Hlavní obsah

On-line: Reportéři Seznamu testovali rozkopanou D1. Měli štěstí, vyhnuli se nehodám a koloně dlouhé 14 kilometrů

Dálnice D1 mezi Prahou a Brnem je na mnoha místech rozkopaná v obou směrech. Cesta z hlavního města do jihomoravské metropole se tak oproti běžnému stavu může protáhnout o desítky minut, ale i o celé hodiny. Reportéři Seznamu dnes zaznamenali sedm zúžení, několik nehod a minuli kolonu dlouhou čtrnáct kilometrů. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam.cz)

Reportéři Seznamu Jaroslav Gavenda a Tomáš Svoboda vyrazili v pátek na nejdůležitější a také nejrizikovější českou dálnici. Gavenda jel po D1 z Prahy do Brna, Svoboda opačným směrem. V on-line reportáži sledujeme nejen to, kdo bude dřív v polovině cesty, ale především to, s jakými úskalími nyní řidiči na D1 bojují. Reportéři celkem napočítali sedm zúžení.

Článek

Dálnice je teď možná nejrozkopanější v historii. Pracuje se třeba na doposud nejdelším opravovaném úseku, a to mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru. A také mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov. Silničáři kromě dvou úseků na Vysočině letos opraví minimálně další tři části dálnice. Na úsecích Ostředek-Šternov na Benešovsku a Velké Meziříčí-Lhotka na Ždársku se už pracuje, stejně jako na silnici mezi Hořicemi a Koberovicemi na Pelhřimovsku. Celkem by měli stavbaři letos pracovat na více než čtyřiceti kilometrech dálnice. Oprava celé D1 však neskončí dřív než v roce 2021.

 • Mnohakilometrová kolona na 188. kilometru D1

  Brněnská posádka na cestě do Prahy právě minula 188. kilometr. A hned se stala svědky dramatu. V protějším směru narazila dodávka do svodidel a na místě se tvoří kolona, která má aktuálně zhruba šest kilometrů.

  Foto: Tomáš Svoboda, Seznam.cz

  Kolona ve směru na Brno.

 • Kamiony nově i ve třetím pruhu

  Mezi 190. až 182. kilometrem ve směru na Prahu zůstal průjezdný jeden pruh, který využívají hlavně kamiony. V opačném směru na Ostravu vznikly tři užší pruhy. Ve dvou se jezdí na Ostravu a třetí funguje pro osobáky jedoucí na Prahu. Právě třetí pruh má nově sloužit i pro kamiony, aby se tím rozmělnila doprava.

 • Proč se na D1 víc měří rychlost

  Ve zúžených pruzích je maximální rychlost 80 km/h. Nové radary, které budou letos instalovány, mají podle Ředitelství silnic a dálnic zvýšit bezpečnost. Úsekové měření zachytí průměrnou rychlost při jízdě kontrolovaným úsekem. Radary na začátku a konci měřeného úseku zachytí čas průjezdu auta a z výsledku vypočítají průměrnou rychlost. Výstupy jsou ze systému posílány policii.

 • Rychlost ohlídají nové radary

  Rychlost na opravovaných úsecích začnou během letoška kontrolovat nové radary namontované na mýtné brány nebo mobilní konstrukce. Budou mezi Hořicemi a Koberovicemi, Velkým Meziříčím a Lhotkou a rovněž mezi Ostředkem a Šternovem.

 • Ochromené Brno

  Dopravu v Brně a jeho blízkém okolí paralyzovalo omezení mezi 190. a 182. kilometrem D1 ve směru na Prahu, což je úsek, který z jihozápadní strany lemuje Brno. Řidiči se často před ním zdrží v hodinových kolonách, a pokud chtějí dálnici objet přes město, nepomohou si. Centrum Brna totiž ochromilo několik dalších uzavírek. Stavbaři pracují na začátku dálnice D2 mezi obchodními centry Olympií a Avionem. S komplikacemi musejí počítat v ulicích Dornych, Svatopetrská nebo Koliště.

 • Co všechno se aktuálně děje na D1. Podívejte se na reportáž Seznamu

  Ředitelství silnic a dálnic letos plánuje opravy minimálně pěti úseků a čtyřiceti kilometrů dálnice. Řidiči tak musejí počítat s omezeními a především s dlouhými kolonami. Podívejte se na reportáž, kterou Seznam.cz pořídil v březnu, kdy opravy začaly.

 • Sanitky trčí v kolonách

  Velké množství uzavírek dokonce zdržuje záchranáře. Ti jihomoravští vyjíždí v průměru třísetkrát denně a jejich mluvčí Michaela Bothová upozornila, že teď častěji vjíždějí do kolon, což prodlužuje dojezdové časy k pacientům.

 • Test D1 začíná na Václaváku a v Brně u hlavního nádraží

  Brněnský reportér Seznamu Tomáš Svoboda právě teď vyráží do Prahy od hlavního vlakového nádraží. V Praze na Václavském náměstí nasedá do auta Jaroslav Gavenda a jede opačným směrem.

  Mapy.cz

396x
Honza Průša
20. 4. 2018
215x
Milan
20. 4. 2018

Další zprávy

Reklama