Hlavní obsah

Volby 2018: Sociální demokracie slibuje popelnice zadarmo. Populismus, který by vyluxoval městskou kasu, míní opozice

1. 10. 2018

Nápad ČSSD podporu mezi ostatními stranami ale rozhodně nemá. Zrušení poplatků by podle nich byl extrémní zásah do městského rozpočtu. (Video: Seznam.cz)

Každý den sledujeme na Seznamu vrcholící volební souboj v on-line přenosu.

Článek

Společnost Čistá Plzeň se ročně postará téměř o 30 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Dnes platí Plzeňané za svoz odpadu výrazně méně než ve většině měst. Před komunálními volbami přišla ale sociální demokracie s návrhem na to, aby lidé v Plzni za svoz neplatili vůbec nic. Ostatní strany hodnotí tento návrh jako populistický.

 • 25. 9. 2018

 • Bratři Formanovi chtějí po Sehnalovi 600 000 korun

  Bratři Petr a Matěj Formanovi po předsedovi Občanské demokratické aliance (ODA) a kandidátovi na pražského primátora Pavlu Sehnalovi požadují 600 000 korun. Důvodem je použití jména oscarového režiséra, který letos zemřel, v předvolební kampani. Sehnal chce přejmenovat holešovické Výstaviště na Park Miloše Formana. Dědicové s tím původně souhlasili. Podle kandidáta na primátora Sehnala si ale neuvědomili politický rozměr spolupráce. Podle právního zástupce bratrů Formanových Františka Vyskočila jim však skutečnost, že bude záměr na přejmenování prezentovat v rámci kampaně, Sehnal zatajil. Bratři Formanovi nejprve se Sehnalem spolupracovali.

  „Zvrat nastal ve chvíli, kdy větu a celý svůj plán prezentoval pan Sehnal v rámci své předvolební kampaně, o které se při předchozí komunikaci při plánování projektu přejmenování nezmínil,“ sdělil Vyskočil. Částku 600 000 korun určili jako satisfakci za zneužití jména Formanovy rodiny, užití fotografie a podpisu Miloše Formana a věty, k níž má autorské právo Petr Forman.

 • Pospíšil: V Praze chceme investovat 50 až 60 miliard

  Koalice TOP 09 a STAN chce v případě úspěchu ve volbách na pražský magistrát v dalším období investovat do rozvoje města 50 až 60 miliard korun. Mezi další priority koalice Spojené síly pro Prahu bezprostředně po volbách by patřila novela stavebního zákona, zavedení pozic protikorupčního ombudsmana a koordinátora dostavby Městského okruhu, obnovení centrálního stavebního úřadu a vypsání architektonických soutěží na koncertní sál a most mezi Holešovicemi a Karlínem. Řekl to předseda TOP 09 a kandidát na primátora Jiří Pospíšil a další zástupci koalice. Jenom nutné opravy mostů či komunikací, nahromaděné dlouhodobým zanedbáváním údržby, podle Pospíšila vyjdou zhruba na 20 miliard korun. Koalice chce v případě, že se bude podílet na vládě, v prvních 100 dnech vypracovat investiční plán. Jednou z nejpalčivějších priorit je podle Pospíšila Hlávkův most, kde se nyní provádí diagnostické práce. V úvahu připadá i stavba provizorního ocelového mostu vedle stávajícího, uvedl kandidát na primátora.

 • V Chomutově se na kandidátku ČSSD vyskládal tým stavební firmy

  Chomutovskou kandidátku sociální demokracie pro letošní komunální volby obsadili zástupci místní stavební firmy RRR spol. Za ČSSD tu chce do zastupitelstva hned několik pracovníků této společnosti.

  „Nepovažuji to za žádný problém,“ řekl lídr kandidátky ČSSD a náměstek chomutovského primátora Jan Mareš.

  Podle informací Seznamu má být na kandidátce devět zaměstnanců zmíněné firmy. Mareš uvedl, že si všechny nelustroval, a tak neví, kde nyní pracují.

  Sociální demokracie v současné době vládne v Chomutově s ANO a hnutím Nový Sever. A právě firma RRR získala od radnice mezi roky 2016 až 2018 zakázky za zhruba 26,4 milionu korun.

  Na pětatřicetičlenné kandidátce se z této společnosti dnes objevují například technici Richard Malý nebo Jaroslav Bečvář. „Vybrala je členská základna. Vybrala je na základě toho, že ti lidé chtějí kandidovat, že chtějí něco pro město dělat, že mají nějaké zkušenosti,“ dodal Mareš.

 • Trest za vydírání v souvislosti s volbami potvrdil Ústavní soud

  Bývalý zastupitel Prahy-Letňan Jan Mikulecký neuspěl s ústavní stížností. Podle pravomocného verdiktu se v souvislosti s volbami v roce 2014 dopustil vydírání. Dostal pokutu 100 000 korun s případným náhradním trestem devět měsíců vězení. Mikulecký v minulosti tvrdil, že podlehl cílené provokaci a že se pouze nešťastně vyjádřil. Podle verdiktu však chtěl dosáhnout toho, aby Petra Kavúrová z konkurenčního hnutí Pro Prahu odstoupila z kandidátní listiny. Vyhrožoval tím, že její muž přijde o zakázky na úklid domů na místním sídlišti. Pokud by odstoupila, Mikulecký sliboval, že její muž naopak získá zakázku na vymalování sklepů. Mikulecký byl původně obžalovaný také z maření voleb. Po manželovi Kavúrové prý chtěl, aby mu za úplatu sháněl voliče v romské komunitě. Už podle prvoinstančního Obvodního soudu pro Prahu 9 ale maření voleb nenastalo, protože muž na Mikuleckého nabídku nepřistoupil.

 • Tunelbus TOP 09. „A co to je? Náhradní doprava?“ ptal se muž starosty Prahy 5

  (Video: Barbora Kalátová, Seznam.cz)

  V pondělí proběhla první jízda Tunelbusu TOP 09. Speciálním autobusem, ve kterém mají lidé diskutovat s kandidáty strany, má zároveň spojit Anděl s Hradčanskou do deseti minut. Trasa vede Strahovským tunelem. Záměr musel ještě před zahájením kampaně vysvětlovat starosta Prahy 5 Pavel Richter přihlížejícímu muži. „A co je to za autobus? To je náhradní doprava?“ ptal se nechápavě. Richter vysvětloval, že jde o třítýdenní zkoušku toho, čeho se na pražském magistrátu nikdy nepovedlo dosáhnout.

 • 24. 9. 2018

 • ODS pokračuje v sérii klipů na téma „škodlivost kulturních menšin“

  Chodí „maskovaní hrdinové“ taky k volbám?

  Zveřejnil(a) ODS Praha dne Sobota 22. září 2018
 • Do voleb jde i dcera miliardáře Dědka

  Na kandidátce hnutí Společně pro Jablonec nad Nisou je i dcera známého miliardáře a filantropa, zakladatele Jablotronu, Dalibora Dědka. Dvaatřicetiletá architektka Tereza Nalezená jde do voleb s heslem: „Vraťme Jablonci noblesu z počátku 20. století…“

  Foto: Seznam.cz

  Tereza Nalezená.

 • Analytik: Nejemotivnější předvolební rétoriku měli Svobodní a SPD

  Nejemotivnější výrazy v předvolební komunikaci letos podle lingvistické analýzy používali Svobodní a hnutí SPD Tomia Okamury. Svou rétoriku přitvrdily i tradiční strany, nejvíce ODS. „Nejracionálnější byli Zelení, STAN a Piráti,“ uvedl datový analytik Milan Petrák ze společnosti Bisnode, která se na základě analýz věnuje předpovídání zákaznického chování. Analýza se týkala 11 převážně sněmovních stran a článků na jejich internetových stránkách v období od 1. března do 14. září. Vycházela z četnosti výrazů agresivity vůči jiným názorovým skupinám, odkazování se na ideály, dogmatismu, zaštiťování se kolektivem, ideologického myšlení a také používání dramatických slov a symbolů. Svobodné na první místo vyneslo nejčastější používání ideálů, tedy slov jako svoboda a národ. SPD dominovala ve vymezování se proti odlišným názorovým skupinám a ODS v kategorii dogmatických slov typu „naprosto, rozhodně, všichni, absolutní“. Až za nimi skončily KSČM, ANO a ČSSD.

 • ODS slibuje v Liberci snížení daně z nemovitosti, není nutná

  Občanští demokraté v Liberci chtějí prosadit snížení daně z nemovitosti, je to jedna z priorit volebního programu, který dnes představili. Daň z nemovitosti krajské město zvýšilo v době krize, kdy potřebovalo každou korunu. Teď se ekonomice daří a příjmy Liberce vzrostly v posledních letech zhruba o půl miliardy korun, není proto nutné obyvatele města dál zatěžovat. Uvedl to lídr liberecké kandidátky ODS Petr Židek. Obce mohou výši daně z nemovitosti ovlivnit úpravou základní sazby a od roku 2008 i stanovením takzvaného místního koeficientu. Stotisícový Liberec od ledna 2012 sjednotil koeficient základní sazby na 3,5 bez ohledu na oblast města, pro městskou část Vratislavice nad Nisou stanovil koeficient 2,5. Místním koeficientem dvě pak celou daň ještě zdvojnásobil. Loni město na dani z nemovitosti získalo 135 milionů korun. ODS chce zrušit koeficienty a nechat jednu sazbu pro celé město. „Pro majitele 70metrového bytu, který dnes platí nějakých 1 100 korun, by to znamenalo daň hluboko pod tisíci korunami,“ doplnil Židek. Občanští demokraté nejsou ale jediní, kdo mají snížení daně z nemovitosti ve svém programu. Počítá s ním například i uskupení Liberec plus, které do voleb vede bývalá primátorka Martina Rosenbergová. Právě za jejího působení město daň zvýšilo. Snížení daně má v programu také uskupení PRO 2016 + Svobodní v čele se současným primátorem Tiborem Batthyánym.

 • Koalice v Liberci je v dalším sporu, kvůli úklidu města

  Rozhádaná koalice v Liberci je v dalším sporu, tentokrát je jako důvod uváděn nedostatečný úklid města. Rada města odvolala dva členy správní rady městské organizace Komunitní práce Liberec zvolené za Změnu pro Liberec. Obecně prospěšná organizace má ruční úklid v Liberci částečně na starost. Změna pro Liberec odvolání považuje za politickou odvetu, druhá strana tvrdí, že Komunitní práce Liberec špatně funguje. V Liberci tvoří koalici Změna a zastupitelé zvolení za ANO, spory jsou dlouhodobé. Radní odvolali ze správní rady Komunitní práce Liberec náměstky primátora Jana Korytáře a Karolínu Hrbkovou (oba Změna). Oba pochybení odmítají. Korytář uvedl, že koordinaci úklidu ve městě má na starost náměstek Tomáš Kysela (ANO). Kromě Komunitní práce Liberec  se zhruba 100 pracovníky totiž úklid města zajišťují ještě liberecké technické služby. Korytář odvolání vnímá jako politickou odvetu zejména za to, že v minulých dnech dala Změna veřejný slib, že zajistí pořádek v dolním centru. Jejich odvolání navrhl bývalý zástupce Změny Ivan Langr, politické důvody odmítá. „Nikdo z občanů dnes neřekne, že je ve městě pořádek,” řekl. Podle něj jsou se zvýšeným nepořádkem konfrontováni několik měsíců.

 • Kandidát na starostu, vrah Pechanec, chce zavést samoobslužné nonstop automaty

  Zavedení městského hotelu, samoobslužné nonstop automaty s občerstvením, nulovou toleranci vůči nepřizpůsobivým, kulturní akce pro občany Svitav zdarma či nový podchod mezi ulicí Antonína Slavíčka a  supermarkety. To slibuje volební program Koalice DSSS ve Svitavách, jejímž kandidátem na starostu je dělník Vlastimil Pechanec. Ten je známý kvůli rasově motivované vraždě Roma Oty Absolona, za kterou byl v roce 2003 odsouzen na 17 let do vězení. Tam i s vazbou strávil 13 let, v červnu 2014 byl Pechanec propuštěn. K vraždě došlo v roce 2001 na svitavské diskotéce, kde se měl podle rozsudku Pechanec pokoušet zabránit skupině Romů vstoupit do sálu, vše skončilo dvěma bodnutími do břicha. Pechanec, který se v minulosti otevřeně hlásil ke skinheadskému hnutí, se k činu nikdy nepřiznal. Za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti kandidoval už před dvěma lety v krajských volbách. Vedení svitavské radnice se k jeho současné kandidatuře odmítá vyjadřovat. „Je to jeho osobní rozhodnutí,“ uvedl starosta David Šimek.

 • Lidovci navrhují pro obyvatele Brna kovová montovaná parkoviště

  KDU-ČSL v Brně navrhuje stavět na sídlištích kovové montované parkovací domy, které by vyřešily nedostatek parkovacích míst. Vznikaly by v místě současných betonových ploch určených k parkování. Stavbou pater by se počet míst zvýšil, ale nezasáhlo by to do okolní zeleně. Uvedl to primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je kovová konstrukce rychlejší, ekonomičtější i ekologičtější než betonová stavba. Brno také plánuje stavbu velkých betonových parkovišť, například u nemocnic, a také odstavná parkoviště typu park and ride (P+R) na okraji města pro návštěvníky. Kovové stavby by měly být především pro Brňany na sídlištích. Podle Hladíka jsou u velkých betonových parkovacích domů náklady na jedno místo kolem 800 000 až milionu korun, kdežto u jednoduchých kovových montovaných staveb to vychází na 100 000 až 150 000 korun. „Takové domy jsou všude ve světě a hlavně v Německu, ve Švýcarsku. Stály by tam, kde už se dnes parkuje. Tím pádem by přibylo míst, ale neubylo by zeleně,” uvedl Hladík.

 • Senátorka Míša není žádná píša, pěje Ondřej Ruml z X Factoru

  „Jako rodilý Jablonečák bych rád podpořil Michaelu Tejmlovou v její kandidatuře do Senátu,“ uvedl na Facebooku Ondřej Ruml, který prorazil v soutěži X Factor.

  Jako rodilý Jablonečák bych rád podpořil Michaelu Tejmlovou v její kandidatuře do Senátu. Znám ji už mnoho let a vím, že...

  Zveřejnil(a) Ondřej Ruml dne Pátek 21. září 2018
 • K prioritám lidovců ve Zlíně patří zlepšení dopravy i stavba bytů

  Programovými prioritami KDU-ČSL před komunálními volbami ve Zlíně je zlepšení dopravní situace a parkování v krajském městě, urychlení prací na opravách nádraží, výstavba startovacích bytů pro mladé rodiny, zavedení MHD zdarma pro děti a seniory či dotování mládežnického sportu a zlepšení stavu sportovišť. Lídrem kandidátky je právník, krajský i městský zastupitel Aleš Dufek, který byl v letech 2010 až 2014 náměstkem zlínského primátora. Dvojkou na kandidátce KDU-ČSL je krajský radní Miroslav Kašný, na třetím místě je starosta Orla jednoty Zlín Jaromír Schneider. K prioritám lidovců patří také podpora rodin. „Za 20 let práce v advokacii a osm let činnosti v politice jsem si uvědomil jednu věc: Základem naše státu, našeho města a naší společnosti je rodina. K čemu je růst DPH, nejrůznější projekty rozvoje, boj za bůhví co, když se rozpadají nebo spíše vůbec nevznikají základní buňky naší společnosti – rodiny. Chci pracovat pro toto město, chci pracovat pro jeho rodiny,“ uvedl Dufek.

263x
bokasanjo
30. 9. 2018
335x
Honza Průša
26. 9. 2018
394x
bokasanjo
20. 9. 2018

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama