Hlavní obsah

ON-LINE: Neuvěřitelně vyrovnaná partie v Praze. ANO až páté. Skončí v opozici i vítězná ODS?

7. 10. 2018

Podívejte se, jak Stuchlík komentuje výsledky ANO v Praze. (Video: Pavlína Kosová)

Česko má za sebou další volby do zastupitelstev, skončily dvěma hlavními událostmi. Sociální demokracie zažila další velký propad a Andrej Babiš poznal své limity.

Článek

Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 v zastupitelstvu hlavního města, kde byli zvyklí mít vliv.

Propadli také v řadě měst na severu Čech – v regionu, kde bývala bašta jejich voličů. Nejsou v zastupitelstvu v Ústí nad Labem, v Litoměřicích, v Mostě nebo v Teplicích.

Jediný velký úspěch zažili v Karviné – s převahou ovládnou radnici a uspěl tu také v prvním kole volby do Senátu předseda senátorského klubu Petr Vícha.

Andrej Babiš a hnutí ANO těžko přijímají zejména porážku v Praze, kde skončili – byť odstupy nejsou velké – až jako pátá strana. Předseda hnutí si sice pokoušel na tiskové konferenci porážku nepřiznat – připomněl, že ANO získalo absolutní většinu krajských měst (prohrálo kromě Prahy třeba v Liberci) a také bylo úspěšné v bývalých okresních městech.

Pražský volební lídr hnutí Petr Stuchlík už však krátce před půlnocí musel říci, že v Praze jde o neúspěch.

V hlavním městě se již také večer rozběhla debata o tom, jaká bude koalice. Iniciativu převzal lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinský, který oznámil, že okamžitě začíná domlouvat spolupráci s Piráty a TOP 09+STAN.

ODS se v první reakci na to zmohla jen na výrok připouštějící, že by se mohla navzdory pražskému zisku ocitnout v opozici.

Sčítání voleb pak během odpoledne přineslo ještě jedno zprvu nečekané číslo. Navzdory odhadům, že účast bude spíše nižší, přišlo k volbám přes 47 procent oprávněných voličů. To je – pomineme-li nadšení z prvních dvojích porevolučních voleb v letech 1990 a 1994 – druhý nejlepší výsledek (po komunálních volbách 2010).

Sčítání jsme sledovali online (níže). Přenos jsme již ukončili.

Čerstvé informace o povolebním vyjednávání, které sledujeme rovněž v online přenosu, naleznete zde.

Podívejte se na velké volební vysílání TV Seznam. (Video: Seznam.cz)

 • Nejraději bychom byli v radě, přiznává plzeňský Pirát

  Rozhovor s Pirátem Lukášem Bartoněm - poslanec PSP ČR za Plzeňský kraj, předseda krajského sdružení Plzeňský kraj, člen MS Plzeň. (Video: Barbora Němcová, Seznam.cz)

 • „Jezdec v globusu smrti“ boduje

 • Co nám sdělil Andrej Babiš: Nejsme levicová strana a táhneme Česko na špičku

  Andrej Babiš v pražském volebním štábu svého hnutí obšírně komentoval výsledek voleb. Vybrali jsme několik pasáží z toho, co řekl.

  S výsledkem je spokojen

  „Když porovnáme krajská města – v roce 2014 jsme měli 9 vítězství a teď bychom mohli mít 11. Co se týče okresů, měli jsme ve 2014 13 a nyní 17.„

  Nejsme žádná levice

  „Pan Fiala o nás říká, že jsme levicová strana, a není to pravda. Neznám více pravicově orientovanou dámu, než je Schillerová (ministryně financí). My jsme tu pro všechny. A realizovali jsme pravicové věci. Měli jsme přebytkový rozpočet. A tento rok se budeme snažit o vyrovnaný rozpočet (schodek je naplánován na 40 miliard).

  „My nejsme levicová strana. My jsme ve vládě s ČSSD a komunisté umožnili náš vznik.“

  Nejsem marketingový produkt

  „Nejsem marketingový produkt. Ty peníze, které jsme dali do kampaně, těch 60 milionů z centrály, ty jsme si vydělali v parlamentních volbách. Tak nevím, proč to někdo říká. Že máme úspěch?“

  Já jsem do ničeho nezasahoval

  „Je pravda, že ten náš personální výběr v krajských organizacích se povedl. Já jsem do toho nezasahoval – moc.“

  Praha jako firma

  „Praha nevypadá dobře a je to výsledek působení našich lidí v Praze. Historicky naše organizace měla problémy. Uvidíme, jak to celkově dopadne. Výsledek asi nebude takový jako v minulosti. Jsem přesvědčen, že náš lídr (Petr Stuchlík, kterého Babiš vybral navzdory primárkám v pražské organizaci – pozn. red.) je nejlepší manažer. Ti ostatní jsou víceméně profesionální politici.

  S ANO až na vrchol

  „Já myslím, že občané vnímají, že hnutí ANO posouvá naši vlast dopředu. Na špičku Evropy.“

  Video: Babišova vláda a humanitární gesto

  Ministři Babišovy vlády a humanitární gesto. (Video: Nikola Zwrtková, Seznam.cz)

 • Praha sobě bude už v noci jednat o pražské koalici

  Lídr iniciativy Praha sobě Jan Čižinský potvrdil, že ještě dnes se sejde s vyjednávacím týmem Spojených sil pro Prahu a zítra s Piráty. Vzhledem k tomu, že tato tři uskupení budou mít s největší pravděpodobností nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, je podle něj změna v Praze možná.

  „Nedovedu si představit, že by to Spojené síly nebo Piráti viděli jinak,” dodal v době, kdy bylo sečteno okolo poloviny pražských okrsků.

  Takovýto scénář by znamenal, že průběžně těsně první ODS i třetí ANO by skončily v opozici.

  (Video: Aleš Černý, Seznam.cz)

 • Vítěz voleb v Mostě to bude mít těžké

  V severočeském Mostě zopakovalo vítězství sdružení ProMOST, za kterým stojí místní podnikatel Jiří Zelenka, a na druhém místě kandidátky je senátorka Alena Dernerová.

  Klidně se ale může stát, že ho další dvě strany na druhém a třetím místě – hnutí ANO a Sdružení Mostečané Mostu – budou chtít z vedení magistrátu vyšachovat.

  Zatímco hnutí premiéra Andreje Babiše získá v Mostě stejně jako Sdružení Mostečané Mostu okolo 16 procent hlasů, vítězové z ProMOST budou mít okolo 28 procent.

  Oba poražení však mají se sdružením ProMOST dlouholeté spory, které dokonce v jednom případě (mezi Jiřím Zelenkou a politiky ze sdružení Mostečané Mostu) skončily až u soudu.

  ANO pak před čtyřmi roky bylo nejprve v koalici právě s vítězným hnutím, ale zhruba rok od voleb skončilo v opozici. Ani po čase se vztahy mezi politiky nejspíše nezlepšily.

  „S ProMOST určitě do koalice nepůjdeme. To bychom popřeli sami sebe,“ řekla lídryně mostecké kandidátky ANO Berenika Peštová.

  Do zastupitelstva v Mostě by se vedle těchto stran měla dostat ještě ODS, KSČM a Piráti a Zelení pro Most.

 • Radek Nohl: Na severu Čech policie vyšetřuje volební podvody

  Na severu Čech policie vyšetřuje volební podvody. (Video: Seznam.cz)

 • Němeček: ANO má v Liberci dveře otevřené všude

  Jiří Němeček, kandidát ANO na primátora Liberce (Video: Seznam.cz)

 • Volby v Mladé Boleslavi vyhrála ODS, má 11 mandátů, druhé je ANO

  Komunální volby v Mladé Boleslavi vyhrála ODS, získala 11 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty. Třetí hnutí STAN bude mít pět zastupitelů.

 • Propadák ČSSD a komunistů se stává realitou. Nebudou mít v Praze zastupitele

  Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM, propočetla z dosavadních výsledků voleb v Praze agentura ČTK. V dosluhujícím zastupitelstvu měla ČSSD 8 mandátů, KSČM 4.

 • Volby v Liberci vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, druhé je zatím ANO

  Komunální volby v Liberci podle propočtu ČTK vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, mají přes 30 procent. Druhé je ANO se ziskem 21,6 procenta, třetí je Změna pro Liberec se 13 procenty. Voličská účast dosáhne přibližně 40,5 procenta.

 • ODS v Jablonci porazila ANO

  Komunální volby v Jablonci nad Nisou vyhrála ODS, získala osm mandátů v zastupitelstvu, které má 30 členů. Druhé skončilo ANO se sedmi mandáty. Třetí Piráti budou mít pět zastupitelů.

 • Babiš: Praha nevypadá dobře

  Výjimkou je Praha, kde naposled partaj vyhrála, nyní po sečtení necelé poloviny hlasů se zatím přetahuje o třetí místo s dalšími dvěma uskupeními. Výsledky ANO v Praze podle Babiše nevypadají dobře. Je to výsledek působení našich lidí v Praze, konstatoval. Očekává vznik křehké koalice. „Samozřejmě to bude těžké, všechno je to o lidech,“ uvedl. Lídr kampaně Petr Stuchlík podle něj bude reprezentantem ANO v hlavním městě. „Bude spolupracovat na tom, aby se naše pražské organizace pohnuly dopředu, historicky tady máme problém,“ uvedl.

 • Ve městech jsme posílili, zhodnotil volby Babiš

  „Předběžně to vypadá velice dobře. V roce 2014 jsme měli v krajských městech devět vítězství, zatím to vypadá, že bychom mohli mít 11. Co se týká okresů, v roce 2014 jsme měli 13 vítězství a vypadá to na 17,“ řekl večer šéf ANO a premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci ve volebním štábu ANO v Praze. ANO podle něj vedlo na rozdíl od některých soupeřů pozitivní a skvělou kampaň, na kterou si vydělalo v předchozích volbách.

 • V Brně už ANO jedná s ODS, hlásí reportér Seznamu

  Podle informací Seznamu se ještě před definitivním koncem hlasování scházejí v Brně vyjednávací týmy hnutí ANO a ODS. Současný primátor Petr Vokřál odešel z volebního štábu ANO, stejně jako lídryně občanských demokratů Markéta Vaňková. Ta opustila Hostinec U Semináru. „Vrátí se zhruba za hodinu,” zní z obou štábů.

 • Změna a zelení jsou v Hradci ochotní jednat s ANO

  V Hradci Králové už je sečteno. Vítězí hnutí ANO se ziskem 23,84 procenta, druhý končí Hradecký demokratický klub primátora Zdeňka Finka s výsledkem 15,66 procenta. Boj o třetí místo byl lítý, nakonec ho vyhrála ODS se ziskem 10,26 procenta a těsně za ní skončili Piráti s 10,20 procenta. Do zastupitelstva se ještě dostala lidovecká Koalice pro Hradec, Změna pro Hradec se zelenými a komunisté. V zastupitelstvu končí ČSSD a TOP 09. Do koaličního vyjednávání jde ANO s 11 mandáty, HDK se sedmi, ODS a Piráti mají po pěti křeslech a ostatní tři subjekty získaly po třech místech v zastupitelstvu. Oťukávání se rozeběhla ještě během sčítání hlasů a koalic se vyrýsovalo hned několik. Překvapením zatím je ochota Změny a zelených jednat s ANO. „Jsou pro nás přijatelnější než HDK,“ uvedl lídr Změny Adam Záruba, jehož seskupení v uplynulých osmi letech proti koalici vedené HDK ostře vystupovalo. Jednání se však rozjíždí i na druhé straně, některá seskupení by ráda zopakovala situaci, která nastala v Královéhradeckém kraji před dvěma lety po krajských volbách – pět subjektů se dohodlo proti vítěznému ANO a složilo zatím funkční koalici.

 • V Brně vede po sečtení 3/4 okrsků hnutí ANO před ODS

  V Brně už jsou sečtené tři čtvrtiny volebních okrsků. V Brně obhájí vítězství hnutí ANO se 23 procenty hlasů. Druhá ODS už dosáhla na osmnáctiprocentní hranici, kterou si před volbami vytyčila. Porážku zažívá hnutí Žít Brno. Fenomén minulých voleb zůstane mimo zastupitelstvo, zatím nemá ani čtyři procenta hlasů. Do zastupitelstva se nejspíš dostane šest stran a uskupení. Těsně nad pětiprocentní hranicí zůstává hnutí SPD. O všechna zastupitelská křesla velmi pravděpodobně přijdou zelení, TOP 09 a komunisté.

 • ANO je v Břeclavi až na třetím místě, porazili je Mladí a neklidní

  V Břeclavi zvítězilo hnutí Mladí a neklidní. S více jak dvaceti procenty jsou daleko před ANO, které je v Břeclavi až na třetí příčce. Dosavadní starosta Pavel Dominik skončil s hnutím Pro region na druhém místě, a titul tak neobhájil.

 • Volby v Pardubicích vyhrálo ANO, druhá je zatím ODS

  Komunální volby v Pardubicích podle propočtu ČTK vyhrálo hnutí ANO, které má zatím 26,75 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně ODS s prozatímním ziskem 14,49 procenta, Piráti na třetím místě mají 11 procent hlasů. Voličská účast po sečtení 83 z 92 okrsků dosáhla 39,61 procenta.

 • Volby v Ústí nad Labem vyhrálo ANO, druhá je zatím koalice PRO! Ústí

  Komunální volby v Ústí nad Labem dle propočtu ČTK vyhrálo ANO, zatím má 20,59 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně koalice PRO! Ústí se 17 procenty. Třetí nejspíš skončí Ústecké fórum občanů (UFO) s téměř 12 procenty. Voličská účast dosáhne přibližně 32,3 procenta.

Další zprávy

Reklama