Hlavní obsah

ON-LINE: Desítky tisíc lidí žádaly v centru Prahy demisi Babiše. Podívejte se na koncert z Václaváku

17. 11. 2018

Přímý přenos z koncertu na Václavském náměstí. (Video: Seznam.cz)

V emotivní a někdy vyhrocené atmosféře si dnes lidé v Česku připomněli události z listopadu 1989 i 1939. Státní svátek boje za svobodu a demokracii se stal příležitostí nejen pro vzpomínky, ale hlavně v Praze i na protesty proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Článek

Největší protest byl na Staroměstském náměstí, kde tisíce lidí žádaly Babišovu demisi zejména kvůli kauze Čapí hnízdo. Shromáždění a různé připomínky 17. listopadu se konaly i jinde v republice, byly ale menšího rozsahu než v hlavním městě. Oslav v Česku a protestů proti premiérovi si všimla i zahraniční média.

Speciál Televize Seznam k 17. listopadu. (Video: Seznam.cz)

Televize Prima natočila, jak Andrej Babiš a Tomio Okamura kladou květiny k památníku 17. listopadu 1989. (Video: Seznam.cz)

Sám premiér položil kytici k památníku na pražské Národní třídě už těsně po půlnoci, hned ráno odletěl za svým synem do Švýcarska. Oba jsou kvůli Čapímu hnízdu mezi obviněnými a výroky jeho syna o údajném únosu na Krym v posledních dnech vyostřily politickou situaci. Už dříve premiér prohlásil, že nikdy sám neodstoupí.

Vzpomínkové akce u památníku 17. listopadu na Národní třídě provázely zprvu konflikty a několik incidentů. Policie se zabývá případy, kdy lidé vyhodili do odpadkového koše kytici premiéra, šéfa SPD Tomia Okamury i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Nyní zjišťuje, zda majitelé květin chtějí nahradit škodu. Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonstranty, kteří vyhazovali kytice do koše, za fašistickou lůzu podporovanou TOP 09.

Aktivisté vyhodili Babišovy a Okamurovy květiny do koše. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam.cz)

Během dne se na Národní třídě vystřídali zástupci nekomunistických parlamentních stran, ty vládní přítomní většinou provázeli pískotem. Poté se situace uklidnila, množství lidí včetně rodin s dětmi přicházelo na místo brutálního potlačení studentského shromáždění v listopadu 1989 zapálit svíčky, položit květiny, setkat se s přáteli.

Šťastné pondělí speciál: Vysvětlujeme dětem, jak to DOOPRAVDY bylo 17. listopadu. (Video: Jindřich Šídlo, Seznam.cz, Youtube.com)

Staroměstské náměstí se odpoledne téměř celé zaplnilo lidmi, kteří žádali demisi Babiše a dávali najevo nesouhlas s jeho politikou i chováním. Volali Demisi nebo Česko není Rusko. „Je nemyslitelné, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že to je normální, chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce,“ prohlásil Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii. Na pražském Klárově se sešlo i několik desítek lidí, kteří Babiše naopak podpořili.

Na Václavském náměstí se do pozdního večera konal Koncert pro budoucnost. Řečníci tam hovořili především o svobodě a kritizovali současnou vládu. Na pódiu se během více než pěti hodin podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Akci, která skončila zhruba ve 22:00, v chladném počasí přihlíželo několik tisíc lidí.

Lidé i politici kladli květiny a svíčky na Národní třídě v Praze. Někteří se dočkali pískotu. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam.cz)

Reportéři Televize Seznam o průběhu oslav a akcí informují přímo z místa, dění sledujeme i on-line:

 • Květiny přišel položit bývalý předseda Senátu Milan Štěch

  Lidé skandují „Děkujeme Senátu!“. Senát ve čtvrtek v usnesení označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu. Senát se na usnesení shodl většinově, podpořili ho i senátoři vládní ČSSD. Zástupci ANO se hlasování zdrželi, nebo byli proti.

 • I další květina směřuje do koše

  Lidé vyhodili do koše květinu se stuhou od prezidenta Miloše Zemana.

 • Dav skanduje „Demisi!“

 • Za hlasitého pískotu přicházejí na Národní představitelé ANO

  Demonstrující pískají na píšťalky a provolávají hesla jako „Hanba!“ či „Korupce“. Květiny přišel položit ministr dopravy Dan Ťok či neúspěšný kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík.

 • Policie prověřuje vyhození květin do koše

 • Protestující vyhodili Babišovy a Okamurovy květiny do koše

 • Premiér položil květiny mezi půlnocí a půl čtvrtou ráno

 • Andrej Babiš i Tomio Okamura položili květiny v noci

164x
klerenc
17. 11. 2018
1291x
bokasanjo
17. 11. 2018

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama