Hlavní obsah
Online

ON-LINE: Volby do Senátu ovládla ODS, pro hnutí ANO dopadly podle Babiše mizerně

Podívejte se ve videu na celé volební studio Televize Seznam. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

13. 10. 2018 14:00
aktualizováno • 13. 10. 2018 20:50

V senátních volbách vládní strany utrpěly těžkou porážku. Z Babišova hnutí i ČSSD prošel od každého jediný kandidát.

Článek

Druhé kolo voleb do Senátu skončilo drtivým vítězstvím ODS, která se stane nejsilnější stranou v druhé komoře parlamentu.

Poražených je víc: například Pavel Bělobrádek, šéf lidovců, na Náchodsku, nebo celá levice. Komunisté úplně mizí ze Senátu, ČSSD oslabí úplně nejvíc z velkých stran.

Vládní dvojka ANO – ČSSD dopadla katastrofálně, Babišovo hnutí získá v těchto senátních volbách jediné křeslo na Šumpersku a výrok Andreje Babiše „My ten Senát prostě neumíme“ dojde svého naplnění. ČSSD, které obhajovala 13 mandátů, získala jediné vítězství (na Karvinsku). Vládu čeká komplikace: častější vracení zákonů zpět do Sněmovny.

Veselo bylo u někdejších prezidentských kandidátů. Markovi Hilšerovi gratuloval ženich na svatbě jeho sestry, kde na severu Čech čekal na oznámení výsledků voleb. A Pavel Fischer zase při děkovném přípitku napodoboval prezidenta Miloše Zemana.

Sledujte náš ON-LINE z výsledků voleb do Senátu:

 • Komunální dění: V Hradci Králové ODS stále váhá

  Hledání partnerů pro budoucí radniční koalici v Hradci Králové je v ODS očividně velice vážná věc. Občanští demokraté mají nabídku do dvou koalic a de facto záleží jen na jejich rozhodnutí. Dnešní oblastní rada měla už konečně rozhodnout, jestli se přikloní na stranu vítězného ANO (od kterého má nabídku primátorského křesla), nebo druhého Hradeckého demokratického klubu. Občanští demokraté jednali už třetí den v kuse, avšak ani tříhodinové sobotní setkání nepřineslo kýžené rozhodnutí.

  „Musíme si s ostatními vyjasnit programové priority. V pondělí se sejdeme s HDK a Piráty a chceme hovořit o územním plánování, které je pro všechny velmi důležité,“ uvedl hlavní vyjednavač ODS a krajský radní Václav Řehoř. V úterý se pak sejdou s druhou stranou – ANO a Změnou pro Hradec se zelenými. Se závěry všech schůzek musí vyjednavači ODS následně seznámit oblastní radu. Nové vlády se hradečtí voliči proto v nejbližších dnech určitě nedočkají.

 • Český statistický úřad děkuje voličům. Další volby budou už v květnu. Volit budeme do Evropského parlamentu

  Český statistický úřad děkuje na svém Twitteru voličům, kteří znovu půjdou k volebním urnám v květnu 2019.

 • Světová média si všímají vítězství ODS ve volbách a porážky KSČM

  Vládní koalice premiéra Andreje Babiše utrpěla porážku, napsala agentura AP, německá DPA dokonce hovoří o fiasku vládních stran. Vítězství opozice nejspíš ale Babišovu menšinovou vládu nijak neohrozí, dodala Reuters. Ve svém článku se volbám věnuje i deník Washington Post. Ten zmiňuje především úspěch konzervativní ODS.

  Slovenská média si pak všímají, že se do Senátu probojovali neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer.

 • Nejméně hlasů letos potřeboval ke zvolení senátorem Sulovský

  Nejméně hlasů potřeboval dnes ke zvolení senátorem Leopold Sulovský (Ostravak). Stačilo mu jich 4906, což je méně, než kolik jich dostali poražení v dalších 17 obvodech. Nejvíce hlasů ve volebním finále posbíral diplomat Pavel Fischer (nezávislý), dostal jich 14 919.

 • Hilšer se stal senátorem a oslavil svatbu své sestry

  Novým senátorem za Prahu 2 se stal bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer za vlastní hnutí nazvané Marek Hilšer do Senátu. Své zvolení oslavil na svatbě.

  Marek Hilšer oslavil své zvolení na svatbě (Video: Jaroslav Gavenda)

 • Babiš: Volby pro ANO dopadly mizerně

  Premiér a šéf ANO Andrej Babiš uvedl, že nejsilnější vládní hnutí dopadlo v senátních volbách „mizerně“, nicméně nic jiného podle svých slov ani neočekával. ANO při letošní volbě 27 senátorů získalo jeden mandát. Nízká volební účast dlouhodobě ukazuje názor lidí na Senát a je potřeba volební systém změnit z dvoukolového na jednokolový, sdělil dnes Babiš ČTK.

  „Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám," soudí ministerský předseda. Senátní volby navíc nechalo vedení hnutí na krajských organizacích a nevěnovalo jim takovou pozornost jako obecním volbách, v nichž ANO posílilo, zdůraznil Babiš.

 • Kompletní výsledky senátních voleb byly sečteny za tři hodiny

  Všechny výsledky letošního senátního finále byly dnes známy asi za tři hodiny od uzavření volebních místností. První výsledky byly zveřejněny dnes ve 14:15. Údaje z posledního okrsku byly známy v 17:08.

 • Kubera: Nebudu primátorem v Teplicích. V Senátu jde o naši svobodu

  „Nebudu primátorem v Teplicích. Soustředím se na Senát. Jde o hodně. Jde o svobodu. Fízlování na první pohled vypadá, že to nevadí. Až lidé zjistí, že to vadí, tak už většinou nevede cesta zpátky,” říká kandidát ODS na předsedu Senátu Jaroslav Kubera.

 • Vítěz voleb v přenosu Televize Seznam

  Petr Fiala dává komentář k výsledkům voleb, které pro jeho ODS dopadly nejlépe od roku 2006. (Video: Seznam.cz)

 • Sečteno 100 % všech okrsků. Vítězem senátních voleb se stala ODS

  Volební účast dosáhla ve druhém kole senátních voleb 16,49 %. Vítězem voleb se stala ODS. Výsledek občanských demokratů v senátních volbách označil jejich šéf Petr Fiala za první vítězství strany po devíti letech. Podle něj voliči dali jasně najevo, že strana je alternativa k populistům a extremistům i k vládnímu hnutí ANO.

 • Chci kandidovat v dalších prezidentských volbách, řekl po zvolení senátorem Pavel Fischer

  „Počítám s tím, že za čtyři roky bude ČR v jiném světle a bude mít možná úplně jinou agendu než dnes. Sám za sebe se ale chci připravit, aby voliči se mnou mohli počítat,” řekl ČTK Fischer.

 • Čeká se na Háj ve Slezsku

  Sečteny jsou úplně všechny výsledky, čeká se na jediný – z jednoho volebního okrsku v Opavě, konkrétně Háj ve Slezsku, odkud tedy přijdou úplně poslední voličské hlasy.

 • Souboj o šéfa Senátu: Tři kandidáti a jedna varianta, o níž rozhodne Drahoš

  Předsedu Senátu bude vybírat nejspíš ODS, která volby vyhrála a bude mít v horní komoře nejsilnější frakci. Bude to někdo z trojice Miloš Vystrčil, Jaroslav Kubera nebo Jiří Oberfalzer.

  Vystrčil je dosavadní šéf senátorského klubu ODS a bývalý hejtman Vysočiny.

  Hlavním favoritem je Jaroslav Kubera, který je už dnes prvním místopředsedou Senátu, ovšem pokud by chtěl o stupínek výš, musel by se vzdát křesla primátora Teplic.

  A berounský senátor Oberfalzer zase patří mezi matadory v horní komoře, je například spoluzakladatelem Nadace Forum 2000, která se snaží naplňovat odkaz Václava Havla.

  Je tu ale ještě jedna varianta: nakonec je ještě možné, že KDU-ČSL bude mít šéfa Senátu. Záleží na tom, zda do jejího senátorskeho klubu vstoupí senátoři Fischer a Drahoš, tím by měla větší frakci než ODS.

Sdílejte článek