, co říká jeho syn, tak je jeho chování přes čáru. Takový člověk by neměl být premiérem,“ dodala Strašáková.

  V Brně se bude demonstrovat od půl druhé na Malinovském náměstí. Zazní například písně Karla Kryla nebo kapely Květy. „Oslovili jsme současného rektora Masarykovy univerzity a senátora Mikuláše Beka. O proslov jsme požádali také lídryni hnutí Žít Brno Barboru Antonovou nebo kandidáta do Senátu Jana Špilara,“ uvedla Strašáková. Na jejich odpověď zatím čekají.

  Protest podle vedoucí oddělení vnějších vztahů Kateřiny Dobešové nijak nenaruší oslavy 17. listopadu. Vedení městské části Brno-Střed demonstraci povolilo. „Podle zákona by takové akce měly být hlášeny pět dní dopředu a v tomto případě tomu tak nebylo. Nevidíme ale problém v jejím povolení,“ řekla Dobešová. Město očekává návštěvnost okolo tři sta osob.

  Účelem akce je hlavně zmobilizování veřejnosti a členů vlády. „Doufáme, že ostatní členové vlády zakročí a budou požadovat demisi. Nechceme, aby se rozpadla vláda, ale aby se vyměnil premiér,“ řekla Strašková.

 • Babiš opět vystoupil, ale ani na jedinou otázku neodpověděl

  Premiér Andrej Babiš po tiskové konferenci s polským premiérem Mateuszem Morawieckim předstoupil před novináře s vyjádřením k novému vývoji v kauze Čapí hnízdo a pobytu jeho syna na Krymu a Ukrajině.

  Z faktických věcí uvedl, že jeho syn byl s „pečovatelem“ Petrem Protopopovem na Ukrajině několikrát a že nikdy neměl české občanství. „Syn studoval ve Švýcarsku, nikdy nebyl občan České republiky, a proto, když šel s panem Protopopovem do Ruska, měli víza. A zaletěli si i na Krym. Na Ukrajině byli několikrát. A nevím, proč to někdo řeší,“ uvedl premiér Babiš.

  V dalším obsahu svého vystoupení obvinil novináře Seznamu, že před rozhovorem s Babišem juniorem v jeho bydlišti ve Švýcarsku „vnikli do objektu“ nezákonně. Faktem je, že Babišův syn věděl celou dobu, že hovoří s novináři, i že reportáž bude uveřejněna.

  Babiš senior také řekl, že se o reportáži Seznamu (která vnesla nová fakta do kauzy Čapí hnízdo – pozn. red.) „prý vědělo už den předem v České televizi“. Proč to považuje za něčím významnou informaci, nesdělil. Skutečností je, že pořad Zvláštní vyšetřování byl standardně avizován v televizním programu, jako bývá u televizí běžné.

  Český premiér také v souvislosti s pobytem syna na Krymu odkázal na rozhovor Petra Protopovova, který byl zveřejněn v deníku Právo a kde muž vydávající se za ochránce Babiše juniora popisuje, jak prý o něj „pečoval“, včetně výletu na Krym. Jak Seznam Zprávy zveřejnily již před tímto rozhovorem, ovšem tentýž Petr Prototopov v jiném rozhovoru reportérům řekl: Na Krymu jsem nikdy nebyl.

  Babiš starší pak uvedl, že diagnózu jeho syna není třeba zpochybňovat, protože mu ji potvrdila jeho matka a stejně tak lékaři ve Švýcarsku.

  Otázky novinářů nicméně premiér nepřipustil. Když byl na odchodu Seznamem dotázán na komentář k tomu, že redakce dostala z e-mailu jeho syna žádost o pomoc, neodpověděl.

 • ŽIVĚ: Andrej Babiš o kauze Čapí hnízdo

  (Video: Seznam.cz)

 • Hamáček neřeší, co se dělo s Babišem juniorem na Krymu

  Ministr vnitra, 1. místopředseda vlády, předseda ČSSD a koaliční partner Andreje Babiše ve vládě Jan Hamáček v rozhovoru pro server Aktuálně.cz vysvětloval, proč ho při řešení nynější politické krize nezajímají okolnosti pobytu Andreje Babiše mladšího na Krymu.

  Připomínáme, že Babiš junior byl na Krymu v době, kdy česká policie začala trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, že je Babiš junior možná klíčovým svědkem v případu a že sám sdělil reportérům Seznamu, že byl na Krym odvezen nedobrovolně a že to zorganizovali spolupracovníci jeho obviněného otce.

  Příslušnou pasáž z rozhovoru uvádíme v kompletním znění tak, jak byla na stránkách Aktuálně.cz publikována.

  Budete řešit i bezpečnostní situaci, zda z bezpečnostního hlediska nebyla porušena pravidla, jestliže se Babiš mladší dostal na Krym legálně?

  Není občanem České republiky.

  Má jen jedno občanství?

  To nevím, to nemohu komentovat.

  Ale je to syn premiéra.

  Jeho pobyt na Krymu ze zahraničněpolitického hlediska nemůžeme řešit. Ve chvíli, kdy se jedná o občana cizího státu, těžko mohou české orgány nějakým způsobem cokoli řešit. Je švýcarský občan. Nevím, jak by mohlo bezpečnostně Česko řešit cizího státního příslušníka. Jediné, co můžeme řešit, je to, co dělá policie, tedy se snažit o to, aby proběhly úkony mezinárodněprávní spolupráce, aby policejní specialista mohl posoudit stav obviněného, a na tom policie intenzivně pracuje.

  Ale tomu, že byl údajně na Krymu nedobrovolně, se policie věnuje?

  Policie šetřila kauzu začátkem roku a na základě nových prohlášení se jí znovu věnuje. Policie prověřuje veškeré nové skutečnosti, které v reportáži ve vztahu k údajnému únosu zazněly.

 • ŽIVĚ: Andrej Babiš po jednání s polským premiérem Mateuszem Morawieckým

  (Video: Seznam.cz)

 • Opozice už sebrala podpisy pod návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě

  Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba pětiminutové schůzce šéfům ODS a Pirátů Petru Fialovi a Ivanu Bartošovi sdělil, že ČSSD o postoji k nedůvěře vládě zatím nerozhodla. Novinářům to řekli Fiala a Bartoš. Fiala uvedl, že již získal 92 podpisů opozičních poslanců pro svolání mimořádné schůze. Schůze, kde se bude hlasovat, by podle něho mohla být příští pátek.

  „Bude to důležitý okamžik pro všechny, kdy se budou muset skutečně rozhodnout a veřejně říct, zda je pro ně přijatelná osoba Andreje Babiše se všemi jeho problémy v čele vlády. Je to věc, která neúměrně zatěžuje českou vládu a republiku,“ uvedl předseda ODS.

 • Hlasy pro šéfa Babiše: Prostě mu věříme

  Na obranu předsedy vlády se postavili především zástupci jeho hnutí. „Věříme tomu, že vyšetřování probíhá naprosto regulérně, naprosto nezávisle. Že je záležitost složitá a dejme tomu je protažená lhůta pro to vyšetřování, to je prostě objektivní realita,“ řekla novinářům předsedkyně senátorů ANO Zdeňka Hamousová. Zuzana Baudyšová (za ANO) řekla, že v kauze hraje „smutnou a špatnou roli závist a nenávist“.

  Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Ladislav Václavec (za ANO) poukazovali na to, že mnohá trestní řízení vůči veřejně činným osobám jsou zastavena. Čunek se pozastavil nad tím, že stíhání Babiše bylo zahájeno krátce před loňskými sněmovními volbami. Podle Čunka premiér neměl být ke stíhání Sněmovnou vydán a měl být vyšetřován až po skončení svého mandátu.

 • Z e-mailu Babišova syna přišla zpráva: Pomozte mi, chci vypovídat

  Premiér Andrej Babiš označil v reakci na Zvláštní vyšetřování svého syna za nevěrohodného schizofrenika, jehož výpovědi nelze věřit. Z e-mailu Andreje Babiše mladšího, který sám poskytl reportérům Seznamu a dosud na něm odpovídal na otázky, dnes dopoledne dorazila překvapivá reakce: Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu, přeji si být v kontaktu s policií.

 • Babiš jako bezpečnostní riziko

  Mnozí senátoři poukazovali na to, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, který má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování.

  Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) se pozastavil nad tím, že premiérův syn pobýval v doprovodu zaměstnance holdingu Agrofert, jehož byl Babiš vlastníkem, právě na Krymu „mimo radary českých tajných služeb“.

  Na nedostupnost tohoto území pro českou policii či diplomaty poukázali také předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý) nebo bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska (Senátor 21).

  Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by hůře dostupná byla jen Severní Korea. Podle Tomáše Goláně (Senátor 21) se lze na Krym dostat jen s vědomím ruských tajných služeb, a pokud s nimi premiér spolupracuje, je vydíratelný a nedůvěryhodný.

552x
bokasanjo
16. 11. 2018
1452x
Vladimír Kováč ml.
14. 11. 2018
423x
Cimroman
14. 11. 2018

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama